adplus-dvertising

Sağlıkla ilgili Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair teklif kabul edildi

Sağlıkla alakalı Bazı Yasalarda değişiklik yapılmasına dair teklif kabul edildi.
Takip et
Sağlıkla ilgili Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair teklif kabul edildi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

AK Parti Kayseri milletvekili İsmail Tamer ve Antalya milletvekili Tuba Vural Çokal ile 52 AK Parti milletvekilinin imzasıyla Sağlıkla İlgili Bazı yasalarda ile 375 sayılı Yasa Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa teklifi görüşmeleri düzenlendi ve görüşmeler sonunda kabul edildi.

Sağlıkla ilgili Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair teklif kabul edildi

01/01/2029 tarihine kadar sözleşmeli aile hekimi olarak çalışmakta olanlar, tıpta uzmanlık sınavı neticelerine göre, merkezi yerleştirmeye tabi olmaksızın, Tıpta Uzmanlık Kurulunca tespit edilen esaslar çerçevesinde aile hekimliği uzmanlık eğitimi yapabilir.

Tabip yahut diş tabibi kadro ve pozisyonları asıl alınarak emekli, adi malullük yahut vazife malullüğü aylığı bağlanmış olup, aylıklarıyla beraber makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olan tabip ve diş tabiplerinden alakalı mevzuatına göre uzman olanlara (26 bin) gösterge rakamının, uzman olmayanlara (20 bin) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı neticesi bulunacak tutarda her ay emekli aylıklarıyla beraber ilave ödeme yapılır.

Her bir sağlık tesisinde ek ödemeye asıl işlemleri denetlemek üzere inceleme heyetleri yaratılacak.
Bakanlık Merkez Teşkilatı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun tabip ve eczacı unvanlı çalışanlar ile sağlık ve yardımcı hizmet sınıfları döner sermayeden ödenecek ek ödeme oranları tespit edilecek. Oranlar; profesör ve doçentlerin ek ödeme oranı yüzde 800’den yüzde 950’ye, uzman tabip ve uzman diş tabipleri ile uzmanların yüzde 700’den yüzde 850’ye, pratisyen tabip ile diş tabipleri ile uzman eczacıların yüzde 500’den yüzde 650’ye, hastane müdürü ve hastanelerde görevli eczacıların yüzde 250’den yüzde 305’e, öbür personele ise yüzde 150’den yüzde 225’e yükseltilecek. Sabit ek ödeme oranları, yalnızca pratisyen tabip ve diş tabipleri için arttırılmış; yüzde 180’den, yüzde 265’e çıkarılacak.

Sağlıkla ilgili Bazı Kanunlarda değişiklik yapılmasına dair teklif kabul edildi

Sağlık sigortasından yararlanamayan gerçek kişilere sunulan sağlık hizmet bedellerinden 31.12.2021 tarihine kadar tahsil edilememiş tutarların 5 bin TL’ye kadar olan kısmı silinecek.

Üniversite öğretim mensuplarının ek ödeme matrah tavanları arttırılıyor. Adli Tıp Kurumu personelinin sabit ek ödemesinin de merkezi bütçeden karşılanacak. Kuraya ilişkin usul ve esaslar ile bunların Sağlık Bakanlığı’ndaki atama ve yer değiştirilmelerine ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle tespit edilecek. Sözleşmeli personel istihdam edilecek hizmet birimlerinin pozisyon sayısı 22 binden 27 bine çıkarılacak. Aile sağlığı merkezlerinde görev yapan personel de ek ödemeden faydalanacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.