adplus-dvertising

Salgın ihtimaline karşı acil durum ilan edildi! Kuzey Kore’de ilk Covid-19 vakası

Kuzey Kore’de ilk korona virüs vakasının belirlendiği ve salgına karşı acil vaziyet ilan edildiği duyuruldu.
Takip et
Salgın ihtimaline karşı acil durum ilan edildi! Kuzey Kore’de ilk Covid-19 vakası
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dünya genelinde etkisini sürdüren Covid-19 salgınının başından bu yana ülkede vaka görülmediğini savunan Kuzey Kore, Pyongyan’da ilk vakanın kayda geçtiğini açıkladı. Devlet kontrolündeki Kore Merkezi Haber Ajansı (KCNA), geçtiğimiz Pazar günü ateş belirtisi gösteren hastalardan toplanan örneklerde Covid-19’un Omicron mutasyonunun belirlendiğini duyurdu. Tespit edilen vaka sayısına dair bilgi paylaşılmazken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un iktidardaki Kore İşçi Partisi’nin politbürosunu toplantıya çağırdığı ve yetkililere bütün şehir ve ilçeleri tamamen izole etme talimatı verdiği kaydedildi. Öte Yandan Kim’in imalat ve tarımsal faaliyetleri sürdürmek için adımlar atacağını söylediği söylendi. KCNA’nın söz konusu haberi Pyongyang’ın yeni nükleer denemeye hazırlandığı tahmin edilen bir dönemde yayınlanması dikkat çekti.

Acil vaziyet ilan edildi

Devlet kontrolündeki bir öbür basın organı olan Rodong Sinmun Gazetesi ise Kore İşçi Partisi’nin salgın önleme önlemleri konusunda “acil vaziyet” ilan ettiğini duyurdu.

Gıda ve ilaç eksikliği riski

Pyongyang, Çin’in Wuhan kentinde ilk Covid-19 vakasının doğrulanmasının sonrasında 2020’nin başlarında Çin ve Rusya’ya olan sınırlarını önlem maksadıyla kapatmıştı. Kuzey Kore daha önce ise 2003’teki SARS salgını ve 2014’teki Ebola salgını sırasında yabancıların Kuzey Kore’ye girişini askıya almıştı. Nükleer silah ve füze programı sebebiyle sert yaptırımların hedefi olan Kuzey Kore’nin gıda ve tıbbi malzeme sıkıntısı sebebiyle bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasız olduğu değerlendiriliyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.