adplus-dvertising

Şehit babası imam, yabancı diliyle gönül köprüsü kuruyor

İzmir Selçuk’ta bulunan tarihi İsa Bey Camii’nin imamı İbrahim Taşdemir, turistlerle kurduğu İngilizce diyalog ile dikkat çekiyor. Aynı zamanda şehit özel hareket polisi Ahmet Alp Taşdemir’in babası olan Taşdemir, İngilizce dışında pek çok dilde yazılan küçük notları cebinde taşıyarak farklı milletlerden turistlere İslam dinini ve kültürünü tanıtıyor.
Takip et
Şehit babası imam, yabancı diliyle gönül köprüsü kuruyor
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İzmir’in Selçuk ilçesindeki tarihi İsa Bey Camii’nin imamı İbrahim Taşdemir, camiyi ziyaret eden turistlerle İngilizce konuşurken çekilen görüntüsü ile sosyal medyada dikkat çekti. 7 senedir aynı camide görev yapan İbrahim Taşdemir, akıcı İngilizcesiyle turistlere hem camiyi hem de İslam dini ve kültürünü anlatıyor.

Taşdemir, dünyanın pek çok bölgesinden turistin camiyi ziyaret etmesi sebebiyle farklı dillerde yazılı küçük notları da cebinde taşıyor, farklı dillerde de turistlerle diyalog kurabiliyor. Diyarbakır’da bölücü terör örgütüne yönelik 2017’de gerçekleştirilen operasyonda şehit düşen özel harekat polisi Ahmet Alp Taşdemir’in babası olan İbrahim Taşdemir, “Oğlumuzun şehadeti, bizim için Rabbimizin lütfu olan büyük bir şeref” diyor.

Şehit babası imam, yabancı diliyle gönül köprüsü kuruyor

“Amacım gönül köprüsü kurmak”

Selçuk ilçesinin yoğun olarak turist alan bir bölge olduğunu vurgulayan Taşdemir, “Bu turist hareketinden camimiz de nasibini alıyor. Turistlerin rehberleri cami hakkında turistlere bilgi veriyor ama biz de hem kültürümüzü hem de dinimizi onlara tanıtmaya çalışıyoruz. Kültürümüzü ve dinimizi tanıtırken dil çok mühim. Biz Kur’an-ı Kerim tanıtımlarında turistlere İngilizce anlatmaya çalışıyoruz. Bunun yanında dünyanın pek çok yerinden turist buraya gelebiliyor. Romanya’dan, İspanya’dan, hatta Madagaskar Adası’ndan, Malta Adası’ndan bile turist geliyor. Ben de cebime küçük notlar koyarak onların dilinde birkaç cümle kuruyorum. Bunu yaptığım zaman onların bize karşı muhabbet işittiğini fark ettim. Bu yüzden farklı dillerde de ‘Hoş geldiniz’, ‘Lütfen başınızı örtünüz’, ‘Halılara ayakkabı ile basmayınız’ gibi bana gerekir olacak kadar konuşabiliyorum. Bir gönül köprüsü kurmaya çalışıyoruz. Turistlere kolonya, şeker ikram ediyoruz. Hayırsever arkadaşlarımın getirdiği soğuk suları turistlere veriyorum. Bana ‘Bedava mı?’ diyerek soruyorlar. Bedava olduğunu söyleyince şaşırıyorlar. Camide bedava su, kolonya, şeker verilmesi onları mutlu ediyor. Tatillerinde onlara unutmayacaklarını bir anı yaşatmak, o anının içinde de Kur’an olsun, cami olsun, bir din adamı olsun istiyoruz. Tüm dilleri öğrenmeye yaşım müsait değilim ama amacım gönül köprüsü kurmak” şeklinde konuştu.

Şehit babası imam, yabancı diliyle gönül köprüsü kuruyor

“Rabbimizin lütfu olarak karşıladık”

Ofisinde şehit oğlunun fotoğrafları asılı olan Taşdemir, “Oğlumuzun şehadeti, bizim için Rabbimizin lütfu olan büyük bir şeref. Oğlumuz bu vatan için, milletimiz için, İslam için Haçlı zihniyetiyle, Siyonist zihniyetle mücadele ederken şehit düştü. Hamdolsun, evladımızın şehadetini Rabbimizin lütfu olarak karşıladık. Rabbimize şükürler olsun. Camideki ofisimde onun hatırasını yaşatmaya çalışıyorum. Burada her gün onunla birlikteyiz. İnşallah Rabbimizden cennette de bizi birlikte etmesini niyaz ederiz” diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.