Şanlıurfa’da Termometreler 58 Dereceyi Gördü

Şanlıurfa deyim yerindeyse kavruluyor. Termometrelerin öğlen saatlerinde 58 dereceyi gördüğü kentte, sokaklarda in cin top oynuyor.

Şanlıurfa’da Termometreler 58 Dereceyi Gördü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Her yaz dönemi sıcaklık haberlerine konu olan Şanlıurfa’da gelenek yine bozulmadı. Özellikle öğlen saatlerinde sıcaklığın tavan yaptığı kentte termometreye bakanlar 55 ile 58 arasında değişen rakamları görünce gözlerine inanamıyor.

Son yıllarda turizm alanında hatrı sayılır rakamlara ulaşan Şanlıurfa’da sıcak hava hayatı olumsuz etkilemeye başladı. Çöl sıcaklarıyla kavrulan kentte termometreler bugün 58’i gördü. Özellikle öğlen saatlerinde dışarıya çıkmak zorunda kalanlar nefes almakta zorlandı. Sıcaklık rekor seviyeye ulaşınca kentte herkes gölge yerler aramaya başladı. İşleri olanlar da daha çok sıcaklığın bir nebze olsun azaldığı sabah ve akşam saatlerini tercih ediyor. Açık alanda çalışmak zorunda kalanlar ise öğlen molalarını iki saate çıkartıp akşam bir saat fazla çalışmayı tercih ediyor. Sıcak hava nedeniyle çocuklar göletler de ve nehirlerde serinlemeye çalışıyor. Bu da maalesef başka bir faciaya davetiye çıkartıyor. Kentte özellikle yaz aylarında boğularak yaşamını yitirenlerin sayısı bir hayli fazla. Yetkililer defalarca uyarmalarına rağmen bu ölümlerin önüne geçemedi.

SOKAK HAYVANLARI ZORDA

Sıcak nedeniyle kentte sokak hayvanları da zor günler geçiriyor. Bununla ilgili seferber olan vatandaşlar köşe başlarına su kapları koysa da pek yeterli olduğu söylenemez. Meteoroloji, ilerleyen günlerde kentteki sıcaklığın daha da artacağı uyarısında bulunuyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.