adplus-dvertising

Şehirler arası seyahat yasaklandı mı? 81 ilde Seyahat yasağı kararı çıktı mı? 

Ramazan ayı içerisinde hareketliliği azaltmak ve vaka sayılarını düşürmek için bugün bir araya gelen Kabine Toplantısında şehirler arası seyahat yasağı da masada ele alınan maddeler arasında yer aldı. Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısından seyahat yasağı kararı çıktı mı? Seyahat yasağı tekrar geldi mi 2021? Ramazan Bayramı’nda şehirler arası seyahat yasağı var mı? Özel araçla seyahat yasak mı?
Takip et
Şehirler arası seyahat yasaklandı mı? 81 ilde Seyahat yasağı kararı çıktı mı? 
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Seyahat yasağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından araştırılan konuların başında yer alıyor. Koronavirüs vaka sayıları ile ilgili açıklamaların ardından gözler Kabine Toplantısı’na çevrilmiş. Toplantıda şehirler arası seyahat yasağının gelip gelmeyeceği merak ediliyordu. Saat 15.00’te yapılan kritik toplantı ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında ilk 2 hafta kısmi kapanma olacağını belirterek şehirler arası seyahat yasağını da duyurdu. Buna göre; ”Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecektir. ”

Ramazan ayının ilk haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulanmasına karar verdik. Şayet beklediğimiz iyileşmeyi sağlayamazsak daha sıkı tedbirler gelecektir. Hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması sürerken hafta içi sokağa çıkma sınırlaması saatleri akşam 19.00 ila sabah 05.00 arasında düzenlenmiştir.

Sokağa çıkma yasağı 19.00 ile 05:00 arasına çekildi. Zorunlu haller dışında şehirler arası seyahat yasaklandı.

ÖZEL ARAÇLA SEYAHAT EDEBİLMEK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi),

Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,

Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,

Ceza infaz kurumlarından salıverilen,

Tedbirler kapsamında sokağa çıkması kısıtlanan gruplardan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlar şehirlerarası seyahatleri için izin almaları gerekiyor. Diğer vatandaşlar ise uçak ve otobüs biletleri ile seyahatlerini gerçekleştirebiliyor. Öte yandan şehirlerarası özel araçla seyahat edecek vatandaşların ise izin alması gerekiyor.

Bu kapsamda yolculuk edecek vatandaşlar seyahat izin belgesini ALO 199 ya da e-Devlet üzerinden alabiliyor. Düzenlenen seyahat izin belgeleri tek yön için 36 saat, gidiş-dönüş halinde ise 72 saat geçerliliğini koruyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.