Seçim Sistemi Tartışmalarına TBMM Başkanı Şentop’tan Cevap

Faruk Çelik’in cumhurbaşkanlığı seçimi için yüzde 40 teklifine TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan cevap geldi. Şentop, “50+1 sistemi doğrudur” dedi.

AK Parti’nin kurucuları arasında olan Faruk Çelik, Cumhurbaşkanı olmak için lazım olan yüzde 50+1 oranının değiştirilmesi teklifini yaptı. Çelik, “İlk turda yüzde 40 ve üstü oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye’yi yorar” sözlerini kullandı.

Çelik’in bu açıklamaları gündeme bomba gibi girdi. Muhalefet bu açıklamayı, “Bu söylemden AK Parti’nin oyunun yüzde 40’lara düştüğünü anlıyoruz” diye yorumladı.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP CEVAP VERDİ

Faruk Çelik’e cevap ise TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan geldi. Şentop gerçekleştirdiği açıklamada, “Yeniden gündeme getirmeye lüzum yok. 50+1 sistemi doğrudur. Zaten Cumhurbaşkanı ilk turda seçilmezse seçim ikinci tura kalıyor. Rakipler de güçlü adayları destekliyor” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A DA SORULDU

Meclis’te yeni yasama senesini başlaması sebebiyle verilen resepsiyonda açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yüzde 50+1 için teklif yapılması muhalefetin işidir” dedi. Erdoğan, kabine revizyonu ile alakalı bir soruya da “Şu anda böyle bir şey yok.” cevabını vermişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı