adplus-dvertising

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Satoshi Nakamoto, Bitcoin geliştiren, Bitcoin teknik incelemesini yazan ve Bitcoin’in orijinal referans uygulamasını yaratan ve dağıtan sözde kişi veya kişiler tarafından kullanılan isimdir. Uygulamanın bir parçası olarak Nakamoto ayrıca ilk blockchain veritabanını tasarlamıştır. Bu süreçte, Nakamoto, eşler arası bir ağ kullanarak dijital para birimi için çift harcama problemini çözen ilk kişidir.
Takip et
Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Nakamoto, Aralık 2010’a kadar Bitcoin’in geliştirilmesinde etkindi. Birçok kişi Nakamoto olduğunu iddia etti veya iddia edildi.

Nakamoto, Bitcoin için kod yazımına ilişkin çalışmaların 2007’de başladığını belirtti. Ağustos 2008’de kendisi veya bir meslektaşı bitcoin.org alan adını kaydettirdi ve bu adreste bir web sitesi oluşturdu. 31 Ekim 2008’de Nakamoto, metzdowd.com’da kriptografi posta listesinde “Bitcoin: Bir Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi” başlıklı bir dijital kripto para birimini açıklayan bir makale yayınladı.

9 Ocak 2009’da Nakamoto, SourceForge’da Bitcoin yazılımının 0.1 sürümünü yayınladı ve 50 Bitcoin ödülüne sahip olan Bitcoin’in oluşum bloğunu (blok numarası 0) çıkararak ağı başlattı. Bu bloğun kripto para temelli işleminde, o tarihte yayınlanan Birleşik Krallık gazetesi The Times’daki bir manşete atıfta bulunan “The Times 03 Ocak 2009 Şansölyesi bankalar için ikinci kurtarma paketinin eşiğinde” metni vardı. Bu not, hem başlangıç ​​tarihinin bir zaman damgası hem de kısmi rezerv bankacılığının neden olduğu istikrarsızlık üzerine alaycı bir yorum olarak yorumlandı.

Nakamoto, 2010 ortasına kadar Bitcoin yazılımı üzerinde diğer geliştiricilerle işbirliği yapmaya devam ederek kaynak kodunda tüm değişiklikleri kendisi yaptı. Daha sonra kaynak kod deposunun kontrolünü ve ağ uyarı anahtarını Gavin Andresen’e devretti. İlgili birkaç alanı Bitcoin topluluğunun çeşitli önde gelen üyelerine aktardı ve projeye katılımını durdurdu.

Bitcoin kurucusunun Satoshi Nakamoto olduğu, ancak Satoshi Nakamoto’nun kim ya da kimler olduğu bilinmiyor. Şu ana kadar Nakamoto’nun kim olduğu ne bir şekilde bilinmese de zaman zaman çeşitli isimlerin Nakamoto olabileceği iddialarıyla karşılaşıyoruz. Bu isimler arasında; Adam Back, Nick Szabo, Hal Finney, Dorian Nakamoto, Craig Steven Wright ve hatta Elon Musk yer alıyor.

Ancak bu isimlerin hiç birisi Nakamoto olduklarını kabul etmediler.İşin ilginç tarafı tek bir kişi bu zaman kadar çıkıp “Ben Satoshi Nakamoto’yum” iddiasında bulundu. Ama onun iddiası da yalanlandı. Craig Wright, defalarca Nakamoto olduğunu ve bunu kanıtlayacağını ifade etse de bu açıklamaların ucu hep açık kaldı ve hatta Wright mahkemede dahi Nakamoto olduğunu kanıtlayamadı.

Nakamoto’nun bir erkek olabileceği iddiaları ne kadar kuvvetli olursa olsun, o bir kadın da olabilir veya karma bir takımdan da oluşuyor olabilir. Şu ana kadarki en güçlü teori isim benzerliğinden ötürü 66 yaşındaki Dorian Nakamoto isimli Japon asıllı bir adam olduğudur.

Satoshi Kelime Anlamı Nedir?

Bitcoin (BTC), white paper’ı 2008’de Satoshi Nakamoto adını kullanan kişi veya bir grup tarafından yayımlanmış, merkeziyetsiz bir kripto para birimidir.Satoshi Nakamoto adı, gerçek kimliklerini gizlemek isteyen, Bitcoin sistemini üreten kişi veya kuruluş tarafından kullanılan takma bir isimdir. Satoshi, “bilge atalara sahip biri” anlamına gelen Japonca bir isimdir ve erkek çocuklara verilir.

Dorian Nakamoto Bitcoin Yaratıcısı mıdır?

Son yılların en çok konuşulan konularından biri olan Bitcoin, dünyayı ikiye bölmüş durumda. Bir yandan kullanıcıların giderek artan ilgileri devam ederken, devletler tarafından ağırlıklı olarak büyük bir şüphe ile karşılanan Bitcoin konusunda ticari firmalar da arada kalmış durumda.

Şu ana kadar Bitcoin ile ödeme kabul eden firmaların sayısının oldukça az olması, Bitcoin’i çoğunlukla bireyler arasında bir para transferi aracı konumuna gelmesine neden oluyor.

Tüm bunlara neden olan ve internette “Satoshi Nakamoto” adıyla bilinen Bitcoin’in yaratıcısının kim olduğu ise bilinmiyor. Ama Newsweek, yayınlandığı bir makale ile gizemli ismi bulduğunu açıkladı.

Bunun üzerine Newsweek’in Bitcoin’in mucidi olduğunu iddia ettiği 5 Nisan 1955 Japonya doğumlu 66 yaşında 6 çocuk babası fizikçi Dorian Satoshi Nakamoto’nın hayatı bir anda değişti…

Bitcoin’in yaratıcısı olarak öne çıkan “Satoshi Nakamoto” isminin gerçek değil, bir takma isim olduğu görüşü yaygın. Fakat buna rağmen pek çok kişi Bitcoin’in kurucusunun bir Japon olduğunu düşünüyor. Dorian Satoshi Nakamoto’nun isim benzerliğinin ötesinde Japon kökenli ve bir de fizikçi olması, Newsweek’in haberinin daha çok ilgi çekmesine neden oldu.

Newsweek’te yayınlanan haberde Dorian Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ile bağlantıları olduğunu gösteren pek çok kanıt var. Fakat bu kanıtlar arasında 64 yaşındaki Nakamoto ile Bitcoin arasında şüphe götürmez bir bağlantı kurmak mümkün değil, çünkü kanıtların büyük kısmı varsayımlar ve duyumlar üzerine kurulu.

Evinde 94 yaşındaki annesine bakan Nakamoto’nun tüm bu iddiaları net bir şekilde yalanmasının dışında, oldukça mütevazi yaşam tarzı da bir Bitcoin zengini olma ihtimalini düşürüyor. Tüm bunlar olurken P2P Foundation‘ın Ning sayfasında “gerçek Satoshi Nakamoto” da çok kısa bir mesaj göndererek kendisinin Dorian Nakamoto olmadığını söyledi.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Haberi hazırlayan gazeteci Leah McGrath Goodman, Nakamoto’nun “artık Bitcoin ile ilgilenmiyorum, o iş başkalarına devredildi” demiş olduğunu iddia etmesi ise tüm konuyu daha ilginç hale getiriyor.

Haberin çıkmasının ardından bir süre gazeticilerle adeta bir kovalamaca oynayan Dorian Nakamoto, bundan 3 hafta öncesine kadar Bitcoin’in ne olduğunu duymadığını söyledi. En son olarak da Associated Press, Dorian S. Nakamoto ile yapılmış kısa röportajın aşağıdaki videosunu yayınladı

Satoshi Nakamoto, en ünlü kripto para birimi Bitcoin’in yaratıcısı olduğu bilinen kişi veya bir grubun kullandığı takma isimdir. “Satoshi Nakamoto kimdir” sorusunun günümüzde emin olunan bir cevabı yoktur. Kim olduğuna dair hala somut bir veri olmayan Nakamoto’nun gerçek kimliği üzerinde pek çok teori bulunmaktadır.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Elon Musk Bitcoinin Kurucusu mu?

Eski bir SpaceX çalışanı tarafından 2017’de ortaya atılan iddiaya göre Spacex ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’un gerçek Satoshi olma ihtimalini savundu. Bununla birlikte, Musk 28 Kasım’daki bir tweet’te iddiayı reddetti.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Satoshi Nakamoto Kimdir?

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’i tam olarak nerede ortaya çıkardığı da bilinmiyor. Günümüzde yola çıkılabilecek neredeyse tek dayanak Bitcoin’in 2008 yılında bir Japon anonim servis sağlayıcısı tarafından web sistemine kaydedilmesidir. Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in yaratıcısı olmasının yanı sıra bu uygulamanın bir parçası olarak ilk Blokchain veritabanını da tasarlamıştır.

Ayrıca sağladığı bu blockchain veri tabanı ile çift harcama sorununu çözen ilk kişi olmuştur. Ocak 2009 yılında Bitcoin 0.1 sürümünü yayımlamış ve Blockchain Teknolojisi’nin ilk zinciri olan Genesis bloğunu madencilik yaparak oluşturmuştur.

Nakamoto, bu sistem üzerinde yaklaşık bir buçuk yıl daha çalışmıştır. 2010 yılının ortalarına kadar e-posta üzerinden oluşturduğu yazılımcı takımıyla birlikte Bitcoin yazılımını geliştirmeye devam etmiştir. 2010 yılının sonlarında Bitcoin kaynak kodu deposu ile Bitcoin ağ anahtarlarını topluluğun önde gelen isimlerinde teslim etmiş ve yarattığı sistemden ayrılmıştır. Bu kadar kısa sürede Bitcoin projesinden ayrılması kimilerine mantıksız gelebilir fakat Nakamoto, o yıllarda erken kazdığı Bitcoin’ler sayesinde çok fazla para kazanmıştır.

Aslında günümüzde çoğu kişi Satoshi Nakamoto’yu tamamen bir hayal ürünü veya sadece isimden ibaret olan bir kişi olarak düşünüyor. Ancak aksine Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in ilk yıllarında internet üzerinde birçok insan gibi çok aktif şekilde yer aldı ama gerçek kimliğini hiçbir zaman paylaşmadı. Satoshi Nakamoto’nun gayet resmi bir şekilde Bitcoin’i bilimsel bir makale halinde duyurması ve daha sonra yazılımı açık kaynak kodlu olarak piyasaya sürmesine rağmen en başından beri kendine anonim bir isim seçti. Ayrıca birçok kişi ile hem forum hem de email üzerinden iletişim halinde olmasına rağmen gerçek kimliğini asla ele vermemesi bunun Satoshi’nin önceden tasarladığı ve önem verdiği bir şey olduğunu gösteriyor.

Peki Satoshi Nakamoto ile ilgili elimizde ne var?

1- Satoshi Nakamoto Bitcointalk forumun kurucusudur.

2- Çeşitli kişiler ile satoshi@gmx.com ve satoshi@vistomail.com mail adresleri ile iletişim kurdu.

3- Bitcoin’in ilk yıllarında foruma 575 post ile aktif olarak katkıda bulundu.

4- Satoshi’nin Bitcointalk hesabının linkine bakarsanız ”https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=3” ”u=3” yani Satoshi kendi hesabından önce iki hesap açmış (u=1 ve u=2), ikinci hesap silinmiş ancak ”admin” nickli birinci hesaba şu şekilde:

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Satoshi Nakamoto nasıl biri? İletişim kurduğu kişiler onun için ne diyor?

Bitcoin ile pizza satın alarak ilk defa gerçek hayatta Bitcoin’i ticari bir işlemde kullanan Laszlo Hanyecz, ayrıca Bitcoin’in ilk zamanlarında geliştirici olarak Bitcoin üzerinde çalışmış birisi. Satoshi ile 2010 yıllarında yüzlerce email ile iletişim içinde bulunan Hanyecz, Satoshi’yi garip, paranoyak ve patronluk taslayan biri olarak tanımlıyor. Hanyecz her ne kadar Bitcoin’e tam zamanlı işinin yanında hobi olarak katkıda bulunmak istese de Satoshi’den sürekli şu bug’u düzeltebilir misin, şunu yapabilir misin gibi direktifler aldığını söylüyor. Gerçek kimliği ile ilgili sorduğu birkaç soruyu da Satoshi’nin her defasında geçiştirdiğini dile getiriyor. Satoshi genellikle email’lere hafta sonu toplu bir şekilde cevap veriyormuş. Bundan dolayı Hanyecz, Satoshi’nin o zamanlar başka bir şey üzerinde çalıştığını düşünüyor. Ayrıca buna ilişkin Satoshi’nin tamamen ortadan kaybolmadan önce son email’lerinin birinde başka bir şey üzerinde çalışmaya başladığını ve projenin Gavin Andresen ve diğer kişiler sayesinde iyi ellerde olduğunu söylediğini de ekleyelim.

Bunların yanında, Satoshi’nin Bitcointalk forumda attığı post’ların saat aralıklarının incelenmesiyle Kuzey Amerika veya Orta Amerika’da bir yerde yaşadığı düşünülüyor. İngilizce’yi kullanma biçimi de Asya kökenli biri olma ihtimalinden ziyade ABD’li biri olma ihtimalini arttırıyor. 2008 yılında yayınlanan Bitcoin makalesi de Satoshi’nin bilimsel makale yazmayı bildiğini gösteriyor. Bu da en azından onun üniversite veya daha üst düzeyde eğitim almış bir bilgisayar bilimci olma ihtimalini akla getiriyor.

Satoshi Nakamoto Malvarlığı Ne kadardır?

Satoshi Nakamoto başlı başına bir gizem unsuru olduğu için serveti hakkında da çok net bilgiler bulunmuyor. Ama cüzdanları, adresleri ve işlemleri takip edenler Nakamoto’nun yaklaşık olarak 1 milyon adet Bitcoin sahibi olduğunu iddia ediyorlar. Bitcoin’in 2017 Aralık’ta 20.000 dolar ile rekor kırdığı zamanlarda bu rakamın 20.000.000.000 dolar gibi bir meblağa tekabül ediyor.

Satoshi Nakamoto Şu Anda Ne Yapıyor?

Satoshi’nin şu an ne ile uğraştığını veya ne yaptığı kimse tarafından bilinmiyor.Sadece 2011 yılında yazılımcılara gönderdiği e-posta ile farklı konular üzerinde yoğunlaştığını ve Bitcoin’in emin ellerde olduğunu söylemiştir.

Satoshi Nakamoto Gerçek İnsan mıdır, Grubun Adı mıdır?

Bazıları Nakamoto’nun bir grup insan olabileceğini düşünüyor; Bitcoin kodunu okuyan bir güvenlik araştırmacısı olan Dan Kaminsky, Nakamoto’nun ya bir “ekip” ya da bir “dahi” olabileceğini aktarıyor. Nakamoto’yla e-posta aracılığı ile iletişim kuran eski bir Bitcoin Core geliştiricisi olan Laszlo Hanyecz, kodun bir kişi için fazlasıyla iyi tasarlandığını hissettiğini söyledi.

Ortaya atılan iddiaların çoğu Nakamoto’nun, Amerika veya Avrupa’da yaşayan, Japon asıllı olmayan, kriptografi (şifreleme) uzmanı ve bilgisayar bilimcilerinden biri olduğu yönündedir.

Satoshi Nakamoto adının “SAmsung – TOSHIba – NAKAmichi – MOTOrola” markalarından esinlenerek oluşturulan bir takma isim olduğu da düşünüldü. Şahsın Japon olduğu, 5 Nisan 1975’te doğduğu ve Japonya’da ikamet ettiği iddia ediliyor. Ancak bazı insanlar İngilizceye hâkim olması ve Asya’nın yerel saat dilimi yerine, İngiltere’nin saat dilimini tercih etmesi nedeniyle, bundan ciddi şekilde şüphe ediyorlar.

Kimse Satoshi Nakamoto’nun neden kendini açığa çıkartmadığını ve ilk dönem ürettiği değeri milyarlarca doları bulan Bitcoin’leri nakde çevirmeden ortadan kaybolduğunu bilmiyor.

Bu durum, Nakamoto ile ilgili spekülasyonlar ve komplo teorilerine zemin hazırlamıştır. Araştırmacılar, gerçek kimliğine dair bazı ipuçları bulmak için kelime dağarcığını, yazma stilini ve diğer ipuçlarını bugün dahi analiz etmekteler. Ancak Nakamoto ile ilgili sırlar hâlâ çözülebilmiş değil.

Nakamoto’nun kimliği yıllardır belirsiz ve onunla ilgili birçok teori ortaya atıldı. 31 Aralık 2020 tarihli bir çalışma ise Nakamoto’nun İngiliz ve Amerikan İngilizcesi kullanım tarzını tanınmamak için bilerek değiştirdiği iddiasında bulunuyor.

Buna göre de bir grup uzman aslında Satoshi Nakamoto olduğuna daha çok inandırdı.

Yazım tarzı tutarsız!

31 Aralık gecesi ise konuyla ilgili olarak ungeared.com adresinde bir çalışma yayınlandı ve Nakamoto’nun gizemine ışık tutulmaya çalışıldı. Çalışmanın adı ise “The Strange Story of Satoshi Nakamoto’s Spelling Choices: Part 1” yani “Satoshi Nakamoto’nun Yazım Seçimlerinin Garip Hikayesi: 1. Bölüm”

Ungeared.com’daki araştırmacılar, Satoshi Nakamoto’nun yazım tarzını, hatalarını ve Amerikan ve İngiliz İngilizcesi kullanımını incelediler. Çalışma ayrıca insanların Nakamoto’nun İngiliz İngilizcesi kullanımına nasıl ikna olduklarını ve bu konuda çok fazla analiz yapılmasına rağmen nasıl bu kadar az sonuç çıkabildiğini de araştırdı. Çalışmada Nakamoto’nun kimliği konusunda ciddi bir araştırma yapan Barely Sociable Youtube hesabı hakkında da yorum yapıldı:

“Tutarsız seçimler”
“Ungeared.com olarak Nakamoto’nun yazılarını (e-mail, paylaşım ve Bitcoin white paper’ı) daha detaylı bir şekilde ve istatiksel olarak inceleme kararı aldık. Çalışmamızın ilk bölümünde onun yazım tarzına göz atıyoruz. Satoshi’nin İngiliz ve Amerikan İngilizcesi seçimleri tutarsızdı”

“Karışık yazım tarzı”
Raporda, yazım tarzı ve hecelemeyi analiz etmenin, amaca direkt giden matematiksel bir yöntem olup daha az zaman harcattırdığı belirtildi. Araştırmacılar, Satoshi’nin tüm kelimelerini inceleyip bazı örnekler çıkardılar:

“108 örnek çıkarmayı başardık. Kelimelerin dökümü şu şekilde: Amerikan İngilizcesi 52, İngiliz İngilizcesi 35 ve karışık 21… Satoshi ayrıca, aynı gün içinde bile bazen gönderi veya e-mail’lerinde farklı tarzlar kullandı”

Aynı metinde önce İngiliz, sonra Amerikan İngilizcesi
Analiz raporuna göre Satoshi’nin yazım tarzı en başından beri hep tutarsızdı. Buna örnek olarak ise Bitcoin white paper’ı gösterildi. Burada Satoshi, İngiliz İngilizcesiyle “favour” yazarken, dosyanın sonunda ise Amerikan İngilizcesi yazım tarzıyla “characterized” yazıyor. İngiliz İngilizcesi kullanan birinin burada “characterised” yazması gerekirdi. Çalışmanın yazarları Satoshi’nin bazı durumlarda aynı kelimeler için bile farklı tarz yazı kullandığını belirtiyorlar.

Tabii ki burada iki önemli soru ortaya çıkıyor. Satoshi bu tutarsızlıkları bilerek mi yapıyordu yoksa o tek bir insan değil, Amerikan ve İngiliz İngilizcesiyle yazı yazan bir grup insandan mı oluşuyordu?

Yazım tarzı günlere göre de değişmiş
Çalışmada çok ilginç bir veri daha elde edildi. Örnek olarak Satoshi, aynı gün yazığı iki ayrı cümlenin birinde “optimization” diğerinde ise “optimisation” yazmış. Buna ek olarak haftanın bazı günleri de sadece Amerikan, diğer günlerinde ise İngiliz İngilizcesinin kullanıldığı ortaya çıktı:

“Pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri genelde Amerikan ingilizcesi kullanılıyor. Saı, cuma ve pazar günleri ise iki yazım tarzı karışık şekilde mevcut. Perşembe ise daha çok İngiliz ingilizcesi var. Bu sonuçlar, yazım tarzlarının günlere bölünmesinin Nakamoto tarafından bilerek seçildiği anlamına gelmiyor. Tamamen gelişigüzel de oalbilir. Öte yandan pazartesi günlerinin açık ara Satoshi’nin en yoğun günü olduğunu ve Salı’ların da rahat geçtiğini görüyoruz”

“Gerçek şu ki yazım tarzı tutarsız”
Raporda Satoshi’nin Amerikan tarzı yazımının Kanada aksanıyla olup olmadığına da bakıldığı belirtildi ve Bitcoin’in mucidinin aslında bir yazım düzelticisi kullanmadığı bulundu. Dolayısıyla yazım değişiklikleri bilerek de yapılmış olabilir:

“Bunun planın bir parçası olma ihtimali var. Yazım tarzında tutarsızlıklar yaratarak takibi zorlaştırabilir. Belki de Satoshi, İngiliz İngilizcesinin değişik çeşitlerine hakim birkaç kişiden oluşan bir gruptu. Ya da İngiltere’de doğup daha sonra Amerikan merkezli bir şirkette çalışmış da olabilir ancak gerçek şu ki yazım tarzı tutarsızdı”

Paylaşım Rdeddit’ten kaldırıldı
Konuyla ilgili ilginç olan bir başka durum daha oluştu. Bu makalenin yayınlandığı Reddit’ten paylaşım kaldırıldı. Görünüşe göre Reddit’te “nullc” olarak da bilinen Blockstream yazılım geliştiricisi Greg Maxwell yapılan bu çalışmayı beğenmedi. Maxwell’in, Reddit moeratörleriyle konu hakkında konuştuktan sonra, paylaşımın kaldırılmasını istemesi ve bunun da yapılması dikkat çekiyor.

Raporun yazarları yaptıkları açıklamada Reddit’teki Bitcoin başlığındaki yazılarda bir süredir moderatörler tarafından sansür uygulandığını ancak kendi çalışmalarında hiçbir şekilde Bitcoin’i kötüleyen sözlerin olmadığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Herhangi bir düşünce farklılığını kabul edemiyorlar. Bence bir entelektüel tartışmayı kazanamadığı için mutsuz oldu ve bunu yaptı. Zaten en iyi yaptığı şey bu; sansür, engelleme ve platformdan atma… İkinci çalışmamız da yakında gelecek. Burada Satoshi olma ihtimali olan kişilerin yazılarını inceleyeceğiz.”

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Satoshi Nakamoto tarafından 2008 yılında yazılan manifesto birçok dilden sonra şimdi de Türkçe’ye çevrildi. Bu makalede; Bitcoin makale türkçe pdf, bitcoin whitepaper türkçe pdf, satoshi nakamoto makalesi pdf, satoshi nakamoto manifesto türkçe, bitcoin pdf, satoshi nakamoto bitcoin a peer to peer electronic cash system pdf gibi aramalarınıza cevap bulabilirsiniz.

PDF formatında İngilizce Orijinali: Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Bitcoin: Eşten-eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi

Özet
Tamamen eşten-eşe çalışan bir elektronik para sistemi herhangi bir finansal kurumdan geçmeden bir taraftan diğerine online ödeme gönderilmesini mümkün kılar. Dijital imzalar çözümün bir parçasıdır, ancak mükerrer harcamaları önlemek için hala güvenilir bir üçüncü tarafa ihtiyaç duyuluyorsa temel faydalarını kaybederler. Mükerrer harcama problemine eşler arası ağ kullanarak bir çözüm öneriyoruz. Ağ, işlemleri sürekli uzayan özet fonksiyonu tabanlı bir iş-kanıtı zincirine ekleyerek zaman damgasıyla işaretler ve iş-kanıtını tekrar üretmeden değiştirilemez bir kayıt oluşturur. En uzun zincir sadece karşılaşılan olayların sırasını kanıtlamakla kalmaz aynı zamanda en büyük CPU gücüne sahip havuzdan geldiğini de kanıtlar. CPU gücünün çoğunluğu ağa saldırmak için işbirliği yapmayan düğümlerin kontrolünde olduğu sürece en uzun zinciri üretecekler ve saldırganları alt edeceklerdir. Ağın kendisi çok az bir altyapıya ihtiyaç duyar. Mesajların yayınlanmasında “elden geldiği kadar” kuralı geçerlidir. Düğümler istediklerinde ağdan ayrılabilirler ve dışarıda geçirdikleri sürede yapılan işlemlerin kanıtı olan en uzun iş-kanıtı zincirini kabul ederek tekrar katılabilirler.

Giriş
İnternet üzerinden alışveriş bugün neredeyse tamamen, güvenilir bir üçüncü taraf olarak elektronik ödemeleri işleyen finansal kurumlara bağımlı hale geldi. Bu sistem çoğu işlem için oldukça iyi çalışıyor olsa da hala güvene dayalı bir model olmanın zayıflığını barındırıyor. Finansal kurumlar ihtilaflarda ara buluculuktan kaçamadıklarından tamamen geri dönüşü olmayan işlemler gerçekte mümkün değil. Arabuluculuk hizmetinin gideri işlem giderlerini yükseltir ve mümkün olan en küçük işlem miktarını sınırladığı için küçük ödeme işlemlerini engeller, bunun yanında geri döndürülemeyen hizmetler için geri döndürülemeyen ödeme alma imkanının olmaması daha da masraflıdır. İşlemi geri döndürme ihtimali ile birlikte güvenme ihtiyacı da artar. Satıcılar müşterilerine şüpheyle bakmalı ve başka bir durumda ihtiyaç duyulabilecek bilgiden fazlasını vermeleri için zorlamalıdır. Belli bir oranda dolandırıcılık kaçınılmaz kabul edilir. Bu maliyetler ve ödeme belirsizlikleri yüz yüze alışverişte fiziksel para kullanımıyla giderilebilir ancak güven duyulan bir üçüncü taraf olmadan bir iletişim kanalı üzerinden ödeme yapılabilecek bir mekanizma bulunmamaktadır.İhtiyacımız olan güven yerine kriptografik kanıta dayalı, iki tarafın üçüncü bir güvenilir kişiye gerek duymadan doğrudan birbirleriyle işlem yapabileceği bir elektronik ödeme sistemidir. Geri döndürülmesi imkansıza yakın işlemler satıcıları dolandırıcılıktan koruyacaktır. Alıcıları koruyacak rutin emanetçi mekanizmaları kolaylıkla uygulanabilir. Bu makalede eşten-eşe dağıtık bir zaman damgası sunucusunun işlemlerin tarihsel sırasını hesaba dayalı olarak kanıtlamasını kullanarak mükerrer harcama problemine bir çözüm öneriyoruz. Sistem dürüst düğümler topluca saldırgan düğümlerden daha fazla CPU gücünü ellerinde bulundurduğu sürece güvenlidir.

İşlemler
Elektronik parayı bir dijital imza zinciri olarak tanımlıyoruz. Paranın el değiştirmesi sırasında her sahip parayı bir sonrakine gönderirken kendi dijital imzasıyla bir önceki işlemin özetini (hash) ve bir sonraki sahibin açık anahtarını imzalar ve bu imzayı paranın sonuna ekler. Ödeme alan sahiplik zincirini doğrulamak için imzaları doğrulayabilir.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Elbette buradaki problem ödeme alanın zincirdeki önceki sahiplerden birinin parayı mükerrer olarak kullanmadığını doğrulayamamasıdır. Yaygın bir çözüm, merkezi bir otoritenin (banka, merkez) her işlemin mükerrer harcama olup olmadığını kontrol etmesidir. Her işlemden sonra para merkeze geri döner ve yerine yeni bir para piyasaya sürülür. Sadece merkez tarafından doğrudan piyasaya sürülen paraların mükerrer olarak harcanmadığından emin olabiliriz. Bu çözümdeki sorun para sisteminin tüm kaderinin her işlemin üzerinden geçtiği banka gibi bir merkezi kuruluşun elinde olmasıdır. Ödeme alan kişinin, paranın önceki sahiplerinin önceden işlem imzalamadıklarını doğrulayabileceği bir yönteme ihtiyacımız var. Bizim durumumuzda sadece en eski işlem önemlidir, daha sonraki harcama girişimlerini dikkate almıyoruz. Bir işlemin gerçekleşmediğini kanıtlamanın tek yolu tüm işlemlerden haberdar olmaktır. Merkeze dayalı modelde merkez tüm işlemleri bildiği için hangisinin önce geldiğine karar verebilir. Güvenilen bir taraf olmadan bunu başarabilmek için işlemler açıkça ilan edilmelidir [1] ve katılımcıların işlemlerin gerçekleşme sırası konusunda hemfikir olacağı bir sisteme ihtiyacımız vardır. Ödeme alanın her işlem sırasında harcamanın ilk kez yapıldığı taraf olduğunun diğer düğümlerin çoğu tarafından onaylandığı bir kanıta ihtiyacı vardır.

Zaman Damgası Sunucusu
Önerdiğimiz çözüm bir zaman damgası sunucusuyla başlıyor. Bir zaman damgası sunucusu damgalanmayı bekleyen bir işlem bloğunun özetini alarak bu özeti gazete, Usenet [2-5] gibi mecralarda yayınlar. Zaman damgası mesaj yayınladığı anda verinin özete girdiğinin yani var olduğunun kanıtıdır. Her zaman damgası özetinin içinde bir önceki zaman damgasını barındırarak bir zincir oluşturur ve her eklenti öncekileri güçlendirir.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

İş Kanıtı
Eşten-eşe dağıtık bir zaman damgası sunucusu uygulaması için gazete ya da Usenet kullanmaktansa Adam Back’ın Hashcash [6] sistemine benzer bir iş-kanıtı sistemine ihtiyacımız var. İş-kanıtının temelinde SHA-256 gibi bir özet fonksiyonunda özet çıktısının belli bir sayıda 0 biti ile başlamasını sağlayacak bir amaç değerin aranması yatar. Ortalama gerekli iş yükü özette amaçlanan ve tek bir özet hesaplamasıyla sınanabilen 0 bitlerinin sayısı ile üssel olarak orantılıdır.

Zaman damgası ağımız için iş kanıtı modelini, blok özeti istenen sayıda 0 biti ile başlayıncaya kadar bloğun içindeki bir amaç değerinin değiştirilmesi üzerine inşa ediyoruz. İş kanıtını elde edecek CPU tüketimi gerçekleştikten sonra blok aynı işi tekrar yapmadan değiştirilemez. Zincire sonradan eklenen bloklar öncekilere bağlı olduklarından bir bloğu değiştirmek kendinden sonra gelen tüm blokları da tekrar hesaplamayı gerektirecektir.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

İş-kanıtı aynı zamanda çoğunluk kararının temsil edilmesi problemini de çözer. Eğer çoğunluk kararı IP adreslerine dayalı bir yöntemle hesaplanıyor olsaydı birçok IP adresine sahip olan kişiler tarafından suistimal edilebilirdi. İş-kanıtı yönteminde 1 CPU 1 Oya eşittir. Çoğunluk kararı en fazla iş kanıtının yapıldığı en uzun zincir tarafından temsil edilir. CPU işlem gücünün çoğunluğu dürüst düğümlerin elindeyse dürüst zincir diğerlerinden daha uzun olacak ve rakip zincirleri alt edecektir. Geçmiş bloklardan birini değiştirmek için saldırganın sonrasında gelen tüm bloklardaki işi tekrar yapması ve dürüst düğümlerin yaptığı işi yakalayıp geçmesi gereklidir. Yazının devamında yeni bloklar eklendikçe daha yavaş bir saldırganın bunlara yetişme olasılığının üssel olarak azaldığını göstereceğiz. Artan donanım hızlarına ve değişken aktif düğüm sayısına ayak uydurmak üzere iş-kanıtı zorluk seviyesi saatte ortalama blok hedefini tutturacak şekilde tekrar ayarlanır. Eğer çok hızlı blok üretiliyorsa zorluk seviyesi yükselir.

Ağı işletme adımları şunlardır:

1) Yeni işlemler tüm düğümlere yayılır.
2) Her bir düğüm yeni işlemleri bir blok içinde toplar.
3) Her bir düğüm kendi bloğu içinde bir iş-kanıtı bulmak için çalışır.
4) İş-kanıtını bulan düğüm bunu tüm diğer düğümlere yayar.
5) Diğer düğümler blok içindeki tüm işlemler geçerliyse ve daha önceden harcanmadıysa bloğu kabul ederler.
6) Düğümler bir sonraki bloğu çözmek için çalışmaya koyulduklarında önceki bloğun özetini de yeni bloğa dahil ederler, böylece bloğu kabul ettiklerini göstermiş olurlar.

Düğümler her zaman en uzun zincirin doğru olduğunu kabul ederek uzatmaya çalışırlar. Eğer iki düğüm aynı sıradaki bloğun farklı versiyonlarını aynı anda bulup yayınlarlarsa bazı düğümler birini diğerinden önce alabilir. Bu durumda düğümler ilk aldıkları bloğu doğru kabul ederler ve üzerinde çalışırlar ama diğer dalı da sonradan daha fazla uzama ihtimaline karşılık saklarlar. Beraberlik bir sonraki iş-kanıtı bulunduğunda ve dallardan birisi daha uzun hale geldiğinde bozulmuş olacak, diğer dal üzerinde çalışan düğümler de uzun tarafa geçeceklerdir. Yeni işlemlerin tüm düğümlere ulaşması gerekmez. Yeteri kadar düğüme ulaştıklarında çok geçmeden bir blokta yer alırlar. Blok yayınları mesaj kayıplarına karşı da dayanıklıdır. Eğer bir düğüm bir bloğu alamadıysa bir sonrakini aldığında kayıp olanı fark eder ve istekte bulunur.

Teşvik
Kural gereği bir bloktaki ilk işlem bu bloğu yaratanın sahip olacağı yeni bir parayı dolaşıma çıkardığı özel bir işlemdir. Bu düğümlerin ağı desteklemelerini teşvik eder. Aynı zamanda, para basacak merkezi bir kurum olmadığından paranın dolaşıma katılmasını da sağlar. Sabit bir miktardaki para miktarının sürekli dolaşıma girmesini altın madencilerinin piyasaya yeni altın sürmesine benzetebiliriz. Bizim durumumuzda tüketilen şey CPU işlem gücü ve elektriktir.

Teşvik işlem ücretlerinden de elde edilebilir. Bir işlemin çıktısı girdilerinden küçükse, aradaki fark işlem ücreti olarak işlemi ihtiva eden bloğun teşvik miktarına eklenir. Önceden belirlenmiş bir miktar para tedavüle çıktıktan sonra teşvik tamamen işlem ücretinden elde edilir ve enflasyon sıfıra iner.

Teşvik düğümlerin dürüst kalmalarını sağlar. Eğer açgözlü bir saldırgan bütün dürüst düğümlerden daha fazla işlem gücünü toplamayı başarabilirse bu gücü ödemelerini çalarak insanları dolandırmak için mi yoksa yeni para üretmek için mi kullanacağına karar vermelidir. Oyunu kurallarına uygun oynamayı daha karlı bulmalıdır. Sistemi kandırıp kendi zenginliğinin geçerliğini zedelemektense kurallara uymak ona herkesin toplamından daha fazla yeni para kazandıracaktır.

Disk Alanından Tasarruf
Bir paranın kullanıldığı son işlem yeteri kadar bloğun altında kaldığında öncesindeki harcama işlemleri saklama alanından tasarruf etmek üzere silinebilirler. Bloğun özetini bozmadan bunu sağlamak için işlemler bir Merkle ağacında [7][2][5] tutulur ve sadece kökü bloğun özetine dahil edilir. Eski bloklar ağaç dalları budanarak sıkıştırılabilir. Ara özetlerin saklanmasına gerek yoktur.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Bir blok başlığı işlemler hariç yaklaşık 80 bayt uzunluğundadır. Her 10 dakikada bir yeni blok üretildiğini varsayarsak 80 bayt * 6 * 24 * 365 = 4.2 MB / yıl eder. 2008 yılında tipik bilgisayar sistemlerinin 2GB RAM ile satıldığı ve Moore yasasına dayanarak senede 1.2GB büyüme öngörüsüyle, blok başlıkları hafızada tutulsa dahi saklama bir sorun olmayacaktır.

Basitleştirilmiş Ödeme Doğrulaması
Tam bir düğüm işletmeden de ödemeleri doğrulamak mümkündür. Kullanıcı sadece en uzun iş-kanıtı zincirine dahil olan blokların başlıklarının bir kopyasını saklamalıdır. En uzun zincire sahip olduğuna kanaat getirinceye kadar ağdaki düğümleri sorgulayarak bu başlıkları toplar ve işlemi damgalandığı bloğa bağlayan Merkle dalını elde eder. İşlemi kendisi doğrulayamaz ama zincirdeki bir yer ile ilişkilendirmekle bir ağ düğümünün kabul ettiğini görür. Ardından eklenen bloklar da ağın işlemi kabul ettiğini onaylarlar.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Bu sebeple, doğrulama dürüst düğümler ağ kontrolünü ellerinde bulundurdukları sürece güvenilirdir. Hesaplama gücünün çoğunluğu saldırganın elindeyse daha savunmasızdır. Ağ düğümleri işlemleri kendileri doğrulayabilirken basitleştirilmiş yöntem saldırganın ağa hakim olduğu süre boyunca ürettiği sahte işlemler ile kandırılabilir. Bu soruna karşı korunma stratejilerinden biri ağ düğümlerinin geçersiz bir bloğu fark ettiklerinde alarm üreterek kullanıcıdan tüm bloğu ve şüpheli işlemleri yüklemesini istemesi olabilir. Sık ödeme alan iş yerleri muhtemelen güvenliklerini sağlamada daha bağımsız olmak ve daha hızlı doğrulama yapabilmek için kendi ağ düğümlerini işletmek isteyeceklerdir.

Değerleri Birleştirme ve Bölme
Her bir parayı teker teker takip etmek mümkün olsa da havale edilecek her kuruş için ayrı ayrı işlem açmak pratik olmazdı. Değerin bölünebilmesi ve birleştirilebilmesi için işlemler birden fazla girdi ve çıktıdan oluşur. Genellikle ya önceki büyük bir işlemden gelen tek bir girdi ya da küçük miktarları birleştiren birden fazla girdi olur. En fazla da iki çıktı olur: Birisi ödeme tutarıdır, diğeri de, varsa, parayı gönderene geri dönen para üstüdür.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Unutulmamalıdır ki dallanma, yani her bir işlemin birçok işleme bağlı olması ve o işlemlerin de daha da fazla işleme bağlı olmaları burada bir sorun değildir. Hiçbir zaman işlem tarihçesinin tam bir kopyasını çıkartmaya ihtiyaç yoktur.

Gizlilik
Geleneksel bankacılık modeli bilgiye erişim yetkisini ilgili taraflar ve güvenilir bir üçüncü tarafla sınırlayarak bir noktaya kadar gizliliği sağlar. Tüm işlemlerin açık şekilde ilan edilmesi ihtiyacı bu yöntemi kullanışsız bırakır ama bilgi akışını başka bir noktadan keserek hala gizlilik sağlanabilir: Açık anahtarları isimsiz tutarak. Dışarıdan birisinin bir başkasına belli bir miktar gönderdiği izlenebilir ancak işlemi kimin yaptığı bilgisi yoktur. Bu borsaların işlemlerle ilgili açıkladıkları bilgi miktarına benzer. Tek tek her alış satış işleminin zamanı ve miktarı herkesin görebileceği şekilde ilan edilir fakat tarafların kimlikleri gizlidir.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

İlave bir bariyer olarak, açık anahtarın sahibi ile ilişkisini gizlemek için her işlemde yeni bir anahtar çifti kullanılmalıdır. Çok girdili işlemlerde bir miktar ilişkilendirme kaçınılmazdır ve işlemin girdilerinin aynı kişiye ait olduğunu açığa çıkarırlar. Korkulan olay anahtarın sahibinin belli olması durumunda aynı kişiye ait diğer işlemlerin de açığa çıkmasıdır.

Hesaplamalar
Dürüst zincirden daha hızlı şekilde alternatif bir zincir oluşturmaya çalışan saldırganın senaryosunu ele alalım. Eğer bunu başarabilse bile bu olay sistemi yoktan para var etmek, ya da hiç sahip olmadığı bir parayı elde etmek gibi keyfi değişikliklere karşı savunmasız hale getirmez. Düğümler geçersiz bir işlemi ödeme olarak kabul etmeyeceklerdir. Dürüst düğümler de bu işlemleri barındıran blokları asla kabul etmeyeceklerdir. Bir saldırgan sadece kendi işlemlerinden birini değiştirerek yakın zamanda harcadığı parayı geri almayı deneyebilir.

Dürüst zincir ile saldırgan arasındaki yarışı Binom Rastgele Yürüyüş şeklinde tariflemek mümkündür. Başarılı olma durumu dürüst zincirin bir blok uzamasıdır ve +1 puan öne geçirir. Başarısızlık durumu da saldırganın zincirini bir blok uzatmasıdır ve aradaki farkı -1 puan kadar azaltır.

Saldırganın belirli bir gecikme farkını kapatabilme olasılığını Kumarbazın İflası problemine benzetebiliriz. Sınırsız krediye sahip bir kumarbazın bir borç ile oyuna başladığını ve başa baş noktasına gelebilmek için sonsuz sayıda deneme yapabileceğini varsayalım. Kumarbazın beraberliğe ulaşma olasılığını ya da saldırganın dürüst zinciri yakalama olasılığını şöyle hesaplayabiliriz [8] :

p = dürüst bir düğümün sıradaki bloğu bulma olasılığı
q = saldırganın sıradaki bloğu bulma olasılığı
qz = saldırganın z blok geriden gelerek beraberliği yakalama olasılığı

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

p > q varsayımıyla, saldırganın yakalamak zorunda kaldığı blok sayısı arttıkça olasılık üssel olarak azalır. Kendi dezavantajına işleyen olasılıklar karşısında eğer en başlarda şanslı bir dizi hamle yapamazsa daha da geride kaldıkça kazanma ihtimali yok denecek kadar azalır.

Şimdi de yeni bir işlemdeki alacaklının, gönderenin işlemi değiştiremeyeceğinden emin olana dek ne kadar beklemesi gerektiğini ele alalım. Gönderenin alıcıyı para ödediğine bir süreliğine inandırmak isteyen ve bir süre sonra işlemi paranın kendisine geri dönmesi için değiştirmeyi planlayan bir saldırgan olduğunu varsayıyoruz. Bu olay olduğunda alıcı haberdar olacaktır. Ama saldırgan bunun için çok geç olmasını ümit eder.

Alıcı yeni bir çift anahtar üreterek açık anahtarı imzalamadan hemen önce gönderene iletir. Bu şekilde göndericinin önceden bir blok zinciri hazırlaması ve üzerinde çalışarak öne geçtiği şanslı anında işlemi gerçekleştirmesi engellenir. İşlem gönderildiğinde kötü niyetli gönderici gizlice işlemin farklı bir versiyonunu içeren paralel bir zincir üretmek için çalışmaya koyulur.

Alıcı işlemin bir bloğa eklenmesini ve ardından bloğa z blok daha bağlanmasını bekler. Saldırganın tam olarak ne kadar ilerleme kaydedebildiğini bilmiyordur ama dürüst blokların ortalama beklenen zamanda üretildiklerini varsayarsak saldırganın potansiyel ilerleme miktarı beklenen değere göre Poisson dağılımı olur:

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Saldırganın hala yetişebilme ihtimalini hesaplamak için her ilerleme miktarının Poisson yoğunluğunu bu noktadan itibaren yetişebilme olasılığı ile çarpıyoruz:

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

Sonsuz dağılım kuyruğunun toplamını almaktan kaçınmak için tekrar düzenliyoruz.

Satoshi Nakamoto Kimdir? Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Makalesinin Türkçesi

C koduna dönüştürürsek …

#include

double SaldirganinBasariOlasiligi(double q, int z)
{
double p = 1.0 – q;
double lambda = z * (q / p);
double sum = 1.0;
int i, k;
for (k = 0; k <= z; k++)
{
double poisson = exp(-lambda);
for (i = 1; i <= k; i++)
poisson *= lambda / i;
sum -= poisson * (1 – pow(q / p, z – k));
}
return sum;
}
Birkaç denemenin sonunda gözlemliyoruz ki olasılık z ye bağlı olarak katlanarak azalıyor:

q=0.1
z=0 P=1.0000000
z=1 P=0.2045873
z=2 P=0.0509779
z=3 P=0.0131722
z=4 P=0.0034552
z=5 P=0.0009137
z=6 P=0.0002428
z=7 P=0.0000647
z=8 P=0.0000173
z=9 P=0.0000046
z=10 P=0.0000012
q=0.3
z=0 P=1.0000000
z=5 P=0.1773523
z=10 P=0.0416605
z=15 P=0.0101008
z=20 P=0.0024804
z=25 P=0.0006132
z=30 P=0.0001522
z=35 P=0.0000379
z=40 P=0.0000095
z=45 P=0.0000024
z=50 P=0.0000006

P yi %0.1 den küçük değerler için çözdüğümüzde…

P < 0.001
q=0.10 z=5
q=0.15 z=8
q=0.20 z=11
q=0.25 z=15
q=0.30 z=24
q=0.35 z=41
q=0.40 z=89
q=0.45 z=340
Sonuç
Güvene dayalı olmayan bir elektronik transfer sistemi önerdik. Dijital imzalardan oluşan sıradan bir para sistemi modeliyle başladık. Bu sistem sahipliği düzgün bir şekilde kontrol edebiliyordu ancak çifte harcama problemini engellemediğinden eksikti. Bunu çözmek için iş kanıtını işlem tarihçesini kaydetmek için kullanan eşten-eşe bir ağ önerdik. Bu tarihçeyi bir saldırganın değiştirmesi işlem gücünün çoğunluğu dürüst düğümlerde olduğu sürece neredeyse imkansızdır. Ağ kendi yapılandırılmamış basitliği içinde sağlamdır. Düğümler aynı anda çok az eş güdüm ile çalışır. Kimlik doğrulamasına gerek yoktur çünkü mesajlar belirli bir yere doğru yönlendirmezler ve sadece diğer düğümlerin ellerinden geldiğince dağıtılır. Düğümler dilediklerinde ağdan ayrılabilirler ve tekrar katılabilirler. İş kanıtı zincirini kendileri ağda yokken olan bitenin kanıtı olarak kabul ederler. İşlem güçleri oranında oy kullanırlar, geçerli bloklar üzerinde çalışarak ve uzamalarını sağlayarak kabul ettiklerini, üzerinde çalışmayarak da reddettiklerini ifade etmiş olurlar. İhtiyaç duyulan tüm kurallar ve teşvikler bu uzlaşma mekanizması ile empoze edilebilir.

Kaynaklar
[1] W. Dai, “b-money,” http://www.weidai.com/bmoney.txt, 1998.

[2] H. Massias, X.S. Avila, and J.-J. Quisquater, “Design of a secure timestamping service with minimal trust requirements,” In 20th Symposium on Information Theory in the Benelux , May 1999.

[3] S. Haber, W.S. Stornetta, “How to time-stamp a digital document,” In Journal of Cryptology, vol 3, no 2, pages 99-111, 1991.

[4] D. Bayer, S. Haber, W.S. Stornetta, “Improving the efficiency and reliability of digital time-stamping,” In Sequences II: Methods in Communication, Security and Computer Science , pages 329-334, 1993.

[5] S. Haber, W.S. Stornetta, “Secure names for bit-strings,” In Proceedings of the 4th ACM Conference on Computer and Communications Security , pages 28-35, April 1997.

[6] A. Back, “Hashcash – a denial of service counter-measure,” http://www.hashcash.org/papers/hashcash.pdf, 2002.

[7] R.C. Merkle, “Protocols for public key cryptosystems,” In Proc. 1980 Symposium on Security and Privacy , IEEE Computer Society, pages 122-133, April 1980.

[8] W. Feller, “An introduction to probability theory and its applications,” 1957.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.