Saklı Kalmış Cennet ‘Cehennem Deresi’ Turizme Açılmayı Bekliyor

Şırnak'ta turizme açılmayı bekleyen Cehennem Deresi, doğal güzellikleriyle ve muhteşem havasıyla büyük ilgi çekiyor.

Terörden temizlenen Şırnak’ta İdil ve Güçlükonak ilçeleri arasında kalan Cehennem Deresi, gün yüzüne çıktı. Şırnak halkı muhteşem doğası ve büyüleyen güzellikleriyle ilgi çeken bölgenin turizme kazandırılmasını bekliyor.Cehennem Deresi olarak bilinen bölge, Şırnaklılar tarafından cennet doğası olarak adlandırılıyor. Yemyeşil doğası, akarsuları, birbirinden farklı çiçek türleriyle dikkat çeken bölge saklı kalmış bir cenneti andırıyor.


Kartpostallık görüntüleri andıran doğasıyla cezbeden Cehennem Deresi’nde, yamaç paraşütü, dağcılık, rafting ve trekking gibi sportif aktivitelere elverişli doğasıyla turizme kazandırılmayı bekliyor.

”BU GÜZELLİKLERİ HERKES GÖRMELİ”

Yıllarca terörün gölgesinde kalan bölgede yaşayan vatandaşlar ise, Cehennem Deresi’nin güzelliklerini herkesin görmesi gerektiğini söylüyor. Köy sakinlerinden, Abdullah Erdoğan, “Tüm turistleri buraya davet ediyoruz. Gelsinler Cehennem Deresi’nin ne kadar güzel olduğunu görsünler. Buranın adı Cehennem Deresi ama cennet gibidir.”Bölgede hayvanlar otlatılıyor, derede balık tutuluyor, birçok doğal mağara bulunuyor. Tepeden bakıldığında da çok güzel bir manzara, ağaçlar var, suyu çok güzel. Eğer bu bölgeye yol yapılırsa her yerden insanlar burayı görmeye gelir” dedi.
Cehennem Deresi’nin Dicle Nehri ile sınırı bulunan nadide yerlerden biri olduğunu söyleyen Şırnak Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu Dr. Öğretim Üyesi Sedat Çelik ise,
Bölgenin Hasankeyf’i aratmayacak güzellikte olduğunu belirtti.


Çelik, ” Önemli bir coğrafyaya ait olan Cehennem Deresi’nin hemen arkasında Finik Ören Yeri ve Kalesi de bulunuyor. Cehennem Deresi aynı zamanda bölgesinin önemli bir çekim merkezi haline gelecek ” açıklamasında bulundu.

Elon Musk'tan yüzen araba

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı