Savaş karşıtlarından Picasso tablosu önünde NATO protestosu

İspanya’nın başkenti Madrid’deki Reina Sofia Müzesi’ne giren ortalama 30 savaş karşıtı aktivist, İspanyol ressam Pablo Picasso’nun Guernica tablosunun önünde ölü taklidi yaparak NATO Liderler Zirvesi’ni protesto etti.
Takip et
Savaş karşıtlarından Picasso tablosu önünde NATO protestosu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

NATO’nun 28-30 Haziran tarihleri arasında İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenleyeceği liderler zirvesine yönelik protestolar devam ediyor. Madrid’deki Reina Sofia Müzesi’ne giren ortalama 30 savaş karşıtı aktivist, dünyaca meşhur İspanyol ressam Pablo Picasso’nun savaşın dehşetini konu aldığı tarihi Guernica tablosunun önünde ölü taklidi yaparak NATO Liderler Zirvesi’ni protesto etti. Extinction Rebellion (Yokoluş İsyanı) ve Fridays For Future (İklim İçin Okul Grevi) tarafından gerçekleştirilen protestoda bazı protestocular ise ellerinde “Savaş insanların ölümüdür. Savaş sanatın ölümüdür” yazılı pankartlar taşıdı.

Extinction Rebellion ve Fridays For Future yayınladıkları ortak bildiride, NATO’nun Rusya-Ukrayna savaşını körüklediğini söyleyerek, “güvenliğin daha çok silahla sağlanamayacağı”nı vurguladı.

Guernica saldırısı

Picasso tarafından 1937’de yapılan tablo, İspanya iç savaşı sırasında Nazi Almanyası’na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’daki Guernica kentini bombalamasını anlatıyor. Saldırıda en az bin 600 kişi yaşamını yitirmiş, binlerce kişi de yaralanmıştı.

Öte yandan NATO liderlerinin zirve sırasında müzeyi ziyaret etmesi ve söz konusu tabloyu görmesi bekleniyor.

“Barış için: NATO’ya hayır”

İspanya’daki sol ve komünist görüşlü sivil toplum kuruluşlarının çağrısıyla sabah saatlerinde gerçekleştirilen ve “Barış için: NATO’ya hayır” isimli gösteriye çok sayıda kişi katılmıştı. Başkentte gerçekleştirilen gösteride göstericiler, ellerinde “Savaşlara hayır”, “NATO’ya hayır”, “NATO üsleri dışarı”, “Askeri harcamalar yerine okul ve hastane yapın” yazılı pankartlar taşımış ve sık sık NATO karşıtı sloganlar atmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.