SBK Holding hisselerini satıyor! Biofarma’dan sonra Karsan’daki hisselerini de sattı

Kara para aklama soruşturması kapsamında ile ilgili gözaltı kararı bulunan ve yurtdışın kaçan Sezgin Baran Korkmaz’a ait SBK Holding, Karsan ve Kıraça Holding’teki dolaylı paylarını devretti. Korkmaz daha önce de Biofarma’daki hisselerini satmıştı.
Takip et
SBK Holding hisselerini satıyor! Biofarma’dan sonra Karsan’daki hisselerini de sattı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kara para aklama suçlamasıyla soruşturulan SBK Holding, ilaç şirketi Biofarma’daki hisseleri ardından otomotiv şirketi Karsan’daki dolaylı paylarını da sattı.

SBK Holding, Lüksemburg merkezli Silcolux şirketi vasıtasıyla, Kıraça Holding’de yüzde 45 oranında hissesini, Kıraça Holding vasıtasıyla da Karsan’da (#KARSN) yüzde 28,56 oranındaki payını, Avukat Mustafa Levent Göktaş‘a devretti.

PAYLAR GÖKTAŞ’A GEÇTİ

Karsan tarafından önceki gün akşam saatlerinde KAP’a yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“1. Karsan Otomotiv Sanayii ve Ticaret A.Ş.’nin (Firma) sermayesinde dolaylı olarak payların %28,56’sına Silcolux S.A. sahiptir.

2. Silcolux S.A. paylarının hepsinin 28 Ocak 2021 tarihinde İnan Kıraç hesabına Avukat Mustafa Levent Göktaş tarafından imzalanan Pay Devir Sözleşmesi uyarınca Avukat Mustafa Levent Göktaş’a devrolmuştur.

3. Bu bağlamda,

a. Kıraça Holding A.Ş. sermayesinde, Silcolux S.A. ve Silcolux Investments S.A. vasıtasıyla dolaylı olarak payların %45’ine,

b. Firma sermayesinde, Kıraça Holding A.Ş. vasıtasıyla dolaylı olarak payların %28,56’sına Mustafa Levent Göktaş sahip olmuştur.”

Kara para aklama soruşturması kapsamında ile ilgili gözaltı kararı olan ve şu an yurt dışında bulunan Sezgin Boran Korkmaz’ın yönetim kurulu başkanı olduğu SBK Holding, Silcolux firmasını Eylül 2020’de satın almıştı.

BİOFARMAYI DA ELDEN ÇIKARMIŞTI

SBK Holding’in, 2014’te bünyesine kattığı ilaç sektörünün köklü firmalarından Biofarma İlaç için İsviçreli bir grup ile 12 Temmuz’da gizlilik sözleşmesi imzalayarak satışı için masaya oturduğu ve 14 Aralık’ta da satışın gerçekleştiği ortaya çıkmıştı.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

SBK Holding ve holdinge bağlı 6 firmanın hesaplarında 132 milyon dolar kara para aklandığı iddiasıyla soruşturma başlatılmıştı. Savcılık SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz ile 13 kişinin ve tüm firmalarının mal varlığına el koyduktan kısa zaman sonra resen bu kararından dönmüştü. Yapılan operasyonlarda ise aralarında Sezgin Baran Korkmaz’ın da bulunduğu 19 kişi ile ilgili gözaltı kararı verilmiş, bir kişi tutuklanmış, iki kişiye de konuttan uzaklaşmama cezası verilmişti. Sezgin Baran Korkmaz’ın operasyondan kısa zaman önce ise yurt dışına çıktığı belirlenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.