Sakura ve çam ağaçları hastalara şifa olacak!

Türkiye'nin en önemli sağlık merkezlerinden biri olmaya aday gösterilen Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, sahip olduğu birçok özelliğinin yanı sıra ismiyle de dikkati çekiyor
Takip et
Sakura ve çam ağaçları hastalara şifa olacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye’nin en mühim sağlık merkezlerinden biri olmaya aday gösterilen Başakşehir’deki şehir hastanesine ismini veren ve “hayatı” simgeleyen çam ve sakura ağaçları, hastalara da moral ve şifa kaynağı olacak.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin de video konferans taktiğiyle katıldığı törenle dün tam kapasite hizmete açılan Türk-Japon ortaklığıyla inşa edilen hastanenin isimi da sahip olduğu birçok özelliği gibi dikkati çekiyor.

Başvuran hastaların sağlıkla alakalı problemlerinin hepsinin tek bir merkezde çözülmesine olanak sunan hastane, “çam” ve “sakura” kelimelerinin eklendiği yeni adıyla şifa vermeyi sürdürecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış töreninde, hastanenin isminin manasına ilişkin, “Bugün köklü ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz. Hastanemizin ismini iki ülkenin iş birliğine yaraşır biçimde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak tespit ettik. Gene adıyla müsemma olması için hastanemizin çevresindeki 15 dönümlük alanı binden fazla çam ve baharın müjdecisi kiraz çiçeği sakura ağacıyla donattık, donatmaya da devam edeceğiz.” açıklamasında bulunarak, çam ve sakura ağaçlarının Türk-Japon dostluğunu simgelediğine vurgu yaptı.

SAKURA ÇİÇEKLERİ HAYAT DÖNGÜSÜNÜ TEMSİL EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın törende “İnşallah sakuranın o farklı renklerdeki çiçeklerini göreceğimiz zamanlar var. Gerçi bizim erguvan gibidir sakura. 15-20 gün kadar bu çiçekler kalır ama yeşilini muhafaza eder” ifadeleriyle bahsettiği sakura, Türkiye’de “kiraz çiçeği” olarak biliniyor.

Japonların “hayatın mucizesi” dedikleri, meyve vermeyen bir kiraz ağacı olan sakura, Japon kültüründe büyük bir öneme sahip, aynı zamanda ülkenin ulusal simgelerinden biri.

Sakura çiçekleri Japonya’da baharın müjdecisi olurken, genel olarak hayat döngüsünün bir temsili olarak da görülüyor.

Japonlar için oldukça mühim olan bu ağacın çiçekleri mart ayının son haftası ile nisanın ilk haftası açıyor. Çiçeklerin açtığı bu dönem Japonya’nın en çok turist kabul ettiği dönemlerden.

MEVSİMLERE YENİLMEYEN AĞAÇ: ÇAM

Çam ismi de Türkiye’yi sembolize etmek üzere hastane tabelasındaki yerini aldı. Çam, pinaceae (çamgiller) familyasından pinus cinsinden orman ağaçlarını içeren iğne yapraklı türlere verilen isim.

Erdoğan’ın “Çam çok sağlıklıdır, kalıcıdır. Onun için mevsim şartı diyerek bir şey yok. Dört mevsim diridir.” sözleriyle bahsettiği ağaç, sonbaharda da yapraklarını dökmüyor.

Türkiye’deki en yaygın tür olan çam ağacı, kuvvetli yapısı ve dört mevsim yeşil kalabilmesiyle uzun hayatı sembolize ediyor. Yurtta, sarıçam, karaçam, Halep çamı, kızılçam ve fıstık çamı türleri yetişiyor.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.