Sahte PCR testi piyasa haline gelebilir!

6 Eylül Pazartesi’den (yarın) itibaren COVID-19 aşısı olmayan kişiler; konser, sinema, tiyatro gibi toplu etkinliklere katılmak, şehirlerarası uçak, tren, otobüs yolculuğu yapabilmek için ‘negatif sonuçlu PCR testi’ ibraz etmek mecburiyetinde. İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek’ten endişelendiren açıklama geldi.
Takip et
Sahte PCR testi piyasa haline gelebilir!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Pazartesi’den itibaren COVID-19 aşısı olmayan kişiler; konser, sinema, tiyatro gibi toplu etkinliklere katılmak, şehirlerarası uçak, tren, otobüs yolculuğu yapabilmek için ‘negatif sonuçlu PCR testi’ almak mecburiyetinde. Aşıya olan alakayı artırmak için yaşama geçirilen yeni uygulama sahtekarları da harekete geçirdi. PCR testinin sahtesini yapmak mümkün mü? Mümkün!.. Bunu belirten de Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek oldu.

Parayı veriyorsun istediğin neticesi alıyorsun

Çapa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, gözüyle görmediğini fakat benzer duyumlar aldığını söyleyerek Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı: “1.5 senedir merdiven altı tabir edilen bazı yerlerde, sahte PCR raporları verildiğini duyuyoruz. Parasını veriyorsun, istediğin neticesi alıyorsun.”

Sahte PCR testi piyasa haline gelebilir!

Test sahtekarlığını durdurmak için…

“Pazartesi’den itibaren başlayacak uygulama bu dolandırıcıların ekmeğine yağ sürebilir, çoğalabilirler. O sebeple bu işin bazı kriterleri olmalı. Bakanlığımızca akredite yerler tespit edilebilir; ‘Devlet kurumları ile söylenen yerler dışında alınan PCR testleri kabul edilmiyor’ denebilir.”

Kalpazanlık yapanlar, sahte kimlik basanlar…

Prof. Dr. Bengi Başer de sahte PCR testi yapıldığı duyumlarını doğrulayarak şunları belirtti: “Hiç test yapmadan negatif netice yazan yerler oluyormuş. Kalpazanlık yapıyorlar, sahte kimlik yapıyorlar. Bunu mu yapamayacaklar? Bu sebeple en başından beri aşı mecburi olsun diyoruz ya. Bu Şekilde sahtecilikleri önlemek, okullarımız da yüz yüze eğitimi devam ettirmek, sosyal yaşantımızı sürdürmek için aşı olmazsa olmaz.”

Sahteciliğe karşı çok ciddi cezalar getirilsin

“Sahteciliği engellemek ismine ciddi yaptırımlar uygulanmalı. Rapor yalnızca Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı, özel mühürlü yerlerden alınabilmeli. ABD’de mesela okul bahçelerinde mobil laboratuvarlar var. Orada test yaptırmadan okul bahçesine adım atamıyorsunuz. Bu da örnek olabilir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.