Facebook
Twitter
LinkedIn
YouTube
Instagram
Güncel Haberler
İstanbul
HAFİF YAĞMUR
17°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
ANASAYFA Sağlık Türkiye'de Nüfusun Yüzde 2,1'i Bu Hastalığa Sahip!

Türkiye'de Nüfusun Yüzde 2,1'i Bu Hastalığa Sahip!

Türkiye genelinde yaygın olan Talasemi, özellikle Antalya, Antakya ve Mersin gibi bölgelerde sıkça görülüyor. Ülke nüfusunun %2,1'i bu genetik hastalığı taşıyor.
yazar
Didem Bektaş
Editör
Türkiye'de Nüfusun Yüzde 2,1'i Bu Hastalığa Sahip!

Talasemi ve Önemi

Kocaeli Şehir Hastanesi Hematoloji Hekimi Uzm. Dr. Beytullah Altınkaynak yaptığı açıklamada, Talasemi'nin dünyada ve Türkiye'de en sık görülen, önlenebilir kalıtsal bir kan hastalığı olduğunu vurguladı. "Akdeniz çevresinde sık görülmesine rağmen dünyanın her yerinde görülebilen bir hastalıktır. Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 2,1'i taşıyıcıdır; bu oran bazı bölgelerde yüzde 12'lere kadar çıkabilmektedir" dedi.

Talasemi Tanısı ve Tarama

Uzman Dr. Altınkaynak, Talasemi tanısının basit kan testleri ile konulabildiğini ve anne ile babanın genlerinin durumuna göre bireylerin taşıyıcı olabileceğini ya da hastalığa sahip olabileceğini belirtti. Özellikle evlenecek çiftlerin talasemi taşıyıcılığı açısından taranmasının önemli olduğunu vurguladı. Eğer her iki eş de taşıyıcıysa genetik danışmanlık alınmasının gerekliliğine değinen Altınkaynak, gebelik öncesinde gerekli tetkiklerin yapılmasının önemine dikkat çekti.

Akraba Evlilikleri ve Önlemler

Dr. Beytullah Altınkaynak, talasemi majörlü hastalarda demir birikimine bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini ifade etti. Akdeniz anemisinin tamamen önlenemese de genetik danışmanlık, prenatal testler ve akraba evliliklerinden kaçınma gibi önleyici önlemler alınabileceğini belirtti. Demir bağlayıcı ilaçların düzenli kullanımının önemine ve nadir de olsa bulaşıcı enfeksiyon risklerine karşı dikkatli olunması gerektiğine değindi.

Hastalığın Yönetimi ve Tedavisi

Altınkaynak, hastalığın görülme sıklığının azaltılabileceğini ve uygun tedavi seçenekleriyle komplikasyonların geciktirilebileceğini belirtti. Bu noktada hastalığın ciddiyeti, semptomları ve hastanın yaşına uygun tedavilerin önemine vurgu yaptı. Sonuç olarak, talasemi hastalığının doğru yönetim ve tedavi ile kontrol altına alınabileceğini ve hastaların yaşam kalitesini artırabileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
9 Mayıs Avrupa Günü’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

9 Mayıs Avrupa Günü’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Sponsorlu bağlantılar