Sarıyer’de 9 katlı bina kendiliğinden çöktü!

Sarıyer'de daha önce risk altında olduğu tespit edilen 9 katlı bine büyük bir gürültüyle çöktü. Binanın içerisinin önceden boşaltılmış olması büyük bir faciayı önlerken AFAD ekipleri binada birisi olması ihtimaline karşılık eğitimli köpeklerle tarama çalışması yaptı.
Takip et
Sarıyer’de 9 katlı bina kendiliğinden çöktü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Saat 00.20 sıralarında Bahçeköy Yenimahalle Doğanbey Caddesi ile Leylak Sokak arasında bulunan ve kaçak olarak yapıldığı öğrenilen 9 katlı bina büyük bir gürültü ile çöktü. Deprem etkisi oluşturan çökmenin sonrasında mahalleli kendisini sokağa atarken, sokakta bulunan araçlarda ve çevre binalarda maddi hasar yaşandı. Çökmenin sonrasında Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç olay yerine gelerek araştırmalarda bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI: DAVA BİTMEDEN BİNAYI YIKAMAZDIK

Binanın uzun süredir yıkılmamasının sebebinin açılan davalar olduğunu söyleyen Genç, ‘İki senedir o binayı bekliyoruz. Şarlatanlığa gerek yok. Şarlatanlığa izin vermeyeceğim. 2019 Ağustos ayının başında bu binada çökme tehlikesi olduğunu belirledik. Çevre Şehircilik Bakanı dahil, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü dahil lüzumlu tedbirler alındı. Önce binanın riskli olduğu belirlendi. Çok uzun sürdü bu. Mahkemeler oldu. Bina boşaltıldı. Hala itirazlar var. Hala dava var şu anda. Bu davalar bitmeden binayı yıkmamız mümkün değil” şeklinde konuştu.

Sarıyer’de 9 katlı bina kendiliğinden çöktü!

Bina ile ilgili bilgi veren Başkan Genç, binanın kademe kademe kaçak yapıldığını söyleyerek, ‘Herhangi bir mühendislik desteği alınmamış. 10 kat ama aşama aşama yapılmış. Bir müddet yapılmış sonra durmuş. Hiçbir mühendislik hizmeti alınmadan yapılmış bir bina” şeklinde konuştu.

“KAĞIT GİBİ İNDİ AŞAĞIYA”

Binanın çöküşünün sanki deprem etkisi yaptığını söyleyen mahalle sakinleri yaşananları anlattı. Çöken binanın hemen önünde bulunan binada oturan vatandaş, “Yatağın üstünde zıpladım. Dışarıya çıktım, kardeşlerime bağırdım. Çıkın dışarıya deprem oluyor dedim. Ben kafamı dışarıya çıkardığım zaman bina olduğu yere kağıt gibi indi aşağıya. Çevre ve şehircilik bakanlığının yıkım kararı olmasına karşın bizi hiç tınlamadı. Bina başkanın umursamaması yüzünden yıkıldı” şeklinde konuştu.

Çökme anında oluşan sarsıntının geniş bir alanda hissedildiğini söyleyen mahalle sakini ise, “Benim babamlar burada oturuyordu. Babaannem aradı, evden çıkın deprem oluyor şeklinde konuştu. Ben yeni mahallede oturduğum halde deprem olduğunu sandım. Çok şiddetliydi oraya kadar yansıdı. Bu binayı yıkmaları gerekiyordu. Kolonlarında zaten arıza vardı.” diyerek konuştu.

Sarıyer’de 9 katlı bina kendiliğinden çöktü!

Yıkılan binada oturan ve 2 sene önce alınan yıkım kararının sonrasında binayı tahliye ettiklerini söyleyen Birgül Karvazlı, “Biz oturuyorduk daha önce. Kolonlar patlamıştı, bizi çıkardılar. İki sene gibi bir müddet oldu. Biz tabi mal sahibi olduğumuz için yapılması taraftarıydık. Tabi bu tuzla buz görüntüyü görünce Allah’a şükrediyoruz. Şükrü bey zaten hep yıkılmasını belirtti. Bu görüntüyü görünce ben eşim ve ailemin yaşadığına şükrediyorum.” ifadelerini kullandı.

ARAMA KURTARMA KÖPEKLERİ BİNADA ARAMA YAPTI

İtfaiye ekiplerinin yaptığı çalışmaların sonrasında AFAD’a bağlı arama kurtarma köpekleri bina içerisinde canlı olup olmadığının anlaşılması için enkazda arama çalışması yaptı. İtfaiye ekiplerinin kontrol ettiği binanın enkazında ilk belirlemelere göre kimsenin olmadığı kanaatine varıldı. Bina yakınlarında park halindeki 3 arabanın hasar gördüğü olayda, çevredeki başka binalarda da hasar olup olmadığının tespiti için çalışmalar sürüyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.