Sarı humma nedir? Sarı humma hastalığı bulaşıcı mı?

Sarı humma öldürür mü? Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada Güney Sudan bölgesinde Sarı humma hastalığı görüldüğü duyuruldu. Sarı humma tedavisi nasıl yapılır ve daha fazla bilgi haberimizin devamında.
Takip et
Sarı humma nedir? Sarı humma hastalığı bulaşıcı mı?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sarı humma hastalığı nedir? sorusu vatandaşlar tarafından merakla araştırılmaya başlandı. Enfekte sivrisineklerin ısırması neticesi bulaşan sarı humma virüsü, yüksek ateş, sarılık, karın ağrısı, kusma ve kanamaya yol açıyor. İşte sarı humma hastalığı ile ilgili merak edilenler...

SARI HUMMA HASTALIĞI NEDİR?

Sarıhumma virüsü ile enfekte sivrisineklerin ısırması neticesi bulaşan, akut, viral kanamalı bir hastalıktır.

Bulaşma Yolu

Sarıhumma virüsü Aedes yahut Haemagogus türü sivrisinekler aracılığıyla bulaşır. Bu sivrisinekler özellikle gündüzleri ısırmaktadır. Bulaşma 2500 metreye kadar olan yerleşim birimlerinde gözlenebilir. Sarıhumma insanları ve maymunları enfekte etmektedir.

Vahşi hayatın hüküm sürdüğü yerler ve ormanlık bölgelerde, maymunlar enfeksiyonun başlıca deposudur ve enfeksiyonun maymundan maymuna bulaşması sinekler aracılığıyla olur. Sivrisinekler, ormanlık alana giren insanları hem de maymunları enfekte eder ve böylece lokal salgınlara neden olurlar.

Kentsel bölgelerdeki bulaşmada maymunların rolü yoktur, enfeksiyon sinekler vasıtasıyla insanlar arasında yayılır. Yoğun kitlelerin yaşadığı yerlerde enfeksiyonun oluşması, büyük sarıhumma salgınlarına sebebiyet verebilir.

Belirtiler

Sarıhumma virüsü ile enfekte olan kişilerin birçoğu hiçbir belirti vermeyebilir yahut hafif belirtiler gösterebilir. Belirti oluşanlar için kuluçka süresi 3-6 gündür. Hastalığın ilk belirtileri ani ateş, titreme, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, genel vücut ağrıları, bulantı, kusma, yorgunluk ve halsizliktir. Hastaların çoğu ilk dönemden sonra iyileşme göstermektedir. Bu hastaların ortalama %15’inde daha şiddetli bir faza geçiş olur. Bu ikinci dönemde tekrardan ateş yükselmesi, sarılık, karın ağrısı, kusma ve kanama belirtileri görülür. Sonunda şok ve çoklu organ yetmezliği gelişir. Bu hastaların yarısı ilk belirtilerin başlamasından 10-14 gün sonra kaybedilirler.

Tanı ve Tedavi

Tanı, viral enfeksiyona karşı kişinin bağışıklık sisteminin yarattığı antikorları belirleyen kan testlerine dayanmaktadır.

Spesifik tedavisi yoktur. Semptomlara yönelik destekleyici tedavi yapılmaktadır. Mümkün olduğu kadar hastalar destek tedavisi ve yakın izlem için hastaneye yatırılmalıdır.

Yolcular için Risk

Sarıhumma Afrika ve Orta ve Güney Amerika'nın tropikal bölgelerinde endemiktir. Afrika ve Latin Amerika'da 44 endemik ülkede 900 milyondan fazla nüfus risk altındadır. Afrika’da 31 ülkede tahminen 500 milyon kadar insan risk altındadır.

Sarıhummanın yaygın olarak görüldüğü yerlere seyahat eden kişiler risk altındadırlar. Özellikle sivrisineğe maruziyetin fazla olduğu kırsal alanlar ve ormanlık bölgelere uzun süreli seyahatlerde risk çok daha fazladır. Sarıhummanın bulaşma riskinin olduğu bölgeler yahut ülkelere giden her yolcunun aşı olması tavsiye edilmektedir. Bu vaziyet, bu ülkelerde hastalığın resmi olarak rapor edilmediği hallerde de geçerlidir.

Korunma

Yolcular Sarıhumma aşısı yaptırarak ve sivrisineklere karşı tedbir alarak korunmalıdır.

Sarıhumma aşısı hastalığın görüldüğü bölgelere seyahat edeceklere önerilir. Aşı yapıldıktan sonra UST’ye uygun olarak ‘Uluslararası aşı ve profilaksi sertifikası’ düzenlenir. Bazı ülkeler ülkeye giriş için sarı humma aşısının yapıldığını gösteren bu sertifikayı mecburi tutmaktadırlar. Uluslararası aşılama sertifikası, aşılandıktan 10 gün sonra geçerlilik kazanır (Ayrıntılı bilgi için Sarıhumma Aşısı bölümüne bakınız).

Enfeksiyona maruz kalma riski, sinek ısırmalarına karşı önlem alınarak (koruyucu elbiseler, cibinlik, sivrisinek kovucu preparatlar ile) azaltılabilir. Sarıhumma virüsünü taşıyan sineklerin daha fazla gündüzleri ısırdığı unutulmamalıdır. Sivrisinek ısırıklarından korunmak için:

Uygun kıyafetler giyilmelidir (uzun kollu gömlek, uzun pantolon, çorap ve şapka),Uygun bir böcek kovucu kullanılmalıdır (DEET, Picardin). Aktif madde yüzdesi yüksek olanlar daha uzun bir koruma sağlar. Öte yandan güneş koruyucu kullanılacaksa, önce güneş koruyucu sürülüp sonra böcek kovucu uygulanmalıdır. Çocuklar üstünde kovucu uygulanırken gözlere ve ağıza temasından kaçınılmalıdır. Kullanılacak giysilere ve çadıra permetrin uygulanabilir. Permetrin doğrudan cilde uygulanmamalıdır.Mümkün olduğu kadar perdeli ve klimalı odalarda kalmaya özen gösterilmelidir.Birçok sivrisinek daha fazla geceleri aktifken, sarıhumma bulaştıran sirisineklerden biri olan Aedes aegypti daha fazla gündüzleri ısırırlar.

Seyahat Dönüşü Öneriler

Eğer kendinizi hasta hissediyorsanız hemen hekiminize yahut bir sağlık kuruluşuna başvurun.Seyahatiniz ile ilgili hekiminize mutlaka bilgi verin.Ateş ve ağrınız için Asetaminofen kullanın. Kanamaya meyli artırabileceğinden aspirin ve ibuprofen içeren ağrı kesicilerden uzak durun.Daha fazla sivrisinek ısırıklarından korunarak hastalığın yayılmasını engelleyin.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.