SARS aşısı bulundu mu, Sars kaç kişiyi öldürdü?

SARS aşısı çıktı mı, Sars virüsü kaç kişiyi öldürdü? Koronavirüsten yaklaşık 18 sene önce yine Çin'den dünyaya yayılan SARS virüsü nedir, tedavi var mıdır diye merak edenler araştırmalarını sürdürüyor. 8 binden fazla vakaya neden olan ve henüz tedavisi bulunamayan SARS virüsü, koronavirüs ile benzerlikler gösteriyor. Peki SARS virüsü nedir, koronavirüs ile farkları nelerdir? Detaylar haberimizde...
Takip et
SARS aşısı bulundu mu, Sars kaç kişiyi öldürdü?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

SARS ile Koronavirüs arasındaki farklar neler? SARS corona virüsü, 18 sene önce gene Çin’den birçok ülkeye yayılmış bir virüs. Koronavirüs salgınının meydana geldiği şu günlerde SARS virüsü nedir tedavisi var mıdır diyerek incelemelere başlayanlar sürprizle karşılaştı. Peki SARS virüsü nedir, koronavirüs ile farkı nedir? İşte cevabı. ..

SARS (ŞİDDETLİ AKUT SOLUNUM SENDROMU) NEDİR?

Şiddetli akut solunum sendromu (SARS), Kasım 2002’de Çin’in Guangdong eyaletinde ortaya çıkan ve daha sonra dünya çapında 29 ülkeye yayılan ve Hong Kong’da büyük salgınlara neden olan viral bir solunum hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, Kasım 2002’den 31 Temmuz 2003’e kadar 8.098 SARS vakası vardı; bunlardan 774 kişi yaşamını yitirdi.

SARS, SARS ile ilişkili corona virüsü (SARS-CoV) isimi verilen bir virüsten kaynaklanır. İlk olarak Nisan 2003’te tanımlandı ve soğuk algınlığına neden olan virüslerin çoğunu da içeren Coronaviridae ailesinin bir üyesidir. Corona virüsler, kuşlar ve memeliler de dahil olmak üzere birçok farklı hayvan türünde bulunmuştur.

SARS BELİRTİLERİ

Semptomlar grip benzeri ve ateş, halsizlik, kas ağrısı, baş ağrısı, ishal ve titreme (titreme) içerir. Hiçbir bireysel semptom yahut semptom kümesi SARS tanısı için spesifik değildir. Ateş en sık bildirilen semptom olmasına karşın, özellikle yaşlı ve bağışıklığı baskılanmış hastalarda başlangıç ölçümlerinde ara sıra yoktur.

Hastalığın ilk ve / yahut ikinci haftasında öksürük (başlangıçta kuru), nefes darlığı ve ishal görülür. Şiddetli vakalar genellikle hızla gelişir, solunum sıkıntısına ilerler ve yoğun bakım gerektirir.

SARS TEDAVİSİ

Şu anda SARS için bir tedavi yoktur, fakat aşı bulmak için incelemeler devam etmektedir. SARS olduğundan şüphelenilen bir kişi derhal hastaneye yatırılmalı ve yakın gözlem altında tecrit altında tutulmalıdır.

Tedavi asıl olarak destekleyicidir ve aşağıdakileri içerir:

– Nefes alıp vermeyi kolaylaştırmak için oksijen desteği

– Pnömoniye neden olan bakterileri tedavi etmek için antibiyotikler

– Antiviral ilaçlar

– Akciğerlerde biriken sıvıyı azaltmak için yüksek doz steroidler

SARS VE CORONA VİRÜSÜ ARASINDAKİ FARKLAR

COVID-19’a neden olan virüs, 2003 SARS salgınına neden olan virüse benzer: her ikisi de corona virüsü tipidir. Halen çok şey bilinmiyor, fakat COVID-19 2003 SARS’dan daha hızlı yayılıyor gibi görünüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.