Salep Soğanı Toplarken Yakalanan 3 Kişiye Rekor Ceza

Şırnak'ta ihbar üzerine harekete geçen ekipler, salep soğanı toplayan 3 kişiyi suçüstü yakaladı. Yakalanan şüphelilere toplamda 204 bin TL para cezası kesildi.

Son dönemlerde Şırnak’ta denetimlerini sıklaştıran ekipler, 3 kişinin salep soğanı topladığı ihbarı üzerine anında harekete geçti. Olayda suçüstü yakalanan kişiler, haklarında işlem yapılmak üzere jandarma komutanlığına getirildi. Toplanması yasak olan salep soğanını toplayan 3 kişiye toplamda 204 bin TL para cezası kesildi.


Toplanması kanunen yasak olan salep soğanı konusunda ekipler son dönemlerde denetimlerini sıklaştırdı. Birçok kentte gelen ihbarları değerlendiren ekipler, son olarak Şırnak’ta 3 kişiyi suçüstü yakaladı. Beytüşşebap’ta vatandaşlardan gelen ihbar üzerine harekete geçen jandarma ekipleri, verilen koordinatta salep soğanı toplayan 3 kişiyi suçüstü yakaladı. Doğada biyolojik çeşitliliğin artması için toplanması kesinlikle yasak olan salep soğanını toplayıp yasa dışı yollarla satmak isteyen 3 kişiye toplamda 204 bin para cezası verildi. Yakalanan kaçakçılar kişi başı 68 bin TL ödeyecek.

SALEP SOĞANI NE İŞE YARAR?

İlaç endüstrisi başta olmak üzere birçok alanda kullanılan salep soğanı, Türkiye’nin birçok bölgesinde yetişmektedir. 80 farklı türü bulunan bu bitki halk arasında kireçlenme, öksürük, ve baş ağrısının tedavisinde kullanılmaktadır. Protein ve kalsiyum yönünden zengin olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirdiği de biliniyor. Tok tutma özelliği sayesinde en iyi ara öğünlerden biri olarak da tercih edilmektedir.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı