Kronik uykusuzluk felç riskini artırabilir! Üstelik gençlerde daha sık görülmeye başlandı!

Kalıcı yani kronik uykusuzluk felç sebebi mi? Araştırmalara göre, uzun süredir uyku problemi yaşayanlarda felç geçirme riski yüzde...

Kronik uykusuzluk felç riskini artırabilir! Üstelik gençlerde daha sık görülmeye başlandı!

Kronik uykusuzluk neye sebep olur? Felç geçirme riskini mi artırıyor? Felç nedenleri arasında gösterilen kronik uykusuzluk neden yaşanır, belirtileri nelerdir, tedavisi mümkün mü? İşte sağlık ve bilim dünyasına bomba gibi düşen haberin detayı!

KRONİK UYKUSUZLUK FELÇ RİSKİNİ YÜZDE 51 ARTIRIYOR!

Herkes ara sıra uyku sorunları yaşar, ancak kronik uykusuzluk - kalıcı uyku bozukluğu - genel nüfusun yaklaşık yüzde 30'unu etkiler. Kronik uykusuzluk zihinsel işleyişi etkileyebilir ve depresyon ve anksiyete riskini artırabilir.

Ayrıca kalp hastalığı, böbrek hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, inme ve obezite gibi sağlık sorunları ile de ilişkilidir.

Yeni bir araştırma, düzenli uyku bozukluğu yaşayan kişilerin felç geçirme riskinin büyük ölçüde arttığını bulmuştur. Uyuyamama veya gece uyanma sorunları çoğumuz için ara sıra yaşanan sorunlardır. Ancak, sürekli uyku bozukluğu yaşayan bazı insanlar için iyi bir gece uykusu ulaşılması zor bir hedeftir.

Yapılan son çalışma, uykusuzluğun felçle bağlantısına dair daha fazla kanıt sağladı. Bu çalışmada, en fazla sayıda uykusuzluk semptomu bildiren kişiler, hiçbir uykusuzluk semptomu bildirmemiş olanlara göre %51 daha fazla felç riskine sahipti.

Uykusuzluk belirtileri arasında;

  • Uykuya dalmakta zorluk çekme,
  • Uyanırken zorluk çekme,
  • Çok erken saatlerde uyanma ve bir daha uyuyamama,
  • Sabahları yorgun hissetme gibi semptomlar yer alıyor.

Felç ile Uykusuzluk Arasındaki Bağlantı

Alkol ve sigara kullanımı, fiziksel aktivitede eksiklik gibi etkenler, felç nedenleri arasında gösteriliyor. Bunlara bir de kronik uykusuzluk eklendi. "Uyumasam ne çıkar?" demeyin, "Uykusuzluk neye sebep olur?" deyin ve bu soruna mutlaka çare arayın.

Araştırmacılar ayrıca, uykusuzluk ile inme arasındaki bağlantının 50 yaşın altındaki kişilerde daha güçlü olduğunu kanıtladı. Kronik uykusuzluk gençlerde daha sık görülmeye başlandı.

Kronik uykusuzluk felç riskini artırabilir! Üstelik gençlerde daha sık görülmeye başlandı!
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın