Kötü Kolesterolü Düşürmenin 5 Basit Yolu

LDL olarak bilinen kötü kolesterol nasıl düşürülür? İşte uzmanlardan 5 önemli tavsiye!

Kötü Kolesterolü Düşürmenin 5 Basit Yolu

En son ne zaman kötü kolesterolden kurtulmayı denediniz? LDL kolesterol yani kötü kolesterol değerleri ideal seviyelerde tutulmalıdır. Peki, uzmanlar kötü kolesterolü düşürmek için hangi önerilerde bulunuyor? İşte 5 mucizevi çözüm!

Kötü kolesterolü düşürmenin bir gecede gerçekleşen basit ve kolay bir süreç olmadığı konusunda hemfikiriz. Bu sizin tam adanmışlığınızı gerektirir ve zaman alır.

Peki ya vücudunuzdaki kötü kolesterolü azaltma sürecini kolaylaştırabilecek bazı gıdalar varsa? Harika olurdu, değil mi?

Kötü Kolesterol Nasıl Düşürülür?

LDL kolesterol, kalp hastalığına, felce ve damar sertliği gibi diğer arter hastalıklarına yol açabilecek arterlerin tıkanmasına neden olabilir. Kötü kolesterolü doğal yollarla düşürmenize yardımcı olacak bazı gıdalara bakalım.

1. Yulaf Ezmesi, Yulaf Kepeği ve Yüksek Lifli Yiyecekler:

Yulaf ezmesi, LDL kolesterolü düşürdüğü bilinen bir madde olan çözünür lif açısından zengindir. Yalnızca 5-10 gram çözünür lif bulundurmak, LDL kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Diyetinizde doğru miktarda lif elde etmek için 1,5 bardak pişmiş yulaf ezmesi bile yiyebilirsiniz.

2. Balık ve Omega-3 Yağ Asitleri:

Omega-3 açısından zengin balık yemek, LDL kolesterolü azaltma arayışınızda çok yardımcı olabilir. En yüksek miktarda Omega-3 yağ asidi içeren bazı balıklar şunlardır:

 • Göl alabalığı
 • Orkinos
 • Ringa
 • Somon
 • Sardalye
 • Trança balığı
 • Ton balığı

Diğer omega-3 yağ asitleri kaynakları arasında kanola veya öğütülmüş keten tohumu yağı bulunur.

3. Badem, Ceviz ve Diğerleri:

Badem, ceviz ve diğer fındık türleri LDL'yi azaltmaya yardımcı olur. Kuruyemişler aynı zamanda çoklu doymamış yağ asitleri açısından da zengin olduğundan kan damarlarının tıkanmamasını sağlar.

Günde yaklaşık 45-50 gram fındık yemeniz tavsiye edilir. Bunu yaparak vücudunuzdaki LDL kolesterolü etkili bir şekilde azaltabilirsiniz.

4. Zeytinyağı:

Zeytinyağı, “kötü” (LDL) kolesterolü azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir.

5. Stanol veya Sterolle Güçlendirilmiş Gıdalar:

Piyasada genellikle kolesterol emilimini engelleyen stanoller ve steroller (bitki kimyasalları) ile zenginleştirilmiş birçok gıda bulunmaktadır.

Meyve suları, yoğurt ve diğer bazı gıdalar, vücudun LDL kolesterolünün yüzde 10'undan fazlasını azaltabilen ilave steroller içerir.

Kötü Kolesterolü Düşürmenin 5 Basit Yolu

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın