Şantaj İddialarına Cevap: Türkiye’nin NATO’da Veto Hakkı Var

Türkiye, NATO’nun Baltık devletleri ve Polonya savunma planını veto etmişti. Alınan bilgilerde bunun bir şantaj olmadığı ve Türkiye’nin veto hakkının olduğu bildirildi.

Reuters’a konuşan bir Türkiye savunma kaynağı, Türkiye’nin NATO’nun Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı’na onay vermeyerek şantaj yapmadığını, ülkenin planları reddetmeye hakkı olduğunu belirtti.

“TÜRKİYE’NİN VETO HAKKI VAR”

Kaynak verdiği demeçte, “NATO, Türkiye’nin siyasi ve askeri olarak tam veto hakkına sahip olduğu bir kurumdur, burada prosedürler var” şeklinde konuştu ve ekledi: “Türkiye şantaj yapmıyor, bu şekilde bir söylem kabul edilemez”.

MİSİLLEME OLARAK ALGILANMIŞTI

Yarın Londra’da başlayacak NATO zirvesine kısa zaman kala Türkiye, Baltık devletleri ve Polonya için hazırlanan Savunma Planı’na onay vermemişti. Ankara, bu kararı, YPG’nin tehdit olarak tanımlandığı Türkiye Savunma Planı belgesinin yayımlanmasına ABD’nin de aralarında olduğu 8 müttefikin izin vermemesi üstüne almıştı.

ERDOĞAN, MACRON’A SERT TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fransa lideri Emmanuel Macron’un The Economist dergisine verdiği röportajda Barış Pınarı Harekatı hakkında olarak ABD ve Türkiye’nin tutumunu eleştirerek “NATO’nun beyin ölümüne tanık oluyoruz” demesine tepki göstermiş ve “Sen önce kendi beyin ölümünü kontrol ettir” demişti.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı