Seçim kanunu değişiyor! Seçim barajı yüzde 5 oluyor…

AK Parti kurmaylarının büyük bir bölümü barajın yüzde 5’e indirilmesinden yana görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da itiraz etmedi.
Takip et
Seçim kanunu değişiyor! Seçim barajı yüzde 5 oluyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti, uzun bir süredir üstünde çalıştığı Seçim Yasası ve Siyasi Partiler Yasası’na ilişkin taslak çalışmasını önümüzdeki hafta MHP’ye götürmeye hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunumu yapılan taslakta yer verilen bazı düzenlemeler şu şekilde:
AK Parti’de, yüzde 10’luk seçim barajının indirilmesi konusunda sıfır baraj, yüzde 5 ve 7 seçenekleri üstünde duruluyordu. Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantılarda, AK Parti kurmaylarının büyük bir bölümü, MHP’nin de sıcak baktığı gibi ülke seçim barajın yüzde 5’e indirilmesinden yana görüş bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yüzde 5’lik seçim barajına itiraz etmediği öğrenildi.

MİLLETVEKİLİ TRANSFERİNE KARŞI TEDBİR

Taslakta, MHP lideri Bahçeli’nin en çok üstünde durduğu milletvekilli transferine karşı da önlem alınıyor. Partilerin seçime girme koşulları değiştiriliyor. Buna göre, seçimden altı ay öncesine kadar kongrelerini tamamlayan siyasi partiler seçime girebilecek. Partilerin seçime girme konusunda TBMM’de grubu bulunması koşulu ise mevcut mevzuattan çıkarılıyor.

HAZİNE YARDIMINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Taslakla, her seçim çevresine 7 milletvekili düşecek biçimde daraltılmış bölge benzeri bir sistem yaratılması düşünülüyor. Buna göre hâlen 87 olan seçim çevresi, 124’e çıkacak. İstanbul’un üç olan seçim çevresi 12’ye yükselecek. Milletvekili sayısı 7’den az olan iller tek seçim çevresi olarak değerlendirilecek. HDP nedeniyle en çok tartışılan konular arasında yer verilen hazine yardımı konusunda taslakta bir değişiklik yapılmadığı öğrenildi. Bu konuda seçimlerde en az yüzde 3 oy alma koşulu korundu.

SEÇMEN GÖÇÜNÜN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Taslakla, son yerel seçimlerindekine benzer bir seçmen göçünün önüne geçilmesi için de düzenleme yapılıyor. Buna göre seçmen kütüğü kesinleştikten sonra bazı istisnai hâller dışında seçmenin yer değiştirmesi mümkün olmayacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.