Kuş üzümü kalp krizi riskini düşürüyor

Pek çoğumuzun yalnızca yaprak sarması ve aşurede denk gelip ne olduğunu bile bilmeden yediği kuş üzümü, mucize besin çıktı. Yüksek tansiyonun devası olarak görülen kuş üzümünün yararı yalnızca yüksek tansiyona karşı da değil, mucize meyve damar tıkanıklığına karşı da kalp sağlığınızı koruyor.

Kuş üzümü kalp krizi riskini düşürüyor

Bilim insanları kalp sağlığını koruyan ve insan ömrünü uzatan besinleri incelemeye devam ediyor. Bu besinlerden birinin de kuş üzümü olduğu gün yüzüne çıktı.

Siyah frenk üzümü olarak da anılan kuş üzümü ülkemizde genellikle yaprak sarması, iç pilav, aşure gibi geleneksel yemek ve tatlılarda kullanılıyor. İngilizcesi "black currant" olarak geçen meyvenin latince ismi ise Ribes Nigrum.

Bilim insanları bizim pabucunu dama attığımız bu besinin mucizevi yararlarını ortaya koydu. Uzmanlar, bu meyvenin kan dolaşımını yüzde 45 oranında artırarak damar tıkanıklığına karşı savaştığını fark etti.

Kurusunu aşure, zerde, iç pilav, dolma, sarma gibi yemeklerde kullanıp yararını hiç düşünmediğimiz kuş üzümü müthiş bir tansiyon düşmanı. Peki kuş üzümü tam olarak nelere karşı şifalı? Kuş üzümünün kalp sağlığına etkileri neler? Kuş üzümünün yararları nelerdir?

Chichester Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mark Willems, Yeni Zelanda kuş üzümünden elde edilen CurraNZ özütünün kalp sağlığı ve tansiyon üstündeki etkilerini inceledi.

CurraNZ, çok yüksek antosiyanin seviyesine sahip olan Yeni Zelanda kara kuş üzümünden yapılan doğal kaynaklı bir sağlık ve fitness gıda takviyesinin ticari isimi. Fitness yapanlar için satılan bu besin takviyesi spor sonrası kasların iyileşmesini hızlandırmak, yorgunluğu azaltmak, dayanıklılığı artırmak, yağ yakmaya yardımcı olmak maksadıyla tüketiliyor.

Egzersiz Fizyolojisi Profesörü Mark Willems'e göre, bu gıda takviyesi bir haftalık kullanımla bile genel kan dolaşımı için düzenleyici etkileri görülebiliyor. Meyve, düzenli kullanımla vücudun saatini 10 sene geriye döndürmeye yardımcı olabilir.

2013'ten beri Yeni Zelanda frenk üzümü özünden elde edilen CurraNZ isimli takviyenin etkileri üstüne çalışan Willems bu çalışmasıyla bir de ödül aldı. Takviye, Avrupa Sporcu Beslenmesi İttifakı Ödülleri 2021 senesinde En İyi Spor Beslenme Ürünü dalında birincilik ödülünü kazandı.

Chichester Üniversitesi'nde yürütülen çalışma, kuş üzümünün kardiyovasküler sağlık için yararları hakkında mühim neticelere ulaştı. Araştırmacılar, kuş üzümü özü takviyesi (CurraNZ) alımının, kas kasılması sırasında ana arter kan akışını yüzde 45'e kadar artırdığını gözlemledi. Klinik olarak belirgin neticeler ise dört ila yedi gün arasında gözlendi.

Kuş üzümü özünün kan akışını teşvik edici etkileri, büyük oranda arterleri genişleten ve böylece kaslara, dokulara ve öbür hayati organlara kan akışını artıran antosiyaninlere bağlanıyor. Kuş üzümü antosiyanin içeren meyveler içinde en başta geliyor. Çok yüksek antosiyanin içeren Yeni Zelanda kuş üzümünden elde edilen ekstraktın ise kalp ve damar sağlığı üstünde hem çok hızlı hem de büyük çapta etkisi olduğu görülüyor.

Kuş üzümü, antosiyaninin yanı sıra hipertansiyon ve kardiyovasküler sağlık için bilimsel olarak kanıtlanmış yararları olan potasyum ve linolenik asit bakımından da zengin bir içeriğe sahip.

Potasyum kan basıncını düşürebilirken, GLA kalpteki hücrelerin hasara direnmesine yardımcı olur ve kan damarlarındaki trombosit kümelenmesini yavaşlatıyor.

"Kuş üzümü bileşikleri kan damarlarını daha sağlıklı ve genç yapıyor" diyen Profesör Willems, kuş üzümü özünün kullanımının kolay olması nedeniyle damarlarımız üstünde şifalı bir etki sağlamanın yanı sıra koruyucu hekimlik unsuru olarak da kayda değer bir etkisi olabileceğini dile getirdi.

Profesör Willems'in incelemesi, hipertansif hastalarda yüksek tansiyonu düşürmek için frenk üzümü özünün kullanımını destekleyen bir dizi incelemeye katkıda bulunuyor.

Kuş üzümü kalp krizi riskini düşürüyor
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın