Salavat (s.a.v) nedir, nasıl salavat getirilir? Cuma günü salavat getirmenin fazileti

İslam dininin son peygamberi Hz. Muhammed’e ve onun soyundan gelenlere (Ehl-i Beyt) saygı bildirmek için Müslümanlar tarafından okunan dua anlamına gelen salavatın Müslümanlar için sevabı büyüktür. Cuma günü salavat getirmenin faziletleri nelerdir? İşte en yaygın salavat
Takip et
Salavat (s.a.v) nedir, nasıl salavat getirilir? Cuma günü salavat getirmenin fazileti
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kandillerde, mübarek günlerde, özellikle cuma ibadetlerinde önemli bir yeri olan salavat nedir, nasıl getirilir, anlamı nedir?…

SALAVAT NEDİR?

Salavat, Hz. Muhammed’e ve onun soyundan gelenlere (Ehl-i Beyt) saygı bildirmek için Müslümanlar tarafından okunan dualara denir.

Genellikle Hz. Muhammed’in ismi söylendikten hemen sonra “sallallâhu aleyhi ve sellem” şeklinde söylenen salâvat, yazıda ise “s.a.v.”, “s.a.s.” veya “s.a.” olarak kısaltılır, “Allah’ın dua ve selamı onun üzerine olsun” anlamına gelir. “Sallallâhu aleyhi ve sellem” ifadesinin yaygın kullanımıdır.

EN YAYGIN SALAVAT

En yaygın biçimleri “Allahüme salli âla seyyidina Muhammedin ve âla ali seyyidina Muhammed” ile “Sallallâhu aleyhi ve sellem” şeklindedir. Kur’an’da Ahzab Suresi’nin 56. ayetinde Allah ve meleklerin Hz. Muhammed’e salâvat okuduğu belirtilerek, inanan kişilerin de ona salat ve selâm okumaları istenir. Müslümanlarda namaz içinde tahiyyata oturunca, namazdan sonraki dualarda, çeşitli dualarda (Mevlid) ve Hz. Muhammed’in adını söyleyince ya da yazınca ona salavat okurlar.

Bu doğrultuda dile getirilen salavat çeşitlerinin varlığı söz konusudur. Bunlar ise ;

– Salavatı şerife,
– Salavatı mecule,
– Salavatı fatih,
– Salavatı kübra,
– Salavatı tefriciye ve salavat duası şeklinde olmaktadır.

Ayrıca namaza kılarken Ettehiyyatüden sonra okunan Salli Barikler de salavat olma niteliği taşır. Salavat-ı şerife okumanın çok büyük faziletleri bulunur.

Salavat ile alakalı olarak Peygamber efendimizin bazı hadisleri de bulunmaktadır. Bunlar:

– “Kıyamet günü bana en yakın olan, en çok salavat getiren kişidir.”
– ” Sabah-akşam on salavat getiren, kıyamet günü benim şefaatime nail olur.”
– ” Cuma günleri bana 80 defa salavat okuyanın 80 yıllık günahı bağışlanır.
– “Günde bin salavat çeken, Cennetteki yerini görmeden önce ölmez.
– “Günde yüz defa salavat okuyan, kıyamet gününde şehidlerle birlikte olur.
– Bana bir salavat getirene yüce Allah, on rahmet ihsan eder, o kişinin on günahını olmamış sayar ve derecesini on kat olarak yükseltir.”
– Salavat çekmek sizin için zekat niteliği taşır.”

SALAVAT NASIL GETİRİLİR, ANLAMI NEDİR?

Salavat en kısa şekli ile “Âllâhümme salli alâ Muhammed.” cümlesi ile getirilir. Salavat Anlamı: “Allâh’ım, Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, salatu selam eyle.” demektir.

SALAVAT NASIL NASIL ÇEKİLMELİ?

Salavat getirilmesi ile alakalı bir ayet şu şekildedir : “Şüphesiz ki Allah ve melekleri, Peygamber’e -sallâllâhu aleyhi ve sellem- çokça salât ederler. Ey mü’minler, siz de O’na salevât getirin ve tam bir teslîmiyetle selâm verin!” (el-Ahzâb, 56) şeklinde buyrulmaktadır. Peki, salavat nasıl çekilmeli? Bu sorunun cevabı ise;

“Allahümme salli alâ Muhammed’in ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd.” şeklindedir.

Salavatın en kısa şekilde çekilebilecek hali ise;

” Allahümme salli alâ Muhammed ve alâ âli Muhammed.” şeklinde söylenir.

Bir mümin dilediği şekilde salavat getirebilir. Burada önemli olan husus peygamber efendimizi sıkça hatırlamak ve ona salavat getirmektir.

CUMA GÜNÜ SALAVAT GETİRMENİN FAZİLETİ…

Ebu’d-Derdâ -radıyallâhu anh- anlatıyor:

Bir gün Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“–Cuma günü bana çok salevât getirin! Zira o gün, meleklerin hazır ve şâhid olduğu bir gündür.[3] O gün bir kişi bana salât ettiğinde onun salâtı mutlakâ bana arz edilir. Salevât getirmeyi bırakıncaya kadar bu durum böyle devam eder.” buyurdular. Ben:

“–Vefâtınızdan sonra da mı?” diye sordum. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“–Evet, vefâtımdan sonra da! Allah Teâlâ peygamberlerin vücutlarını yemeyi yeryüzüne haram kılmıştır. Allâh’ın Nebîsi hayattadır ve dâimâ rızıklandırılır.” buyurdular. (İbn-i Mâce, Cenâiz, 65. Bkz. Ebû Dâvûd, Salât 201/1047, Vitir 26)

Hazret-i Ali -radıyallâhu anh- bu hususta şöyle demiştir:

“Her kim cuma günü Peygamberimiz’e yüz kere salevât getirirse kıyâmet günü mahşer yerine yüzü çok güzel ve nurlu olarak gelir. İnsanlar gıptayla, «Bu zât acaba hangi ameli işliyordu?» diye birbirlerine sorarlar.” (Beyhakî, Şuabu’l-Îmân, III, 212)

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.