adplus-dvertising

Şehirler arası seyahate çıkmak için seyahat izin belgesi nasıl alınır?

İçişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin açıkladığı tedbirlerin detaylarının yer aldığı genelgeyi yayımladı. Seyahat yasağının detayları… Seyahat izin belgesi…
Takip et
Şehirler arası seyahate çıkmak için seyahat izin belgesi nasıl alınır?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamasının ardından, yaş sınırı olmaksızın şehir dışına her çıkacak her vatandaş şehirler arası seyahat izin belgesi almak zorundadır.

Büyükşehirde yaşayan şehir dışına çıkmak isteyen vatandaşlar, ikamet ettikleri ilçedeki kaymakamlığa giderek seyahat izin belgesinin çıktısını alıp doldurmaları, daha sonra bağlı olunan mahalledeki en yakın karakola giderek izin belgesini onaylatmaları gereklidir.

Şehirler arası seyahate çıkmak için seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Büyükşehir yaşamayan vatandaşlar, valiliğe giderek seyahat izin belgesinin çıktısını alıp doldurmaları, daha sonra bağlı oldukları mahalledeki en yakın karakola giderek izin belgesini onaylatmaları gereklidir.

Şehir dışına otobüs ile çıkmak için izin belgesi doldurarak en yakın kaymakamlık yada valiliğe giderek seyahat izin belgesini emniyet birimine havale ettikten sonra karakola giderek alabileceksiniz.

İkametgahınız eğer başka bir ilde ise ve otobüs ile yolculuk yapmak istiyorsanız öncelikle nüfus müdürlüğünden ikametgah belgesi ya da e devlet üzerinden online sistemden ikametgah belgesinin çıktısını alarak seyahat izni alabilirsiniz.

Eğer yanınızda/aracınızda 65 yaş ve üzeri bir kişi var ise mutlaka o kişiye ait 65 yaş üstü seyahat belgesi gereklidir.

T.C. ……………….. Valiliği/Kaymakamlığı

SEYAHAT İZİN BELGESİ
TC.No : ………………………………………………..

Şehirler arası seyahate çıkmak için seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Adı – Soyadı : ………………………………………………..

Cep Telefonu : ………………………………………………..

İkametgah Adresi : ………………………………………………..

Şuan Bulunduğu/Kaldığı Adres : ……………………………………………….. Gideceği Yerdeki Adresi : ………………………………………………..

Gideceği Yerdeki Hane Halkından En Az Birinin TC Kimlik Numarası, Adı-Soyadı, Cep Telefonu: ………………………………………………..

Seyahat Vasıtası (Uçak, Otobüs, Deniz aracı, Kendi Vasıtası vb) Araç Plakası (Özel Taşıt İse) / Seyahat Firması : ……………………………………………

Beraberindekilerin TC No ve İsimleri :

1) ………………………………………………………………………..

2) ………………………………………………………………………..

3) ………………………………………………………………………..

4) ………………………………………………………………………..

5) ………………………………………………………………………..

Beyan Sahibinin Adı Soyadı İmza ………………..

Valiliğimizce/Kaymakamlığımızca düzenlenen “Seyahat İzin Belgesi” yukarıda belirtilen şahıs ve ulaşım aracı için ………………………………………… tarihleri arasında ……………… gün süresince geçerlidir. İzin belgesi düzenlenen 65 yaş ve üzeri olanlar ile kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız, her türü koruyucu tedbirleri alarak, kullanmakta oldukları ilaçları ile maske ve koruyucu eldivenleri gerektiğinde kullanmak üzere, yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

Şehirler arası seyahate çıkmak için seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Valiliğimiz/Kaymakamlığımız hayırlı yolculuklar diler.

Tarih İzin

Veren Valilik/Kaymakamlık

Şehirler arası seyahate çıkmak için seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat kısıtlamasına ilişkin detaylar şöyle:

1-Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile iller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi 17:00’den itibaren ancak valiliklerin izni ile yapılabilecektir.

2- Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik izni ile gerçekleştirilebilecektir.

3- İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde “şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi” belgesi düzenlenecektir.

Şehirler arası seyahate çıkmak için seyahat izin belgesi nasıl alınır?

4- Seyahat İzin Kurulu vali/kaymakamın belirleyeceği kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşacaktır. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.

5- Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecektir.

6- Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır.

7- Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.

8- Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuları il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.

9- Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacaktır.

10- Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergahlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.

11- Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanacaktır.

12- İzinsiz yolculukların önlenmesi için Valiliklerce yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacaktır.

13- Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, valiliklerce sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlancaktır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.