adplus-dvertising

Sarar soygunu davasında yeni gelişme

Eskişehir’de Sarar Firmalar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar ve eşi Zehra Sarar’ın evlerinde darp edilerek çelik kasalarının soyulmasıyla alakası olduğu iddia edilen sanık hakkında verilen mütalaada, 3 ayrı suçtan 32 seneye kadar hapis cezası talep edildi.
Takip et
Sarar soygunu davasında yeni gelişme
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Eskişehir’de Sarar Firmalar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Sarar ve eşi Zehra Sarar, 2020 senesinin mayıs ayında Sümer Mahallesi’ndeki evlerinde darp edilerek, çelik kasaları soyulmuştu. Başlatılan soruşturma çerçevesinde yakalanarak tutuklanan Moldova uyruklu eski hizmetçi Lulia Dragusan ile sevgilisi Alexandr Aricov, Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesince ‘özellikli yağma’, ‘mala zarar verme’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan toplamda 27’şer sene hapse mahkûm edilmişti. Mahkeme heyeti, firari sanıklar Dmitri Aricov (32), Alexei Terzinov (38), Ilia Sacali (28) ve Ukrayna uyruklu Vasyl Nachev’in (42) dosyalarının ayrılmasına karar vermişti.

Sarar soygunu davasında yeni gelişme

Bir süre önce Türkiye’ye giriş yapmak istediği sırada yakalanıp çıkarıldığı mahkemece tutuklanan firari sanıklardan Ilia Sacali’nin yargılanmasına devam edildi. Eskişehir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşmasına Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmaya Cemalettin ve Zehra Sarar çifti katılmadı.

3 ayrı suçtan 14 sene 4 aydan 32 seneye kadar hapis cezası talebi

İddia makamı duruşmada asıl hakkındaki mütalaasını verdi. Mütalaada tutuklu sanık Ilia Sacali hakkında ‘özellikli yağma’ suçundan 10 seneden 15 seneye kadar, 2 kişiye karşı ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 4 seneden 14 seneye kadar ve ‘mala zarar verme’ suçundan 4 aydan 3 seneye kadar hapis cezası talep edildi. Öte Yandan mütalaada, sanığın ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan cezalandırılması vaziyetinde, suçun özellikli hallerinden olan ‘birden fazla kişi tarafından beraber işlenmesi’ gerekçesiyle verilecek cezanın bir kat artırılması istendi.

Sarar soygunu davasında yeni gelişme

“Taşıdığım kişilerin suç işlediğinden yahut işleyeceğinden haberdar değildim”

Mütalaaya karşı diyecekleri sorulan sanık Ilia Sacali üstüne atılı suçlamaları reddederek, “Uzun süredir tutukluyum. Neden cezaevindeyim anlayabilmiş değilim. Ben suç işlemedim. Ben yalnızca ticari taşımacılık yapıyordum. Uzun süredir tutukluyum. Bakmakla yükümlü olduğum ailem vardır. Bu nedenle tahliyemi istiyorum. Ben taşıdığım kişilerin suç işlediğinden yahut işleyeceğinden haberdar değildim” şeklinde konuştu. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, bir sonraki celseye kadar sanık avukatlarına mütalaaya karşı süre verilmesine hükmederek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.