adplus-dvertising

Satoshi Nedir? Satoshi Neye Yarar, Sembolü Nedir?

Satoshi, kripto para dünyasının parlayan yıldızı Bitcoin’in (BTC) en küçük birimi olarak tanımlanır. 1 Satoshi, 1 BTC’nin 100.000.000’da biridir. Gündemde yeni yeni adı duyulmaya başlayan Bitcoin'in en küçük birimi Satoshi nedir? Satoshi Sembolü ne? Satoshi Neye Yarar? Satoshi hakkında merak edilenler haberimizde.
Takip et
Satoshi Nedir? Satoshi Neye Yarar, Sembolü Nedir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

‘Satoshi’ terimi, Bitcoin birimlerinin daha kolay adlandırılmasını sağlıyor.

Satoshi, dijital paranın gönderimini kolaylaştırmaya yarıyor.

Satoshi Nedir?

Bitcoin’de itibari paralara benzer bir kavram olan Satoshi bulunur. Örneğin Türk Lirası’nın en küçük birimi kuruştur, Dolar da ise Cent en küçük birimdir.

Ayrıca paranın özelliklerinden biri de bölünebilir olmasıdır. İtibari paralar da farklı miktarlarda ödeme sağlanabilmesi ve daha küçük hacimli işlemler de kullanılabilmesi için bölünebilir olması gerekmektedir.

Yani Bitcoin’in de en küçük birimi Satoshi’dir. Satoshi adını Satoshi Nakamoto’dan almaktadır.

Satoshi blokzincir de Bitcoin kripto paranın en küçük birimine denir.

Satoshi bir Bitcoin’in yüz milyonda birine yani 0,00000001 BTC olarak tanımlanır.

‘Satoshi’, Bitcoin’in en küçük birimi; başka bir deyişle Bitcoin’in ‘kuruş’u da diyebiliriz. 1 Satoshi, Bitcoin’in yüz milyonda birlik birimine denk düşüyor.

Bitcoin, tıpkı fiat para birimleri gibi birimlere ayrılabiliyor. Küçük birimlere ayrılınca, meblağı okumak ve anlamak kolaylaşıyor. 1 Bitcoin, 1000 ‘millibitcoin’e; 1 milyon ‘microbitcoin’e ve 100 milyon ‘Satoshi’ye denk düşüyor.

Nispeten küçük miktarda Bitcoin’in transfer edilmesini veya ödenmesini gerektiren durumlarda, Satoshi yardımımıza yetişiyor. Tıpkı kuruş veya ‘cent’te olduğu gibi, bu sayede para birimini anlamamız kolaylaşıyor. Örneğin birine 0,0000001 Bitcoin göndermeniz gerektiğinde, sıfırlarla ve virgüllerle uğraşmanıza gerek kalmıyor; 1000 Satoshi (veya ‘Sat’) olarak nitelendirmeniz yeterli oluyor.

Satoshi Nasıl Ortaya Çıktı?

Satoshi, Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Aslında yaratıldı demek yerine, Bitcoin’in alt değeri olarak belirlendi demek daha doğru olur. 2008 yılının kasım ayında 1 Satoshi’nin 0.00000001 BTC değerinde olduğunu belirtti. 2010 yılında bu değerin %1 olması önerildi. Yani, 1 Bitcoin’in %1’inin, 1 Satoshi olarak isimlendirilmesi söz konusu oldu. Bitcoin’in yaratıcısına olan saygıdan ötürü, bu isim sevildi ve kabul gördü.

Satoshi Neye Yarar?

Bitcoin, kripto para borsasının en değerli parası. Bu bilgiye artık herkes hakim. Bitcoin’den adetle almak söz konusu olduğunda yüksek bütçeler ayırmak gerekiyor. Bu rakamlar, yatırım için herkese uygun olmadığından dolayı, az sayıda BTC almaya yönelmek gerekiyor. İşte, 0.00000001 BTC aldığınız zaman, 1 Satoshi almış oluyorsunuz. Satoshi adedini arttırarak yatırım gücünüzü de kolaylıkla arttırmış oluyorsunuz.

Bitcoin Satoshi’lerden oluşmaktadır yani Satoshi demek Bitcoin demektir. Bilindiği üzere Bitcoin ortaya çıktığından beri ciddi yükselişlerle yatırımcılarına iyi oranlar da kazanç sağlamıştır. Piyasaya yeni giren yatırımcıların piyasayı anlamaları ve analiz etmeleri açısından yatırımlarına Satoshi alarak başlamaları daha yararlı olacaktır. Yatırımcıların piyasayı ve Kripto paraları benimsedikçe Satoshi adetlerine ekleme yaparak yatırımlarını artırabilirler. Bununla beraber piyasada bulunan diğer kripto para alım işlemlerinde yatırımcılar Satoshi’yi kullanabilmekte ve yatırım çeşitliği sağlayabilmektedir.

Satoshi Yatırımı Değerli mi?

Bitcoin kripto para piyasasında öncü olmasının da etkisiyle en popüler ve yatırımcıların en çok tercih etmeye yöneldiği kripto paradır. 2008 yılından bu yana değerini artırarak yoluna devam etmiştir. 2010 yılında 1 Bitcoin 0,06 Dolara eşitti şuan bu yazı oluşturulurken 1 BTC 10.502 dolar, TL bazında 81.180 olarak işlem görmektedir. Yıllar içerisinde oluşan bu değer artışı yatırımın ne kadar değerli olduğunun göstergesidir. Yatırımcıların çoğu 1 BTC almaya yatırıma ayırdıkları miktar uygun olmadığı için az sayı da Bitcoin almaya yönelmektedir. Bu nedenle 0,00000001 BTC alan yatırımcılar 1 Satoshi almış olmaktadır ve Satoshi adetlerini artırarak yatırımlarını artırabilmektedir.

Tabi ki her zaman belirttiğimiz gibi, yatırım ve borsa söz konusu olduğunda kesin konuşmalardan kaçınmak gerekir. Fakat değer grafikleri, paranın geçmişi ve muhtemel geleceği söz konusu olunca Satoshi’yi en iyi yatırımlardan biri olarak tanımlamaktan çekinmeye gerek yok.

Satoshi’yi kullanarak farklı kripto para birimleri de satın alabilirsiniz. Şu an dolar dahil olmak üzere tüm paralardan daha değerli olan BTC’nin milyonda biri ile daha fazla sayıda ETH, Maker gibi kripto paralar satın almak mümkün. Bu da doğru ve faydalı bir yatırım yönelmesi olacaktır.

Satoshi Nasıl Satın Alınır?

Satoshi, BTC satın almak demektir. Kripto para borsasının ilk parası olan BTC’yi yurt içi ve yurt dışındaki tüm borsalardan satın alabilirsiniz.

Satoshi’yi Anlamak

İngiliz sterlini veya ABD doları gibi küresel para birimlerinin fiziksel versiyonlarının aksine, kripto para birimleri dijital dünyada baskın olarak mevcuttur. Bu farklılığa rağmen, bir kripto para birimi, tıpkı poundun peni ve doların sente bölünmesi gibi, daha küçük birimlere bölünebilir. Bitcoin’ler söz konusu olduğunda, mevcut en küçük birim satoshi olarak adlandırılır.

Satoshi birimi, 2008 yılında bitcoin kripto para biriminin gelişimini hızlandıran bir beyaz kağıt yayınlayan anonim kişi (veya kişiler) Nakamoto’nun adını almıştır. “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı makale, eşler arası ağın çift harcama sorununa bir çözüm olarak kullanılmasını tanımladı. Bir dijital para birimi veya jetonun birden fazla işlemde kullanılabilmesi sorunu, fiziksel para birimlerinde bulunmaz, çünkü fiziksel bir banknot veya madeni para, doğası gereği, tek bir seferde yalnızca bir yerde var olabilir. Fiziksel alanda dijital para birimi bulunmadığından, bir işlemde kullanılması onu birisinin mülkiyetinden çıkarmaz.

Bu en küçük para birimi, bir Bitcoin’in yüz milyonda birini temsil eder. Küçük birimler, Bitcoin işlemlerinin yürütülmesini kolaylaştırır ve son derece hassas işlemleri okunabilir hale getirir. Bitcoin’lerin genel birim yapısında 1 Bitcoin (BTC) 1.000 milibitcoin (mBTC), 1.000.000 mikrobitcoin (μBTC) veya 100.000.000 satoshiye eşdeğerdir. Kesin rakam bilinmemekle birlikte, Satoshi Nakamoto’nun 100.000.000.000.000 satoshiye eşdeğer 1 milyon Bitcoin’e sahip olabileceği tahmin edilmektedir.

Büyük bir döviz çiftinin parçası olmasa da, Bitcoin’ler diğer para birimlerine ve diğer para birimlerine dönüştürülebilir. Bireylerin işlem yapmalarına izin vermek için Bitcoin borsaları mevcuttur. Bu, borsalardan birinde bir hesaba dolar, pound veya diğer desteklenen para birimlerinin yatırılmasını içerir; bakiye, Bitcoin satın almak veya satmak ve nihayetinde bunları diğer para birimlerine dönüştürmek için kullanılabilir. Yerleşik para birimleri arasındaki döviz kurlarında olduğu gibi, bitcoinlerin değeri arz ve talebe göre dalgalanacaktır.

Bireyler ceplerinde bir peni veya peni tutabilirken, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin fiziksel versiyonları ana akım haline gelmedi. Bu, öncelikle pratik nedenlerden ötürü, çünkü Bitcoin’in ana çıkış noktası dijital olması ve sahtesinin yapılmasının zor olmasıdır. Fiziksel bir varlığa sahip olmamak, blockchain teknolojisi dikkate alınmadan önce bile bitcoinlerin daha güvenli olduğu anlamına gelir. Fiziksel Bitcoin eksikliğinin bir başka nedeni de, bitcoinlerin günlük işlemlerde yaygın olarak kabul edilmemesidir.

‘Satoshi’ adını Bitcoin’in yaratıcısından alıyor

Satoshi, anlaşılacağı üzere adını Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto’dan alıyor. Bir ya da birkaç kişinin kullandığı bir takma isim olduğu düşünülen Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğuyla alakalı çok sayıda iddia var. Nakamoto’nun son olarak Aralık 2010 tarihinde çevrimiçi olduğu, o tarihten beri hakkında herhangi bir ize ulaşılamadığı söyleniyor.

Satoshi Sembolü ne?

Bitcoin’in aksine, Satoshi’nin bir sembolü bulunmuyor.

Bitcoin’in sembolü olan ‘฿’, artık neredeyse tüm bilgisayar ve akıllı telefon klavyeleri tarafından tanınıyor. Bizzat Nakamoto’nun icat ettiği sembol, Bitcoin meraklıları arasında yaygın olarak kullanılıyor. Ancak Satoshi şu an için benzer bir sembole sahip değil.

Satoshi ne kadar değeri ifade eder?

Bitcoin fiyatları yükselmeye devam ettikçe Satoshi de değerlenecek.

1 Satoshi 0.00000001 BTC değerindedir.

Yani

1 Satoshi = 0.00000001 BTC

bir başa deyişle de

1 BTC (Bitcoin) = 100.000.000 Satoshi

Satoshi Nedir? Satoshi Neye Yarar, Sembolü Nedir?

Tersten ifade etmek ister isek aşağıdaki karşılıkları kullanmalıyız.

0.00000001 BTC = 1 Satoshi
0.0000001 BTC = 10 Satoshi
0.000001 BTC = 100 Satoshi = 1 Bits
0.00001 BTC = 1.000 Satoshi = 10 Bits
0.0001 BTC = 10.000 Satoshi = 100 Bits
0.001 BTC = 100.000 Satoshi = 1.000 Bits
0.01 BTC = 1.000.000 Satoshi = 10.000 Bits
0.1 BTC = 10.000.000 Satoshi = 100.000 Bits
1 BTC = 100.000.000 Satoshi = 1.000.000 Bits

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.