adplus-dvertising

Sapyoseksüel ne demek? Kimlere Sapyoseksüel denir?

Sapyoseksüel kelimesi son zamanlarda hayatımıza giren kelimelerden biridir. Ayşegül Aldinç’in ‘’Ben bir sapyoseksüelim’’ açıklamasından sonra şimdi de Hülya Avşar aynı şekilde açıklama yaptı ve yeniden gündeme geldi. Akıllı ve zeki kelimesinden gelen sapyoseksüel olduğumuzu gösteren işaretler nelerdir? Peki, Sapyoseksüel nedir? Sapyoseksüel Ünlüler Kimlerdir?
Takip et
Sapyoseksüel ne demek? Kimlere Sapyoseksüel denir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son zamanlarda hayatımıza yepyeni bir kavram daha girdi: sapyoseksüellik. Sık sık duyduğumuz bu kavram, birçok kişinin kendisini tanımlarken kullandığı bir özellik haline geldi. Peki sapyoseksüellik nedir ve sapyoseksüel olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Birini çekici kılan özelliklerin neler olduğu kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Herkesin önceliği, partnerinde aradığı kriterler farklıdır. Kimisi fiziksel özellikleri öncelikli kriter olarak belirler kimisi için ortak noktaların çok olması çekici gelir, bir başkası ise kendisine zıt özellikler gösteren kişileri daha çekici bulabilir. Bu liste farklı kriterlerle daha da uzayabilir.

Sapyoseksüel nedir?

Latince akıllı ve zeki sözcüğü ‘’sapien’’ ile ‘’sexualis’’ kelimelerinin birleşmesinden gelen sapyoseksüel, kişinin bir kişiyi dış görünüşten ziyade beyin ve zekâ kriterlerine göre beğenmesidir. Araştırmalar da fiziksel olarak ortalamanın üstünde olan ancak ortalama zekaya sahip, birini çekici bulmayan sapyoseksüller kişinin zekâ seviyesini çekici bulur. Entelektüel tavırlardan, zekice yapılan konuşmalardan ve esprilerden hoşlanırlar. Bir kişiye zekasından dolayı âşık olmak şekilde de özetlenebilir.

Sapyoseksüellik temel anlamıyla bir kişinin karşısındaki insanı çekici bulmasındaki en önemli kriterin zeka olması durumudur. Bu nedenle sapyoseksüller için bir partnerde olması gereken öncelikli ve ilk kriter her zaman zekadır. Sapyoseksüeller dış görünüşten çok, kişinin zekasından ve zekasını gösteren bazı özelliklerden etkilenirler. Örneğin espri anlayışı, olayları ele alış biçimleri, bilgilerin karmaşıklığı, hazır cevaplık, kurulan cümlelerin derinliği, entelektüel birikim gibi özellikler sapyoseksüel kişiler için en çekici özelliklerden bazılarıdır ve bu kriterler her zaman diğerlerinin önüne geçer.

Sapyoseksüeller için zeka en temel kriterdir. Ancak bu demek değildir ki sapyoseksüel kişiler benzerliğe, dış görünüşe, fiziksel özelliklere ve bunun gibi diğer özelliklere önem vermezler. Onlar için de bu kriterler önemlidir, ancak ilk sırada değildir. Bu şekilde yanlış anlaşılmalar genellikle sapyoseksüelliği dış görünüşe önem vermemek olarak algılanmasına neden oluyor. Ancak sapyoseksüellik bundan çok daha farklı bir durumdur.

Sapyoseksüellik ile ilgili bir diğer yanlış anlaşılma da sapyoseksüel olmayan kişilerin zekaya önem vermedikleri düşüncesidir. Bu düşünce de “sapyoseksüel değilsen zekası düşük insanlarla beraber olursun” gibi yanlış bir çıkarıma neden oluyor. Herkes partnerinde zeka kriterini arar, buna önem verir. Ancak sapyoseksüeller zekayı ilk kriter olarak alırlar ve bundan sadece etkilenmezler aynı zamanda karşılarındaki kişinin zekasından haz alır ve bundan tahrik olurlar. Aradaki en önemli fark budur. Bir diğer deyişle sapyoseksüel olmayan kişiler düşük zekalı insanlarla beraber olur diye bir çıkarım yapmak yanlıştır.

Sapyoseksüellik ile ilgili en tartışmalı konulardan bir tanesi de zekanın tanımı ve belirtileridir. Çünkü zeka oldukça kompleks bir konudur. Zeka göstergesi olan kriterler genel olarak belli olsa da bunda da kişilere göre farklılıklar görülebilir. Örneğin, kimisine göre matematikle, sayısal, analitik bilgilerle ilgili donanım önemli bir kriterken bir başkası için sanat alanında, felsefe, edebiyat alanındaki donanım ve derinlik önemlidir ve çekici gelen de budur. Bu nedenle sapyoseksüellikle ilgili bazı ayrıntılar hala tam olarak netlik kazanmış değil.

Daha geniş kavramıyla “Sapyoseksüel ne demek?” diyecek olursanız, bir kişinin dış görünüşünden ziyade, onun zekasından, kültür ve bilgi birikiminden ve entellektüel yönünden etkilenmek

Sapyoseksüel ne demek? Kimlere Sapyoseksüel denir?

Sapyoseksüellik nasıl anlaşılır?

Bir ilişkiye başlarken buluşmak için tercih edilen ilk ortamın kitap evi olması o kişinin sapyoseksüel olduğunun bir belirtisi olabilir.

Kendisini güçlü bir şekilde ifade eden, espri yeteneği güçlü olan kişiye orada âşık olabilirsiniz. Popülerlikten uzak, akıl ve mantık çerçevesinde gerçekleştirilen bir sohbetten etkileniyor, karşı cinsle yazışmalarınızda dilbilgisi yazım kurallarına dikkat ediyorsanız siz bir sapyoseksüelsiniz.

Sapyoseksüelleri etkilemek için ortalama bir zeka seviyesinin üstünde olmak gerekiyor. Sapyoseksüeller, güzel ya da yakışıklı birinden değil, zeka seviyesi yüksek kişilerden etkileniyor

Sapyoseksüellerin en önem verdiği şeylerden biri de, özgüven. Bu kişiler, karşılarındakilerin bilgi ve birikimlerini surat ifadesinde, mimiklerinde ve özgüven dolu bakışlarında görmek istiyorlar

İnsanın bedeninden çok beynine duyulan hayranlık hissi olan sapyoseksüller, zekayı tahrik edici unsur olarak görürler. Kültür düzeyi, eğitim durumu, espri yeteneği sapyoseksüller için çok önemli kriterlerdir. Kısacası kolay kolay beğenmiyor ve karşı cinste aradığınız zekâ ise siz de bir sapyoseksüel olabilirsiniz.

Partnerinizde aradığınız özelliklerden birisinin zeka olması sizi sapyoseksüel yapar mı? Önceden de bahsettiğimiz gibi zeka herkesin önem verdiği bir özelliktir, ancak burada durum biraz daha farklı. Sapyoseksüel kişiler genellikle kolay beğenmeyen, meraklı, ayrıntılara önem veren ve seçici kişilerdir. Aynı zamanda partnerlerine uzun süre vakit geçirdikten ve tanıdıktan sonra aşık olma eğilimi görülür. Bunlarla birlikte;

Zekayla sadece ilgilenmiyor aynı zamanda bu özellikten tahrik oluyorsanız,

Kusursuz bir vücut yerine etkili ve derin bir konuşma sizi cezbediyor ve bunu tercih ediyorsanız,

Karşınızdaki kişinin dış görünüşünden ne kadar etkilenseniz de sığ ve derinlikten uzak bir konuşma o kişiden soğumanıza ve uzaklaşmanıza neden oluyorsa,

Bugüne kadar ilgi duyduğunuz kişiler genellikle zekalarıyla ön planda olan insanlar olduysa,

Sizin için zekası dışındaki özellikler geri planda kalıyorsa,

İlişki yaşayacağınız kişinin öncelikle zekasına hayran kalmanız gerektiğini düşünüyorsanız sapyoseksüel olabilirsiniz.

Sapyoseksüel ne demek? Kimlere Sapyoseksüel denir?

Siz sapyoseksüel olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Genellikle karşınızdaki kişinin zeki ve esprili olmasından hoşlanıyorsanız, onun dış görünüşünden ziyade onunla olan iletişim düzeyiniz önemliyse sapyoseksüel olabilirsiniz. Sapyoseksüel kişiler genellikle konuştukları insanlarla fikir alışverişine girmeyi çok severler.

Bilimsel araştırmalar ise sapyoseksüellerin, zekası yüksek olan kişilere karşı cinsel bir çekim hissettiğini ve uyarıldığını ortaya koyuyor

Yani sapyoseksüeller, yüksek zekalı kişileri yalnızca duygusal olarak değil aynı zamanda cinsel olarak da çekici buluyor.

Zeka, espri yeteneği, mizah anlayışı gibi öğeler sapyoseksüeller için önemli kriterler. Bir sapyoseksüel, fotoğrafınızdan ziyade cümleleri nasıl kurduğunuza, kendinizi nasıl ifade ettiğinize daha çok dikkat eder. Dil bilgisi kurallarına uyup uymamanız sapyoseksüel birinin dikkatinden kaçmaz.

Ancak salt bilginin varlığından ziyade bu bilginin mantıksal argümanlarda nasıl kullanılabileceği daha önemlidir. Sapyoseksüellikte zekâ kadar alçakgönüllülük de önemli bir role sahiptir. Sapyoseksüel olmak şefkat, empati ve yüksek kavrama kabiliyeti gibi zekâyla ilişkilendirilen özelliklerle donanmış kişilerden etkilenmeyi de içerir.

Bu detaylar da sapyoseksüelleri otomatik olarak ayrıntıcı yapar. Ayrıntıcılık ve mükemmeliyetçilik sapyoseksüeller için en önemli kriterlerin başında gelir. Karşılarındaki kişiler tarafından zor beğenen, kolay tatmin olmayan ya da zor insanlar olarak tanımlanan sapyoseksüeller, söylediğiniz en ufak bir cümlenin altında bile anlam ararlar. Sorgulamayı severler. İnsanlar tarafından kolay anlaşılamadıkları için de kibirli ve egosu yüksek bulunurlar.

Sapyoseksüel kişinin özelliklerini kısaca şöyle tanımlayabiliriz. Sapyoseksüeller akıllı olarak tanımlayabileceğimiz yüksek zekalı kişilerdir. Zekaları sayesinde başarılı konumlara gelirler ve iş yaşamlarında lider olurlar. Zekaları ve espri kabiliyetleri neticesinde çekici bulunurlar. Kolay kolay beğenmedikleri için seçicidirler ve bu da onları zevk sahibi yapar. Ne yapması gerektiğini, nasıl davranması gerektiğini bildikleri için ölçülüdürler.

Sapyoseksüel ne demek? Kimlere Sapyoseksüel denir?

Sapyoseksüel Erkeklerin ve Kadınların Ortak Noktaları Nedir?

– Toplumsal normların dışına çıkarak fiziksel özelliklerin ötesinde zekâyla ilgili özelliklerden etkilenirler.

– Sapyoseksüel erkek ve kadınlar olaylara farklı perspektiflerden bakarak detaycı ve mükemmeliyetçi bir yaklaşım geliştirirler.

– Partnerlerinin entelektüel birikimine ve bunun getirdiği özgüvene hayranlık duyarlar.

– İyi bir dinleyici olmakla birlikte kısa süreli sohbetlerden kaçınarak zihinsel fonksiyonları zorlayan tartışmaların yollarını ararlar.

Sapyoseksüel Ünlüler Kimlerdir?

– Dr. Philip Emeagwali (Bilgisayar bilimci)
– Edward Snowden (Bilgisayar uzmanı)
– Chris Hirata (Kozmolog)
– Magnus Carlson (Satranç oyuncusu)
– Kevin Nadal (Yazar)
– Conan O’Brian (Komedyen)
– Neil DeGrasse Tyson (Astrofizikçi)
– Branden Jacobs-Jenkins (Oyun yazarı)
– Lonnie Johnson (Mucit)
– Terence Tao (Matematikçi)
– William Kamkwamba (Mucit)
– Kim Ung-Yong (Mühendis ve deha)
– Akshay Venkatesh (Matematikçi)
– Stephen Hawking (Fizikçi)

Bizim ülkemizde de elbette sapyoseksüel olduğunu açıklayan ünlüler var. Geçtiğimiz yıllarda Ayşegül Aldinç bu yönde açıklama yapmıştı. En son Hülya Avşar da sapyoseksüel olduğunu söyledi.

Sapyoseksüel ne demek? Kimlere Sapyoseksüel denir?

Sapyoseksüel ve Demiseksüel Arasındaki Fark Nedir?

Aseksüel spektrumun içinde yer alan demiseksüellik, cinsel çekimin yalnızca romantik duygusal ilişkilerin kurulduğu bireylerle yaşanabileceğini ifade eden cinsel bir yönelimdir. İlk olarak 2008’de Aseksüel Görünürlük ve Eğitim Ağı’nda (AVEN) tanımlanan demiseksüel yönelimi, Latincede yarıya bölünmüş anlamına gelen “dimidium” ön eki ve İngilizcede cinsel anlamına gelen “sexual” kelimelerinden türemiştir.

Sapyoseksüel ve demiseksüel arasındaki fark cinselliğe giden yolda bireylerin hangi özellikler tarafından yönlendirildiğiyle ilgilidir. Demiseksüel ilişkiler kuvvetli duygusal bağlardan etkilenirken, sapyoseksüellerde cinsel cazibe zihinsel ve bilişsel özelliklere bağlı olarak gelişir.

Hipotetik bir model olan birincil ve ikincil cinsel çekim modeline göre, demiseksüeller fiziksel özellikler gibi görünür niteliklere dayanan birincil cinsel çekimi yaşamazken, duygusal bağlara dayanan ikincil cinsel çekimi daha yoğun yaşar. Seksüellik ve aseksüelliğin ortasında “yarı-seksüellik” olarak tanımlanması demiseksüelliğin eksik veya yarım cinselliği ifade ettiği anlamına gelmez.

Sapyoseksüellik ve Abroseksüellik Arasındaki Fark Nedir?

Abroseksüel; gender-fluid, yani akışkan cinsiyetli bireyleri ifade eder. Cinsel yönelim ve biyolojik cinsiyetten bağımsız olarak cinsel kimliklerin zaman içinde değişebileceği anlamına gelir. Cinsel kimlikler arasında akışkanlık sergileyen abroseksüel bireylerde bu dalgalanmalar düzenli veya düzensiz olabilir. Saatler, günler, aylar veya yıllar boyunca sürebilen akışkanlık sürecinde bir birey eşcinsel hissettiği günün ardından kendini biseksüel olarak tanımlayabilir.

Cinsellikte bilgeliğin ve zekânın vurgulandığı sapyoseksüellik ise abroseksüellikten farklı bir cinsel yönelimi ifade eder. Ancak abroseksüel bireyler zaman içinde kendini sapyoseksüel ve başka bir cinsel yönelim arasında akışkan olarak tanımlayabilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.