adplus-dvertising

Sebzenin hal fiyatı ile market fiyatı arasında 4 kat fark var!

Havaların ısınmasıyla beraber patlıcan, kabak, domates gibi sera ürünlerinde mahsul arttı. Üreticide fiyatlar önceki haftalara göre düştü. Kabak üreticide 5 TL’ye, patlıcan 10 TL’ye geriledi. Bu ürünlerin fiyatı markette ise 4 katı buluyor.
Takip et
Sebzenin hal fiyatı ile market fiyatı arasında 4 kat fark var!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tüm kış gündemden düşmeyen sebze fiyatları, marketlerde hâlâ el yakmaya devam ediyor. Özellikle örtü altı imalat olarak tabir edilen sera ürünlerinin fiyatları, havalarının ısınmasıyla beraber üreticide düşüşe geçmiş olsa da marketler fiyatı katlamakta ısrarcı davranıyor.

Geçtiğimiz haftalarda üreticide 25-30 TL’ye kadar çıkan patlıcan bu hafta Antalya’da 10-12 liradan satılıyor.

Sabah gazetesi İstanbul Hali’ndeki fiyatlarla market fiyatlarını karşılaştırdı. İstanbul Hali’nde en pahalısı 20 TL olan patlıcanın markette en ucuz fiyatı ise 32 TL. Bu fiyat 42 TL’ye kadar çıkıyor.

Salatalık 3 katı fiyatına satılıyor
Patlıcanda görülen benzer vaziyet salatalıkta da var. Havaların ısınmasıyla imalatı artmaya başlayan salatalık üreticide 6-7 TL iken markette ortalama üç kat artarak 15-22 TL arasında satılıyor. Üreticide fiyatı en çok düşen ürünlerden biri de kabak…

Sebzenin hal fiyatı ile market fiyatı arasında 4 kat fark var!

Antalya Hal’inde 4-5 liraya kadar gerileyen kabak, İstanbul Hal’inde yaklaşık 5 TL’lik masraflar sebebiyle 10 TL’ye satılıyor. Fakat aynı ürün markette 20 liradan satışa sunuluyor. Biber ve fasulyenin fiyatı ise üreticide hâlâ yüksek. Her iki ürünün fiyatı yaklaşık 20 TL. Fakat bu ürünlerin fiyatı gene markette iki hatta üç kata kadar artıyor.

Cezalar artmalı
Üretici ile market arasındaki afaki fiyat farkları, vatandaşları da isyan ettiriyor. Bu vaziyete özellikle sosyal medyada ciddi tepki gösteren vatandaşlar, “Bu marketler devamlı maliyetleri bahane ediyor.

Fakat ne kadar hesaplarsanız hesaplayın 4-5 kat pahalıya satılmasını gerektiren bir maliyet yok. Ve ısrarlar bundan geri adım atmıyorlar. Devletin cezaları artırması gerekiyor” diyor.

Üreticiden alıyorlar
Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksek Tavşan, “Kilogram başına yaklaşık 4-5 TL’lik masraf oluyor. Yani Antalya’da üreticide ya da halde 4-5 lira olan bir ürünün İstanbul ya da Ankara haline gelişi 9 lirayı buluyor. Bunda bütün masraf ve komisyonlar var.

İstanbul Hal’inde 9 TL olan bir ürünün markette en fazla yüzde 40 artmış olması lüzumlu. Yani bu ürün 13 liradan satılmalı. Fakat bu ürün maalesef iki hatta üç kata kadar çıkabiliyor. Ki bazı büyük zincir marketler direkt üreticiden ürün alıyor.

Bu Şekilde olunca komisyoncu masrafı da kalkıyor” şeklinde konuştu. Havaların ısınmaya başladığını anlatan Tavşan, önümüzdeki günlerde ürünün daha da bollaşacağını, fiyatlarda düşüşün görüleceğini sözlerine ekledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.