Şeker zam bekliyor! Piyasada şeker kıtlığı başladı…

Tüketici marketlerde şeker bulamıyor. Zam, stok iddiaları kulaktan kulağa yayıldı. Girdi maliyetleri sebebiyle, tüketicilerin daha yüksek fiyattan şeker almasının kaçınılmaz olacağını söylüyot. Ağızların tadını kaçıran şeker, şuanda Meclis gündeminde.
Takip et
Şeker zam bekliyor! Piyasada şeker kıtlığı başladı…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Markerlerde son günlerde şeker raflarının boş kalması, kısa bire süre önce meydana gelen ayçiçek yağı krizini hatırlattı. Girdi maliyetleri her geçen gün arttı, şeker imalatı durma noktasına geldi.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, tüketicinin şekere ulaşamamasının sebeplerini anlattı.

Şeker zam bekliyor! Piyasada şeker kıtlığı başladı…

Suiçmez, “Kamu fabrikalarının özelleştirilmesi ve getirilen kota en mühim problemdir. Kamu şeker fabrikaları sanayiciye yeterince ürün verememekte özel sektör ise daha yüksek fiyattan sanayiciye ürün gündeme getirmekte. Bu sebeple de tüketicilerimizin marketlerde şeker bulamaması sonucunu gündeme getirecek” şeklinde konuştu.

HAM MADDE ÜRETİMİNDE DE CİDDİ SIKINTILAR VAR

Meydana Gelen kuraklık yeterince sulama yapılmaması sebebiyle bu yıl TÜİK’in açıkladığı ikinci imalat tahmininde yüzde 15 şeker pancarında azalış gündemde.

Şeker zam bekliyor! Piyasada şeker kıtlığı başladı…

PEKİ ŞEKERE YENİ BİR ZAM KAPIDA MI?

Suiçmez, imalatta girdi maliyetlerinin azaltılması, desteklemelerin arttırılması ve kamu şeker fabrikalarının daha etkin hale getirilip kota uygulamalarından vazgeçilmesinin koşul olduğunu da belirtti.

MECLİS GÜNDEMİNE TAŞINDI

Şeker raflarının boş kalması ve stoklama yapıldığı iddialarına ilişkin soru önergesi TBMM’ye de taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye söz konusu iddalar için tedbir alınıp alınmadığını sordu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.