adplus-dvertising

Salda Gölü’nün “bataklığa dönüştü” iddialarına cevap

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, Salda Gölü’nün bataklığa döndüğü iddialarıyla alakalı olarak, “Görüntülerdeki yerin bataklık olmadığı, bu alanda mevsim normalleri çerçevesinde su çekilmesinin olduğu belirlenmiş olup, sarı çamur görüntüsünün bu alandaki gölü besleyen gözelerden sızan suların üstüne, çevredeki ormanlar ve sazlık alanlardan çıkan polenlerin rüzgarla taşınmasından kaynaklı olduğu belirlendi” şeklinde konuştu.
Takip et
Salda Gölü’nün “bataklığa dönüştü” iddialarına cevap
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Geçtiğimiz günlerde “Türkiye’nin Maldivleri” olarak bilinen Burdur’un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü’nün bazı noktalarında su çekilmesi meydana geldiği ve bataklık alanlar oluştuğu ileri sürülmüştü. İddiaların sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikli Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Hacı Abdullah Uçan, Salda Gölü’nde araştırmalarda bulundu.

Salda Gölü’nün “bataklığa dönüştü” iddialarına cevap

Salda Gölü Koruma Projesi çalışmalarının en üst düzeyde çevre hassasiyetiyle sürdürülmekte olduğunu açıklayan Uçan, “Bu kapsamda yaptığımız bütün çalışmalarda üniversitelerimizden akademisyenler, sivil toplum kuruluşları ve bakanlığımız temsilcilerinin yer aldığı Bilimsel Çalışma Kurulunun tavsiye kararlarına uyulmaktadır. Doğal mirasımız olan bu bölgenin, eşsiz güzelliğinin gelecek nesillere ulaştırılması maksadıyla bilimsel hassasiyetler de göz önünde bulundurularak Cumhurbaşkanımızın kararıyla Salda Gölü ve Çevresi 2019 senesinde Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildi” diyerek konuştu.

“Alanda alınan tedbirler”

Bakanlığın yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler veren Hacı Abdullah Uçan, “Beyaz Adalar bölgesinde, gölün kıyısına araçların ve insanların girişi yasaklanmıştır. Bu bölgede taşıma kapasitesi tespit edilerek ziyaretçi sayısı kısıtlanmıştır. Salda Gölü’nün kıyısında sigara içilmeyen dumansız hava sahası yaratılmıştır. Koruma önlemlerinin uygulanması için alana 7/24 kamera sistemi kurulmuş olup, gene koruma önlemleri kapsamında ziyaretçilerin otopark ihtiyacı alandan 2 kilometre uzaklıktaki sit alanı dışında karşılanmıştır” şeklinde konuştu.

Salda Gölü’nün “bataklığa dönüştü” iddialarına cevap

“Görüntülerdeki yer bataklık değil”

Son dönemlerde gölle alakalı esassız iddiaların yer aldığını ve iddiaların her birinde projelerle alakası olmayan alanlardan görseller konularak kamuoyunu yanıltıldığını savunan Uçan, “Görüntülerdeki yerin bataklık olmadığı, bu alanda mevsim normalleri çerçevesinde su çekilmesinin olduğu belirlenmiş olup sarı çamur görüntüsünün bu alandaki gölü besleyen gözelerden sızan suların üstüne, çevredeki ormanlar ve sazlık alanlardan çıkan polenlerin rüzgarla taşınmasından kaynaklı olduğu belirlendi. Bu görsellerle kamuoyu yanıltılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Salda Gölü’nün “bataklığa dönüştü” iddialarına cevap

“Her sene meydana gelir”

Yeşilova Belediye Başkanı Mümtaz Şenel ise kirliliğin Salda Gölü kıyısına yağan kar sularının taşıdığı çam ağaçları polenlerinden kaynaklandığını bu olayın her sene tekrarlandığını hatırlattı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.