Satılık kiralık ev arayanlar, kapora dolandırıcılığına dikkat!

Uygun fiyatlı ev arayışında olan vatandaşlar siber dolandırıcıların hedefi oluyor. Sahtekârlar, artan kiraları fırsat bilip gerçekte olmayan evi makul fiyatla ilana koyuyor. Birkaç kişiden kapora toplayıp kayıplara karışıyor.
Takip et
Satılık kiralık ev arayanlar, kapora dolandırıcılığına dikkat!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Gayrimenkul sektöründe son zamanda en büyük sıkıntı, kiralık konutlardaki arz yetersizliği… İnşaat maliyetlerindeki rekor yükselişler yeni konut imalatını durma noktasına getirirken; ‘satılık’taki fiyat artışı kiralık talebini yukarı taşıdı. Bu da kiralık piyasasındaki yetersizliği büyüttü, fiyatları artırdı. Kiralık konuta talep artışı, Emlakjet’in ağustos ayı verilerine de yansıdı. Buna göre 2020’de her 100 kişiden 37’si kiralık konut ararken, bu sene bu oran yüzde 47’ye yükseldi.

Yüz yüze eğitim kararının açıklanması ve kente dönüş ile beraber konut talebi de canlanırken, İstanbul’da senelik kiralık fiyat değişimi yüzde 105’e kadar ulaştı. Talep artışındaki yüzde 50’lik kısmın öğrenci kaynaklı olduğuna işaret eden Emlakjet CEO’su Tolga İdikat “Öğrencilerin okullarına, çalışanların da kentlere dönmesi, talebi besleyen ana maddeler. İstanbul’da senelik kira artışları yüzde 100’ün üstünde. Bu ay en çok kira artışı bulunan 10 ilçe listesinde İstanbul’dan 6 ilçenin bulunması dikkat çekici” şeklinde konuştu. En çok konut aranan ilçeler arasında yer verilen İstanbul’un Sancaktepe ilçesi, senelik kiralık fiyat değişiminde yüzde 109’luk artışla öbür ilçelere fark attı. Senelik kiralık fiyat değişiminde Sancaktepe’ye en yakın ilçe yüzde 67’lik artışla Ankara’nın Keçiören ilçesi olurken, onu yüzde 60’lık artışla Konya Selçuklu izledi.

DÜŞÜK FİYATA DİKKAT!

Kiralık ev fiyatlarındaki artışı fırsat bilen siber dolandırıcılar ise uygun fiyatlı ev arayışında olan vatandaşları hedeflemeye başladı. Bu şahıslar; sahte ve nispeten daha ucuz internet ilanlarıyla kendilerine ait olmayan bir evi defalarca kiralayıp kapora isteyerek, ev arayışında olan vatandaşları dolandırmaya çalışıyor. Laykon Bilişim Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, dolandırıcı e-Posta’lara, telefon görüşmelerine, sahte ilanlara, sahte web sitelerine ve sosyal medyadaki paylaşımlara karşı temkinli olunması gerektiğini belirtti. Akkoyunlu “Dolandırıcılar, üniversitelere ya da merkezî noktalara yakın yerleri tercih ediyor. Şüphe uyandırmamak için fiyatlar makul aralıklarda tutuluyor, çok da inanılmaz fiyatlar gösterilmiyor. Bir ev başka bir ilanda ya da sitede 3.500 TL’ye kiralanırken dolandırıcılar aynı evi 2.750 TL’ye sunuyorlar. Aynı sahte ilandan defalarca kapora alıp, kayıplara karışıyorlar” ifadelerini kullandı.

EV ARAYANLARA 6 UYARI

1-Sahte ilanın uygun fiyatlı olması sebebiyle dolandırıcılar yoğun talep olduğunu söyleyerek kapora isteyebilirler. Evi görmeden kapora vermeyin. Evi gördükten sonra kapora verecekseniz, bu işlemi elden yapmayın. Mutlaka banka havalesinde detaylı bir biçimde söyleyerek işlem yapın.

2-Ev aramayı planladığınız bölgedeki öbür benzer evlerin fiyatlarını mutlaka kontrol edin. Kiralamak istediğiniz ev öbür evlerden çok daha düşükse yahut hemen kiralamanız isteniyorsa, sebebini sorgulayın. Gerçek olamayacak kadar iyi görünen teklifler genellikle gerçek değildir.

3-Emlakçıların mutlaka Ticaret Bakanlığı tarafından verilen “Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi”ne sahip olup olmadığını sorgulayın. Her zaman bilinen web siteleri ve uygulamaları kullanın.

4-Sahte ilanlarda, gerçekte mevcut olmayan dairelerin fotoğrafları kullanılabilir. Google haritalarda adresi doğrulayabilir ve sokak görünümü özelliğini kullanabilirsiniz. İlanlardaki fotoğrafların sokak görünümündeki görsellerle eşleşip eşleşmediğini kontrol edin.

5-Siz kiraladıktan sonra dairenin ilandan kalktığına emin olun. Eğer ilan kalkmıyorsa büyük bir olasılıkla aynı ev defalarca farklı kişilere kiralanacaktır.

6-Dairenin fotoğrafları için tersine görsel arama yapın. Görsele sağ tıklayın ve ‘Google içinde resim ara’ seçeneğine girin. Aynı fotoğrafın birkaç farklı daire için kullanıldığını görürseniz, muhtemelen bu bir dolandırıcılıktır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.