adplus-dvertising

Scholz’dan Rusya-Ukrayna Savaşı açıklaması: “Tarihte bir dönüm noktası yaşadık”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldi. Scholz, Macron ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinerek, “Tarihte bir dönüm noktası yaşadık” şeklinde konuştu.
Takip et
Scholz’dan Rusya-Ukrayna Savaşı açıklaması: “Tarihte bir dönüm noktası yaşadık”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya Başbakanı Olaf Scolz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya gelerek, Ukrayna’daki savaş, ikili ve bölgesel konuları ele aldı. Görüşmenin sonrasında gerçekleştirilen ortak basın toplantısından konuşan Scholz, Ukrayna’daki savaşın yayılmaması için Rusya’ya dönük ambargolar ve yaptırımlar uyguladıklarını ifade ederek, Ukrayna’ya da askeri ve ekonomik destek sağladıklarını söyledi.

Hiç kimsenin Ukrayna’da savaşın patlak vereceğini yahut bunun neticesinde “binlerce kişinin ölüm ve yıkım yaşayacağını” bilemeyeceğini ifade eden Scholz, “Tarihte bir dönüm noktası yaşadık” şeklinde konuştu.
Avrupa’nın geleceğinin kuvvetli bir beraberlikle mümkün olduğuna değinen Scholz, “Ukrayna Avrupa ailesine aittir. Ukrayna’daki savaş bizi bir araya getiriyor. Çünkü beraber hareket etmeniz gerekiyor. Birliğimizden gelen muazzam kuvveti yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Savaşı bitirmek için hızlı hareket edilmesi gerektiğini açıklayan Scholz, “Rusya, askerlerini Ukrayna’dan çekmeli. Ukrayna, dikte edilmiş bir barışı kabul etmeyecek” şeklinde konuştu.
Almanya-Fransa dostluğu itici güç olarak her zamankinden daha mühim olduğunu vurgulayan Scholz, “Bu, Avrupa için ‘yeni ivme’ ile alakalı. Rusya’nın ‘korkunç saldırganlık savaşı’ Avrupalı ortaklarını bir araya getiriyor” ifadelerini kullandı.

Tekrardan Fransa Cumhurbaşkanı seçilen ve ilk yurtdışı ziyaretini Almanya’ya düzenleyen Macron ise, Ukrayna’da ateşkesin sağlamasının önemine değinerek, savaşın yayılmaması için Almanya ile Fransa’nın ortak çalışma yürüttüklerini açıkladı. Macron, demokrasiyi korumanın mühim olduğunu vurguladı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.