adplus-dvertising

Şanlıurfa’da isotun acı serüveni başladı

Türkiye’nin yemeklik pul biber ihtiyacının büyük bir bölümünün karşılandığı Şanlıurfa’da biber hasadının başlamasıyla beraber isot yapımına başlandı.
Takip et
Şanlıurfa’da isotun acı serüveni başladı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tadı ve kokusuyla birçok yemeğe lezzet katan, çiğ köftenin olmazsa olmazı pul biber, kavurucu sıcakta zahmetli bir sürecin sonrasında tezgahlardaki yerini alıyor. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) ile beraber sulu tarımın yaygınlaştığı Şanlıurfa’da ilkbaharda ekilen, bakım ve sulamanın sonrasında Ağustos ayı başında hasat edilmeye başlanan kırmızı renkteki biberler, kamyonlarla pazarlarla getiriliyor.

İsot üreticileri tarafından pazarlardan yahut tarlalardan satın alınan biberler, çalışan kadınlar tarafından yıkandıktan sonra saplarından ve çöplerinden ayıklanıyor. Daha sonra özel makinelerden geçirilen biberler yere serilen bezlerin üstünde kurutulmaya bırakılıyor.

Çeşitli işlemlerden geçen biberler, isot yahut biber reçeline dönüşüyor. Şehirde zaman zaman 40 dereceyi aşan sıcak hava altında çalışan işçiler, aile bütçelerine katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyor.

Şanlıurfa’nın tescilli ürünü isotun, bu sene tezgahlarda kalitesine göre kilogramı 60 ila 150 TL arasında satışa sunulması bekleniyor.

Şanlıurfa’da isotun acı serüveni başladı

Sapları ayrılıp makineden geçiriliyor

Şanlıurfa’da uzun senelerdir isot ve biber reçeli üreticiliği yapan işletmeci Mustafa Işıkay, sıcak havanın altında acı serüvenlerinin başladığını belirtti. Işıkay, “Güneşte çalışmak zor. Herkesin kârı değil ama zorunluyuz. Herkes çalışmak zorundadır. Her gün saat 05.30 ile 06.00 civarında geliyoruz. Saat 14.00 gibi bayan kardeşlerimizin işleri bitiyor, onlar eve gidiyor biz ise akşama kadar güneşin altında çalışmaya devam ediyoruz. Genelde Urfa biberi üstüne çalışıyoruz. Öbür illerden de biberler bize geliyor. Gelen biberleri kadın kardeşlerimiz saplarını ayırıyorlar, biz de makineden çekiyoruz. Makineden çekildikten sonra burada kurtulmak üzere yerdeki bezler üstüne seriyoruz” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’da isotun acı serüveni başladı

“İsot hem ağızları hem de cebi yakacak”

İşlemesine göre sofraya farklı ürün olarak gittiğini söyleyen Işıkay, “Sofraya gidince işlemesine göre, isot, pul biber ve isot reçeli olarak tüketiliyor. Bu sene geçen senelere nazaran biber az gözüküyor. Biber çok değerli. Şu an biberin bize geliş fiyatı kilogram olarak 7-8 liradır. Bizim Urfa biberinin de çıktığı zaman kilogram fiyatının 10 lira olması bekleniyor.

Çünkü şu an biber yok denilecek kadar azdır. Bu yaş biberler, pul biberi olduktan sonra en düşük kilogramı 60-70 liradan başlayıp 150 liraya kadar satılır. Urfa pul biberinin 150 lira olması bekleniyor. Eğer yaş biber bize 10 liradan gelirse ve 12-13 kilogram yaş biberden bir kilogram pul biber çıktığını hesap edersek 120-130 lira zaten kafadan fiyat çıkıyor.

Bunun işçilik, makine ve elektrik gibi giderlerini de hesap edersek Urfa pul biberi kilogramı 150-160 lira olması bekleniyor. Bu sene isot hem ağızları hem de cebi yakacak. Güneş altında çalışmak çok zor. Ne kadar alıştık desek de güneş altında çalışmak çok zor. Son birkaç gündür 40-45 derece sıcaklıkta çalışıyoruz. Biz ara sıra dayanamıyoruz, bunalıyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da isotun acı serüveni başladı

“Urfa’nın sıcağı ile isotun acısı zor oluyor”

Sıcak havanın altında çalışan kadın işçilerden İda Çiftçi, “Saat 04.30-5.00 gibi geliyoruz. Ara Sıra biberler kamyon ile geliyor ara sıra de tırla geliyor, işi yoğunluğa göre bırakıyoruz. Ara Sıra saat 14.00 gibi ara sıra de ikindi vakti işi bırakabiliyoruz.

Yaptığımız işin ara sıra belli bir saati olmuyor. Yaptığımız işin tabii ki zorluğu var. Urfa’nın sıcağı ile beraber biraz daha zor oluyor. Biberlerin kaldırılması olsun, temizlemesi olsun, ağır iş zor oluyor. Ellerimiz tabii ki yanıyor. Biber acı olduğu için ellerimiz yanıyor. Aile bütçemize katkıda bulunuyoruz. Ara Sıra istediğimiz kadar yapamıyoruz. Şu an biber temizliyorum, ellerim yanıyor. Urfa’nın sıcağı ile birlikte tam yanıyor” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da isotun acı serüveni başladı

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.