adplus-dvertising

Şampiyonlar Ligi finalindeki olaylar sonrası Paris Emniyet Müdürü görevden alındı

Fransa’nın başkenti Paris’te 28 Mayıs’ta Real Madrid ile Liverpool arasında oynanan Şampiyonlar Ligi finalinde patlak veren şiddet olayları ile ismi gündeme gelen Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement görevden alındı.
Takip et
Şampiyonlar Ligi finalindeki olaylar sonrası Paris Emniyet Müdürü görevden alındı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransa’nın başkenti Paris’te 28 Mayıs’ta Real Madrid ile Liverpool arasında oynanan Şampiyonlar Ligi finalinde patlak veren şiddet olayları ile ismi gündeme gelen Paris Emniyet Müdürü Didier Lallement görevden alındığını duyurdu. Darmanin sosyal medya hesabı üstünden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un tavsiyesi üstüne Lallement görevden aldığını ve yerine Fransa Ulusal İstihbarat ve Terörle Mücadele Birimi Başkanı Laurent Nunez’i göreve getirdiğini duyurdu.

Nunez’i Paris Emniyetini çok iyi bilen ve birçok ulusal sorumluluk üstlenmiş deneyimli bir adam olarak nitelendiren Darmanin “İle-de-France sakinlerinin güvenliği önceliğimiz olacak” şeklinde konuştu. Lallement’e de teşekkür eden Darmanin, “Lallement’e son üç sene içinde Emniyet Müdürlüğünün başında, mühim bir terör tehdidi bağlamında, zor şartlarda yaptığı görevden dolayı saygılarımı sunmak istiyorum. Cumhuriyeti onurlandırdı” şeklinde konuştu.

Darmanin, olaylar için Liverpool’u suçlamıştı

Çıkan olaylardan Liverpool taraftarlarını sorumlu tutan İçişleri Bakanı Darmanin, şiddet olaylarının arkasında büyük bir bilet sahtekarlığı olduğunu aktarmış, ortalama 62 bin Liverpool taraftarı tarafından sunulan biletlerin 3’te 2’sinin sahte olduğunu iddia etmişti. Darmanin, Liverpool’un taraftarlarına elektronik bilet yerine kağıt bilet sağladığını ifade etmiş, bunu “endüstriyel ölçekte büyük bir dolandırıcılık” olarak tanımlamıştı. Stada girişte yapılan ön kontrolde sunulan biletlerin yüzde 70’inin, ikinci kontrolde sunulan biletlerin ise yüzde 15’inden fazlasının sahte olduğunu söyleyen Darmanin, “Alınan kararların ölümleri yahut ciddi yaralanmaları engellediğini bir defa daha söylemek istiyorum” demişti.

Polis göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti

Söz konusu final maçı stada biletsiz girmeye çalışan taraftarlar sebebiyle 35 dakika geç başlamış, polis aralarında çocukların da bulunduğu biletsiz kalabalığa göz yaşartıcı gaz ile müdahale etmişti. Çıkan olaylarda 105 kişi gözaltına alınmış, 238 kişi ise gazdan etkilenmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.