Uyku Hapı Almadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Risk

İlaçlar uykusuzluğa yardımcı olabilir ancak potansiyel yan etkileri de vardır. Uyku ilaçlarının yan etkileri hakkında bilgi edinin.

Uyku Hapı Almadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Risk

İlaçlar uykusuzluğa yardımcı olabilir ancak potansiyel yan etkileri de vardır. Uyku haplarının tehlikeleri hakkında bilgi edinin.

Uyku ilaçları hızlı bir kurtarıcı olabilir, evet. Ancak bu ilaçların belli başlı riskleri de vardır. Uyumanıza yardımcı olması için ilaca başvurmadan önce, uyku haplarıyla ilgili şu 6 tehlikeyi bilmeniz gerekir.

1. Hızla Bağımlılık Yaratabilir

Uzun bir süre boyunca reçeteli uyku hapları aldığınızda vücudunuz ilaca alışır. Her zaman aynı etkiyi yaratması için de giderek daha yüksek dozlara ihtiyacınız olabilir. Uyku ilaçları uzun süreli kullanılmamalı. 'Gerektikçe' alınmalı ve mümkünse her gece alınmamalıdır. 

2. Uyku Haplarını Bırakmakta Sorun Yaşayabilirsiniz

Bu ilaçları 2 haftadan uzun süre aldığınızda hem alışırsınız hem de bırakmanız zorlaşır. Neticede onlar yan etkileri olan ilaçlardır. Hapları bırakanlarda huzursuzluk, kaygı, titreme ve mide bulantısı gibi belirtiler gözlemlenebilmektedir.

3. Uyku Haplarını Diğer Maddelerle Karıştırmamalısınız

Uyku hapları söz konusu olduğunda doza dikkat etmek çok önemlidir. Bu nedenle, uyku ilacı alırken akşamları uykunuzu getiren diğer ilaçlardan uzak durmanız gerekir. Alkol, antidepresan, antihistaminikler vs uyku ilacıyla birlikte alınmamalıdır.

4. Uykulu ve Daha Az Uyanık Hissedeceksiniz

Uyku ilaçlarını kullanan kişiler gündüz boyunca uykulu hisseder. Bu da günlük rutini bozan bir sorundur.

5. Düzensiz Davranış Riski Altındasınız

Uyku haplarının bir yan etkisi de uyurgezerlik, amnezi, uykuda konuşma gibi belirli problemlerdir. Dozunu artırdıkça bunlar daha yaygın hale gelir, bu nedenle ilacı tam olarak reçete edildiği gibi almak önemlidir.

6. Düşmeye Yatkın Olabilirsiniz

Uyku hapları çok sık kullanıldığında ileri yaştaki kişileri düşme, kalça kırığı, çıkık, çarpma gibi yaralanmalara açık hale getirir.

Uyku Hapı Almadan Önce Bilmeniz Gereken 6 Risk

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın