Sektör Tedirgin: Efsane Tasarımcı Ayrılıyor!

iPhon, iMac, ve iPad gibi modellerin sorumlu tasarımcısı Jony Ive’ın yaklaşık 30 yıl sonra şirketten ayrılacağını duyurması sektörde şok etkisi yarattı.

Apple’ın, iPhone, iPad ve iMac’ten sorumlu olan Jony Ive’ın 30 yıl sonra şirketten ayrılacağını açıklaması, teknoloji sektöründeki bir çok firmanın geleceği için endişelenmesine neden oldu. Jony Ive, Apple’ın tasarım sorumlusu olarak tam 30 yıl görev yaptı ve şimdi de kendi markasını olan LoveFrom’u yaratmak için şirketten ayrılacağını duyurdu. Apple, gayet nazik bir açıklama yaptı ve “LoveFrom’un ilk müşterilerinden birisi biz olacağız” dedi. Buna rağmen Jony Ive’ın koltuğunu nasıl dolduracaklarını kara kara düşünüyorlar.

SERT ELEŞTİRİLER GELİYOR

Jony Ive’ın ayrılmasıyla birlikte Apple’ın tasarım ekibi, farkı departmanlardan olan Evans Hankey, Alan Dye, Jeff Wiliams gibi isimlere rapor verecek. Bu durum Apple tasarımcılarının karar alırken özerk olamayacakları anlamına geliyor. Sektörün önde gelen isimleri Tasarım Sorumlusu görevinin sadece Jony Ive için olmadığını yerine birisinin bulunması gerektiğini söyleyerek sert bir dille Apple’ı eleştirdi. Bunun nedeni, Jony Ive’ın ayrılmasının ardından tasarımcıların, tasarımdan anlamayan şirket yöneticilerine rapor vermek zorunda kalmaları oldu.

Apple’ın geleceği hakkında birçok dedikodu şimdiden dolaşmaya başladı. En çok korkuyu tabii ki, Apple ile çalışan küçün firmalar duyuyor. Apple,bu tutumu sürdürecek mi yoksa ilerleyen günlerde Jony Ive’ın koltuğunu dolduracak mı hep birlikte göreceğiz…

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı