Saç beyazlaması neden olur? Kök hücre tıkanması erken beyazlama sebebi mi?

Erken saç beyazlamasının sebebi kök hücre tıkanması mı? Saçların beyazlama sebebi erken yaşta görülen grileşmenin nedeni nedir?

Saç beyazlaması neden olur? Kök hücre tıkanması erken beyazlama sebebi mi?
Özellikle erken yaşlarda gri telleri fark edenler saçların beyazlama sebebini merak ediyor. Peki, saç beyazlaması neden olur? Erken grileşmenin sebebi kök hücrelerdeki tıkanıklık mı?Dermatologlar beyaz saça neyin sebep olduğunu anlamaya ve bunu tersine çevirmeye bir adım daha yaklaştı. Erken saç beyazlamasının sebepleri araştırılırken, çok önemli bir bulgu keşfedildi.

ERKEN SAÇ BEYAZLAMASI NEDEN OLUR?

Saç folikülünde yaşayan melanosit kök hücreleri, saçı ve cildi renklendiren pigmentten sorumludur. Ancak bu pigmenti - siyah, kahverengi, kızıl veya sarışın - üretmek için kök hücrelerin daha fazla hücre üretmesi gerekir.Yeni bir araştırmaya göre eğer bu hücrelerin yapısında şişkinlik olursa ve tıkanma yaşanırsa, hücre üretimi olgunlaşamaz. Yani yeni pigment üretimi de durur ve kişinin doğal saç rengi yerine foliküller gri ve beyaza dönüşür.Erken yaşta saç beyazlaması neden olur sorusunun yanıtı kök hücrelerdeki tıkanıklıktır. Yeni renk üretimi durduğunda, gri ve beyaz teller üretilmeye başlar. Saçların beyazlama sebebi olarak gösterilen kök hücre üretiminin durmasını önlemek için saç derisinde kıl köklerine sıkça masaj yapılmalıdır.Saç pigmentasyonunda (saç rengi üretimi) yer alan aynı kök hücreler, yani melanositler, aynı zamanda cilt kanserinin en ölümcül formu olan melanomun oluştuğu yerdir. Dolayısıyla, bu noktada yapılacak herhangi bir müdahale cilt kanserine kadar uzanabilir.
Saç beyazlaması neden olur? Kök hücre tıkanması erken beyazlama sebebi mi?

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın