Samsunlu demircinin 153 yılık tarihi kapısını papaz bile istedi!

Samsunlu demirci 68 yaşındaki İbrahim Germi, üzerinde 'Meryem Ana' işlemesi bulunan 153 yıllık tarihi kapıyı papaz ve tarihi eser meraklılarının istemesine rağmen satmadı. Germi, koronavirüs nedeniyle 2 aydır ayrı kaldığı kapının da bulunduğu işine döndü.

53 senedir demircilik yapan İbrahim Germi’nin elinde tescilli tarihi eser olan 153 senelik “Meryem Ana” işlemeli hanedan modeli bir demir kapı bulunuyor. Ermeni ustalar tarafından geçme taktiğiyle kaynak kullanılmadan yapılmış olan kapıyı almak için birçok kişi girişimde bulundu ama Germi bu kapıyı satmadı.


Demirciler Yokuşu’nda esnaflık yapan Germi, dedesinden kalan 153 senelik olduğu tahmin edilen haneden modeli tarihi eser kapıyı kimseye satmadan muhafaza ederek dükkanında saklıyor. Kilise papazı ve bazı tarihi eser meraklılarının kendisine kapıyı satması için baskı kurduğunu ifade eden Germi, torunlarına bıraktığı en büyük mirasın 153 senedir ailelerinde olan bu kapı olduğunu söyledi. Germi, 65 yaş sınırına takıldığı için kapının da bulunduğu iş yerine gidemediği için büyük üzüntü işittiğini ifade ederek, şimdilerde ise tekrar işinin başında olduğu için çok mutlu olduğunu belirtti.

PAPAZ BİLE İSTEDİ

Katolik kilisesi papazının kapının peşinde olduğunu ve bağış için teklif yaptığını ifade eden İbrahim Germi, “Dükkanımda bir hanedan kapısı var. Ermenilerden bize kaldı. Çok şahane yapılmış. Demirler birbirine geçme usulüyle yapılmış ve kaynak kullanılmamış. 153 sene önce yapılmış. Yapımı ortalama 1 yıl sürmüş. Kapının kilidi hala bozulmadan çalışıyor. Kapıyı birçok kişi satın almak istedi. Ben para ile satılık olmadığını söyledim. Kapıyı Samsun merkezde bulunan Mater Dolorosa Katolik Kilisesi papazı da istedi. Kapıyı kiliseye bağış yaparsam, bana Avrupa’ya gittiğim zaman kiliselerde bedava kalabileceğimi belirtti. Ben de, ‘Ben papaz değilim, Avrupa’ya giden adamın cebinde parası olur’ diye teklifini reddettim. Bu kapıyı benden sonraki neslimin de hatıra olarak saklamasını istiyorum. Kapının üstünde Meryem Ana’nın resimleri var. İşçilik de çok güzel. Dedem kapıyı sahiplenmeden önce kapının kulpunu bir vatandaş altın sanarak kesmiş. Kestiği sarı renkli metal altın değil, demirdi. Boşuna kesmiş” şeklinde konuştu.

2 aylık sokağa çıkma kısıtlaması süresince evde çok bunaldığını ve çeşitli rahatsızlıklar geçirdiğini dile getiren Germi, “65 yaş sokağa çıkma yasağından dolayı 2 ay gibi bir müddet mecburi istirahat yaptık. Bu süreyi evde geçirdik. Ellerimin beyazlığı ilk kez annemden doğduğum gibi oldu. 2 aylık aranın sonrasında dükkanlarımızı açtık. Zanaatkarlar olarak Allah kimseyi evlere kapatmasın diyoruz. İnşallah bundan sonraki süreç hayırlı olur. Demircilik mesleğimden hiç bu kadar ayrı kalmamıştım. Evlendiğim zaman bile 2 gün sonra işimin başına geldim. Bu virüs sebebiyle ilk kez işimizden ayrı kaldık. İşimi çok özlemişim. Tüm ağrılarım dirildi. Evde yatmaktan belim ağrıdı. İşimin başına gelince tüm ağrılarım geçti” diyerek konuştu.

Çocukluğundan bu yana demircilik yapan İbrahim Germi, yaşamında ilk defa 2 ay gibi bir müddet işinden ayrı kalmıştı.


Haber Etiketleri

'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı