Yürüme güçlükleri Alzheimer hastalığının erken belirtisi olabilir

En büyük Alzheimer belirtilerinden birisi de yürüme güçlükleri olabilir. Yürüme sorunları yaşayanlar bu habere dikkat!

Yürüme güçlükleri Alzheimer hastalığının erken belirtisi olabilir

En büyük Alzheimer belirtilerinden birisi de yürüme güçlükleri olabilir. Yürüme sorunları yaşayanlar bu habere dikkat!

Current Biology dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yürüme güçlüğü çeken kişilerde Alzheimer hastalığının erken belirtileri görülüyor olabilir.

University College London'dan araştırmacıların liderliğinde sanal gerçeklik kullanılarak yapılan çalışmaya göre araştırmacılar, bulgularında erken dönem Alzheimer hastalarının yürürken dönmekte zorluk yaşadıklarını bildirdi.

University College London'dan bilim insanları, daha önce Alzheimer hastalarında gözlemlenen yön bulma hatalarının inceliklerini keşfetmek için bir sanal gerçeklik süreci ve hesaplamalı bir model kullandı.

Araştırmacıların yürüyüş ve erken Alzheimer hastalığı hakkında gözlemlediği şeyler

UCL ekibi, altta yatan Alzheimer hastalığının biyobelirteçlerini gösteren hafif bilişsel bozukluğu olan katılımcıların, rotadaki dönüşleri sürekli olarak olduğundan fazla tahmin ettiklerini ve yön duygularında artan değişkenlik sergilediklerini bildirdi.

Ancak aynı bozukluklar sağlıklı yaşlı katılımcılarda veya Alzheimer için pozitif BOS biyobelirteçleri olmayan hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerde gözlenmedi.

Araştırmacılar yön bulma hatalarının sağlıklı yaşlanmanın veya genel bilişsel gerilemenin bir uzantısı değil, Alzheimer hastalığına sahip kişilere özgü olduğu sonucuna vardı.

Alzheimer hastaları için yürümek neden zor olabilir?

Araştırmacılar, bilişsel bozukluğu olan bireylerin yürümenin belirli yönlerinde zorluk yaşamasının çeşitli potansiyel nedenleri olduğunu ekledi. Alzheimer hastalarının görsel-uzamsal navigasyonla mücadele etmesinin bir nedeni, beynin kısmen uzamsal hafızadan sorumlu bölgesi olan hipokampusta meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Alzheimer hastalığının erken teşhisi

Yürüyüşün gözlemlenmesi, Alzheimer hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli demansların tanısında önemli bir değerlendirmedir. Bu bozukluğa sahip hastalar dispraksi olarak adlandırılan duruma veya daha önce öğrenilmiş bir görevi (bu durumda yürüme veya dönme) yapmada zorluk yaşayabilir.

Araştırma ekibinin başı, "Dolayısıyla, yürüme güçlüğü çekmenin kişinin genel sağlığıyla ilgili bir sorunun işareti olabileceği yeni bir fikir değil, ancak Alzheimer hastalığının spesifik bir göstergesi olduğunda bu yeni bir fikir. Yürürken düşmeleri de göz önüne aldığımızda, sağlıklı yetişkinlerin çoğu, eğer bir engelleri yoksa, genellikle yıllardır düşmemişlerdir." dedi.

Yürüme güçlükleri Alzheimer hastalığının erken belirtisi olabilir

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın