adplus-dvertising

Savaş halindeki iki ülke Ukrayna Ve Rusya, Esenyurt’tan barış güvercini uçurdu

Esenyurt Belediyesi’nin düzenlediği 1. Uluslararası Esenyurt Halk Dansları ve Müzik Festivali başladı. Dünya kültürlerini bir araya getiren festivalin ilk gününde, savaş halindeki Ukrayna ve Rusya’yı temsil eden dansçılar sahneye çıkarak beraber barış güvercini uçurdu.
Takip et
Savaş halindeki iki ülke Ukrayna Ve Rusya, Esenyurt’tan barış güvercini uçurdu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Esenyurt’ta ilk kez yapılan uluslararası festival, buluşma ve yürüyüş kortejiyle başladı. İlçe sakinlerini selamlayan Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, vatandaşları görkemli festivale davet etti. Ülkelerinin kültürlerini temsil eden konuk gruplar, ilçenin parkları ve toplu konut bahçelerinde yaptıkları gösterilerin sonrasında yürüyüş korteji ile Esenkent Rıfat llgaz Açık Hava Tiyatrosu etkinlik alanına geçti.

Yüzlerce kişiden oluşan kortej, Esenyurt Belediyesi’nin barış ve kardeşlik sahnesinde bir araya geldi. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın sonrasında İBB bando ekibi kısa bir konser verdi.

Savaş halindeki iki ülke Ukrayna Ve Rusya, Esenyurt’tan barış güvercini uçurdu

16 ülkenin katıldığı festival coşkusuna siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye başkan yardımcıları, Esenyurt Kent Konseyi, belediye meclis mensupları, mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin yanı sıra binlerce Esenyurtlu ortak oldu.

Ukrayna Ve Rusya, beraber barış güvercini uçurdu

16 ülkeden gelen dans ve gösteri grupları açılış seremonisinde sahneye beraber çıkarak birlik, beraberlik ve dostluk mesajı verdi. Ülkelerini temsil eden kültür elçileri ile sahnede bir araya gelen Başkan Bozkurt, savaş halindeki Ukrayna ve Rusya’dan gelen dansçılarla beraber barış güvercini uçurdu. Esenyurtlular ise o sırada “Savaşa hayır!” sloganlarıyla barış ve kardeşlik mesajı verdi.

Savaş halindeki iki ülke Ukrayna Ve Rusya, Esenyurt’tan barış güvercini uçurdu

“Konforumuzu arttırmak istiyorsak daha çok çalışmalıyız”

Sahnede festivalin açılış konuşmasını yapan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Bizim hayallerimiz vardı o sebeple Esenyurt’ta aday olduk. Çünkü biz Esenyut’un umudun kenti olduğunu biliyorduk. Bu ilçeyi yaratan vatandaşlarımızın çoğu Türkiye’nin değişik bölgelerinden. Tekrardan yaşama tutunmak, bir şeyler yapmak, kendilerini ifade etmek için buraya göçmüşlerdi. Ancak geçmiş senelerde bu çok fark edilmedi. Birçok değişik kültürden insanın yaşadığı bir kent Esenyurt. Aynı zamanda dünyanın değişik bölgelerinden gelen farklı insanın yaşadığı bir kent. 100 değişik dil konuşuluyor Esenyurt’ta. Birçoklarına göre bu büyük bir sorun ama bizim için büyük bir zenginlik. Biz bu zenginliğin festivallere dönüştürülmesinden yanayız. Karşımızdakini kendimize benzetmeden bu dünyada barış, kardeşlik ile yaşamak zorundayız. Hırslarımızı kontrol etmeliyiz. Eğer hayat konforumuzu arttırmak istiyorsak daha çok çalışmalıyız. Daha çok üretmeliyiz. Fakat böylelikle dünyada barış ve kardeşlik içerisinde yaşarız. Bundan sonra Esenyurt; kültür, sanat, iyilik, güzellik, sevgi, hoşgörü ve üretimle ile anılacak. Zaten dünyanın mühim kentlerinden birisi. Özellikle kültürel birikim açısından. Ama ekonomik boyut olaraktan da Türkiye’nin gayri safi milli yüzde 6’sını yaratan bir kent. Dolayısıyla hep güzelle, güzelliklerde anacağız. Kendini ifade etmek isteyen herkesi destekleyeceğiz ve önünü açacağız” şeklinde konuştu

Gösteri alanı tıka basa doldu

Festival açılış seremonisinin sonrasında sahneye ilk çıkan ekip, Türkiye’yi temsilen Esenyurt Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu oldu. Anadolu’nun birçok yöresine ait oyunları oynayan topluluk, seyircilerden büyük alkış topladı. Daha sonra sahne alan dansçı konuk gruplar, yöresel giysileri ve danslarıyla ülkelerinin kültürlerini yansıtma fırsatı yakaladı. Gösterileri ilgiyle izleyen Esenyurtlular, amfi tiyatroyu tıka basa doldurdu. İlk günün finalinde uluslararası halk dansları topluluklarının gösterileri ve Anadolu Ateşi’nin özel dans gösterisi, izleyenleri büyüledi. Gösterinin sonrasında ilk günkü program vatandaşların coşkulu alkışlarıyla tamamlandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.