adplus-dvertising

Savaşa hazırlanan Rusya orduya talimatı verdi!

Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği tüm dünya tarafından dikkatle izleniyor. Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise birliklere 'hazır olun' talimatı vererek tansiyonu yükseltti.
Takip et
Savaşa hazırlanan Rusya orduya talimatı verdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya’nın Severomorsk şehrinde yetkililerle yaptığı toplantıda, ABD ve NATO’nun askeri eylemleri hakkında açıklamalarda bulundu.

ABD ve NATO’nun Rusya’ya karşı tehdit içeren askeri eylemlerde bulunduğunu söyleyen Şoygu, “Amerikan askeri birlikleri, Kuzey Amerika’daki bölgelerden Atlantik üstünden Avrupa’ya sevk ediliyor. Askeri birliklerin Avrupa’da Rusya sınırlarına doğru hareketliliği devam ediyor. Birliklerin büyük kısmı Karadeniz ve Baltık bölgesinde bulunuyor” şeklinde konuştu.

Şoygu, ABD ve NATO’ya ait 40 bin asker ve 15 bin askeri teçhizatın Rusya sınırlarına yakın bölgelerde konuşlandırılmasının beklendiğini kaydetti.

“RUSYA, ABD VE NATO’NUN TEHDİTLERİNE KARŞI TEDBIRLER ALDI”

ABD’nin Rusya sınırlarında keşif çalışmalarını ve Arktika’da askeri kapasitesini artırdığına da dikkati çeken Şoygu, Rusya’nın buna karşı lüzumlu tedbirler aldığını söyledi.

Şoygu, “Kış dönemindeki eğitim ve denetim organizasyonları çerçevesinde Batı ve Güney askeri bölgelerindeki birliklerin savaşa hazırlık vaziyetine ilişkin ani denetimler yapıldı. Üç hafta içinde 2 askeri birlik ve 3 hava indirme birliği, askeri eğitimlerin yapıldığı Rusya’nın batı sınırlarına başarıyla konuşlandırıldı” ifadesini kullandı.

Söz konusu birliklerin tatbikatlarda yer aldığı ve savaşa hazır olduğunu vurgulayan Şoygu, Rus Kuzey Filosu’nun, Arktika’daki tehditlere karşı koyma kapasitesinin artırılması yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Şoygu, Rus ordusundaki bütün denetim organizasyonlarını iki hafta içinde sonlandırmayı planladıklarını ifade etti.

RUSYA’DA ASKERİ GÜÇLERİN SAVAŞA HAZIRLIK VAZIYETINE İLİŞKİN DENETİMLER

Rusya Savunma Bakanı Şoygu, 6 Nisan’da Rus askeri kuvvetlerinin savaşa hazırlık vaziyetine ilişkin denetimlere başladıklarını ve ülkenin çeşitli bölgelerinde poligonlarda yöntem tatbikatların yapılacağını duyurmuştu.

Söz konusu eğitim planı kapsamında, nisanda 4 bin 48 askeri tatbikatın yapılacağı söylenmişti.

Rusya’nın Hazar Denizi’ndeki filoya ait 15 savaş gemisini Rus askeri kuvvetlerinin denetimleri çerçevesinde Karadeniz’e gönderdiği bildirilmişti.

UKRAYNA-RUSYA SINIRINDA GERGİNLİK

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart’ta mecliste yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Güçlerinin askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptığını açıklamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Rusya’nın kendi toprakları içinde silahlı güçlerini kendi takdirine bağlı olarak hareket ettirdiğini ve bunun hiç kimse için tehdit içermediğini ifade etmişti.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinde, sözde bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana çatışmalar devam ediyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.