adplus-dvertising

Sarmaşıkların arasında saklı kalmış 800 yıllık tarih

Sakarya’nın Ferizli ilçesinde 12. yahut 13. yüzyıllarda Bizanslılar tarafından inşa edildiği düşünülen Seyifler Kalesi, ortalama 800 senedir sarmaşıkların arasında kendini saklayarak tarihe tanıklık ediyor.
Takip et
Sarmaşıkların arasında saklı kalmış 800 yıllık tarih
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Yapım tarihi kesin bilinmeyen 12. yahut 13. yüzyıllarda Bizanslılar tarafından stratejik konumu korumak maksatlı yaptırılan Seyifler Kalesi, sarmaşıkların arasında ortalama 800 senedir tarihe tanıklık etmeye devam ediyor. Osmanlı tarafından fethedildikten sonra Orhan Gazi’nin üssü haline gelen Seyifler Kalesi’nin, Karadeniz sahillerine, batı ve güneydoğuya yapılan fetihler için de mühim rol oynadığı biliniyor.

Sarmaşıkların arasında saklı kalmış 800 yıllık tarih

Sarmaşıklar arasına saklanmış 800 senelik tarih havadan görüntülendi

Ortalama 800 senedir tarihe tanıklık eden kalenin içi moloz taşlardan dışı ise kaplama taş duvardan oluşuyor. Kalenin günümüzde ise iki kule ve aralarında uzanan bir sur parçası halinde görülüyor. İstanbul’u, Osmanlı’dan korumak için Bizanslılar tarafından Sakarya boyuna dizilmiş hudut muhafaza kulelerinden bugüne kadar ayakta kalan ve sarmaşıkların sardığı Seyifler Kalesi, havadan da görüntülendi.

“800 senelik tarih çürüyor, elimizden kayıyor”

Kalenin bakımsız olduğunu belirten Seyifler Mahallesi Muhtarı Yücel Akmeşe, “Görüldüğü üzere bakımsız ve tarih burada kendi kendine çöküyor, sahiplenmiyoruz. Kalenin bir tanesi tamamen ağaçlık ve sarmaşıklarla kaplanmış vaziyette. Tarihimizi korumak gerekiyor. Ne zaman yapıldığını bilemiyoruz ama ortalama 800 senelik bir tarih. Tarihimizi kaybetmeyelim istiyorum. Geçmişimizi gelecek nesillerinde bilmesini isteriz. Bu tarihi yapının bakım ve restore edilmesini, daha sonra ziyarete açılmasını arzu ediyoruz. 800 senelik tarih çürüyor, elimizden kayıyor” şeklinde konuştu.

Sarmaşıkların arasında saklı kalmış 800 yıllık tarih

“Bakım olmayınca sarmaşıklar sarmış”

Kalenin 1200-1300’lü senelerde yapıldığını tahmin eden Osman Hira adlı vatandaş, “Bu kale 1200-1300’lü senelerinde Bizans tarafından yapılmış. Tabi kalelerin gözetleme kuleleri bugüne kadar gelmiş, ama bakım olmayınca sarmaşıklar sarmış ve bununla beraber yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Buraya gelerek tarihi eserleri görmek isteyen vatandaşlar oluyor” diyerek konuştu.

Sarmaşıkların arasında saklı kalmış 800 yıllık tarih

“Gözümüzün önünde bu tarihi yapı eriyor”

Evi kalenin ortalama 100 metre yakınında bulunan Yücel Şahin ise “Gözümüzün önünde bu tarihi yapı eriyor. Yapıda bulunan taşlar zaman zaman dökülüyor. Sarmaşıklar ve ağaçlar yapıyı sarmış vaziyette, üzülüyoruz. Farklı yerlerdeki tarihi yapıları ve çalışmaları görüyoruz. Maalesef bizim burada en ufak bir çalışma göremedik, evimde ortalama 100 metre uzaklığında bu yapıya. Gerçekten üzülüyoruz, kimin alaka ve yetki alanındaysa onların bir an önce gelip kalan yapıyı restore etmelerini istiyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.