Savant Sendromu Nedir?

2000’li yılların başına kadar bilinmeyen ‘Savant Sendromu’ ‘Mücize Doktor’ adlı dizide Savant Sendromu olan ‘Ali’ karakteri ile gündeme geldi.

‘Mucize Doktor’ adlı dizi ile herkesin merakını kazanan ‘Savant Sendromu’ için araştırmacılardan bazıları, bu sendroumun gen ve genlerdeki bir değişiklikten kaynaklandığını öne sürüyor. Bazı araştırmacılar ise sağ hemisferde meydana gelen bu hasarı telafi eden beynin sol yarım küresine bir çeşit zarar verdiğini öne sürüyor. Taner Ölmez’in canlandırdığı ‘Savant Sendromu’ görülen ‘Ali’ karakteri sonrası dizi izleyicileri bu sendromu merak etti.

Herkesin merakını kazanan bu sendrom, önemli derecede zihinsel engeli bulunan bir bireyin, ortalamanın üstünde belirli yetenekleri gösterdiği bir durumdur. Savant Sendromu görülen bireylerin yarısı otistiktir.

SAVANT SENDROMU

Bu sendrom görülen kişilerin üstünlük gösterdiği beceriler çoğunlukla hafıza ile ilgili beceriler. Hızlı hesaplama, müzikal, sanatsal yeteneği içerebilir. 10 otistik bireyden birinin kayda değerleri vardır fakat savant sendromu konjenital ya da edinsel olabiliyor. Savant becerileri bireyin doğumunda var olan gelişimsel güçlüklerin üzerine eklenerek çocuklukta ortaya çıkmaktadır. Edinsel savant becerileri, sağlıklı bir gelişimi olan bireyde; bebeklik, çocukluk ya da erişkinlikte geçirilen kafa travması ya da merkezi sinir sistemi travması sonrası gelişebilir.

Savant terimi, ilk olarak 1887’de J. Langdon Down (Down sendromuna adını veren doktor) tarafından kullanıldı. Savant Sendromu ile ilgili bilinen ilk açıklama ise 751’de bir Alman psikoloji dergisinde yapıldı.

SAVANT SENDROMU TEDAVİSİ

Herhangi bir dezavantajı olup olmadığı bilinmediğinden dolayı tedavi edilmesi gerekli görülmez. Genel olarak bu sendromu tetikleyen altta yatan bozuklukların tedavi edilmesi gerekli görülür ve kişinin özel yeteneğinden yararlanılmasının altta yatan gelişimsel bozuklukların tedavisine yardımcı olacağı düşünülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı