Hidrasyon için en iyi içecek hangisidir? En sağlıklı sıvı aslında su değil mi?

En sağlıklı içeceklerin başında su ve süt geliyor. Peki, vücut sıvı kaybına uğradığında hangisine başvurmalıyız?

Hidrasyon için en iyi içecek hangisidir? En sağlıklı sıvı aslında su değil mi?
Hidrasyon; vücudun ihtiyacı olan sıvı oranının korunmasıdır. Vücut hidrasyon kaybına uğradığında bazı sinyaller verir. Sıvı alımı bu sebeple hayati derecede önemlidir. Peki, en sağlıklı içecekler hangileridir? Hidrasyon için temel içecek su değil mi? Susadığınızda ve bir içeceğe ihtiyacınız olduğunda, sizi tatmin edecek en sağlıklı içecekler hangileridir? Elbette, her zaman bir bardak suya uzanabilirsiniz - ancak İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'nde birkaç farklı içeceğin hidrasyon tepkilerini karşılaştıran bir araştırmaya göre, sadece su en nemlendirici yani sıvı ihtiyacını en çok karşılayan içecek değil!

SIVI İHTİYACIMIZI EN ÇOK KARŞILAYAN İÇECEK SU DEĞİL Mİ?

Araştırmacılar, suyun vücudu hızlı bir şekilde nemlendirmek için oldukça iyi bir iş çıkardığını fakat şeker, yağ ve protein içeren içeceklerin daha uzun süre vücudun hidrasyon ihtiyacını karşıladığını açıkladı.

Süt, sudan daha nemlendiricidir

Bir içeceğin ne kadar iyi hidratlandığını etkileyen diğer faktör, içeceğin besin bileşimi ile ilgilidir. Örneğin, sütün sade sudan daha fazla nemlendirici olduğu bulundu çünkü şeker laktozu, biraz protein ve biraz yağ içeriyor, bunların tümü mideden sıvının boşalmasını yavaşlatmaya ve hidrasyonun daha uzun süre devam etmesini sağlamaya yardımcı oluyor. Süt ayrıca bir sünger gibi davranan ve vücutta suyu tutan ve daha az idrar üretilmesine neden olan sodyum içerir. Aynı şey ishali tedavi etmek için kullanılan oral rehidrasyon solüsyonları için de söylenebilir. Bunlar, vücutta su tutulmasını desteklemeye yardımcı olabilecek sodyum ve potasyumun yanı sıra az miktarda şeker içerir. Susadıysanız, vücudunuz size daha fazla içmenizi söyleyecektir. Meyve suyu, asitli içecekler, soda yerine süt tüketebilirsiniz.
Hidrasyon için en iyi içecek hangisidir? En sağlıklı sıvı aslında su değil mi?
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın