adplus-dvertising

Scholz: “Ukrayna’ya silah tedariki ile desteklemeye devam edeceğiz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Baltık ülkelerinin liderleri ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında, “Ukrayna’yı silah tedariki ile desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Takip et
Scholz: “Ukrayna’ya silah tedariki ile desteklemeye devam edeceğiz”
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Litvanya’nın başkenti Vilnius’a resmi ziyaret gerçekleştiren Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Litvanya, Estonya ve Letonya liderleriyle bir araya geldi. Dörtlü görüşmenin ana konusu Baltık ülkelerinin güvenliği, Rusya’nın politikaları, Rusya-Ukrayna Savaşı ve NATO’nun doğu kanadının korunması oldu. Alman Başbakan Scholz, görüşmenin sonrasında Baltık liderleri Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Estonya Başbakanı Kaja Kallas ve Letonya Başbakanı Krisjanis Karis ile gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuştu. Ukrayna-Rusya Savaşına değinen Scholz, “Ukrayna’yı silah tedariki ile desteklemeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Scholz: “Ukrayna’ya silah tedariki ile desteklemeye devam edeceğiz”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ukrayna savaşının sona ermesi, Rus ordusunun Ukrayna’ye terk etmesi fakat yaptırımlar ve beraber hareket etmeye bağlı olduğunu belirtti.

Başbakan Scholz, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığı karşısında ihtiyacımız olan beraber hareket etmemizin önemini bir defa daha göstermiştir. Rusya’nın Ukrayna’ya karşı saldırganlığı göz önüne alındığında, mühim bir dönüm noktası yaşıyoruz. Rusya sınır kurallarını ihlal ederek işgal girişiminde bulundu. Rusya’nın saldırganlığı karşısında Avrupa ve NATO ülkeleri topraklarını korumak için yeni stratejiler ve güvenliğimizi beraber sağlama konusunu tekrardan ele almalıyız. NATO’nun bir parçası olarak birliğe kakımızı arttırmaya kararlıyız. Rusya’nın bu savaşı kazanamaması için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Rusya’nın savaşı bitirmesi gerekiyor. Ukrayna’daki birliklerini geri çekmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Scholz: “Ukrayna’ya silah tedariki ile desteklemeye devam edeceğiz”

Ukrayna ile dayanışma içinde olduklarını vurgulayan Scholz, “Rusya’nın saldırganlığını durdurabilmek için Avrupa Birliği’nin altıncı yaptırım paketi üstünde anlaşmaya vardı. Yaptırımları tutarlı bir biçimde uygulayacağız. Bu yaptırımlar, Rus ekonomik kalkınma fırsatları açısından etkili olmalı ki, Rus saldırganlığından uzaklaşmak, Putin ve hükümetini savaşı sona erdirmeye ve askerleri geri çekmeye ikna etmek için bir neden olmalı. Bu sebeple yaptırımlar uygulanmalı ve beraber hareket etmek mühimdir” açıklamasını yaptı.

Mehmet Koca

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.