adplus-dvertising

Sansasyonel eylem için Türkiye’ye gönderilen teröristle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı

Yunanistan’ın Doğu Attika bölgesinde bulunan Lavrion Kampı’nda sabotaj eğitimi aldıktan sonra sansasyonel eylem için Türkiye’ye gönderilen bölücü terör örgütü PKK/KCK mensubu “Kanıt” kod isimli Hüsamettin Tanrıkulu ile alakalı yeni detaylara ulaşıldı. Bugün adliyeye sevk edilmesi beklenen şüphelinin, 3 sene boyunca HDP il ve ilçe merkezlerine girip çıktığı öğrenildi.
Takip et
Sansasyonel eylem için Türkiye’ye gönderilen teröristle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul İstihbarat Şube ile İstanbul Terörle Mücadele Şube ekipleri tarafından Esenyurt’ta bulunan iki ayrı adrese yapılan baskında yakalanan bölücü terör örgütü PKK/KCK mensubu “Kanıt” kod isimli Hüsamettin Tanrıkulu’nun polisteki sorgusu bugün son buldu.

Eylemi gerçekleştirebilseydi hemen Yunanistan’a geçecekti

Diyarbakır nüfusuna kayıtlı 21 yaşındaki teröristin, örgüte katıldıktan sonra geçtiğimiz Mart ayında Yunanistan’daki Lavrion Kampına gönderilerek bomba ve silah eğitimi verildiği, 4 aylık eğitimin sonrasında Haziran ayında sansasyonel eylem için illegal yollarla Türkiye’ye gönderildiği kaydedildi. Kandil’den verilen talimatla eylem tasarlayan Hüsamettin Tanrıkulu adlı teröristin, kanlı planı uyguladıktan sonra gene illegal yollarla Yunanistan’a geçerek izini kaybettirmeyi hedeflediği öğrenildi.

HDP ‘üyeliği’ araştırılıyor

Üstünde ve saklandığı adreste ele geçen dijital dokümanların deşifre edilmesiyle kanlı eylemin detaylarına ulaşılması beklenirken, teröristin örgüt saflarına katılmadan önce Diyarbakır’da HDP Gençlik Meclisine “mensup” olduğu iddia edildi. Üç sene boyunca söz konusu partinin il ve ilçe merkezlerine girip çıktığı saptanan “Kanıt” kod isimli teröristin Türkiye’deki bağlantıları çok yönlü olarak araştırılıyor.

Terörist için “kayıp” başvurusu yapılmış

Öte yandan bir yakınının, geçtiğimiz Mart ayında PKK/KCK mensubu “Kanıt” kod isimli Hüsamettin Tanrıkulu için “kayıp” müracaatında bulunduğu da gün yüzüne çıktı. 2021 senesinde örgütün kırsal kamplarına katılmak için teşebbüste bulunduğu da iddia edilen, fakat bu teşebbüsü yarıda kalan Hüsamettin Tanrıkulu isimli PKK’lı teröristin, Türkiye’deki büyükşehirlerde silahlı ve bombalı sansasyonel eylemin hedefi henüz bilinmiyor.

Türkiye’deki bağlantıları araştırılıyor

Yunanistan’daki silahlı eğitimin sonrasında terör örgütünce verilen talimatla eylemsel faaliyet konularında PKK/KCK ismine inisiyatif alarak sansasyonel özellikte eylem tasarlayan “Kanıt” kod isimli teröristin, Türkiye’de yardım aldığı kişiler ve partiler de mercek altına alındı.

Dijitallerin çözülmesiyle yeni belgelere ulaşılacak

Yunanistan’dan Türkiye’ye illegal geçiş yaparak İstanbul’a kadar gelen ve 3 ay boyunca burada hedefteki noktalarla alakalı keşif yaptığı öğrenilen hücre mensubunun, ülke içerisindeki bağlantıları çok yönlü olarak araştırılıyor. Yapılacak araştırmaların ve çözülen dijital materyallerin sonunda eylemin niteliği ve hedefi hakkında yeni detaylara ulaşılması bekleniyor. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusu tamamlanan Tanrıkulu’nun, bugün mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.