Her Gün Kuru Erik Yemek Kalbinize İyi Gelebilir

Erik veya kuru erik, bağırsak hareketine yardımcı olan, lif açısından zengin bir meyvedir. Uzmanlar her gün kuru erik yiyen kişilerin daha sağlıklı bir kalbe sahip olduğunu açıklıyor. İşte sonuçlar…

Her Gün Kuru Erik Yemek Kalbinize İyi Gelebilir

Erik veya kuru erik, bağırsak hareketine yardımcı olan, lif açısından zengin bir meyvedir. Ancak yeni ortaya çıkan bazı araştırmalar, kuru eriklerin kabızlığı gidermekten daha fazlasını sunabileceğini öne sürüyor.

Kuru Erik Kalp Sağlığına Nasıl Katkı Sağlar?

Amerikan Beslenme Derneği'nin Temmuz ayındaki amiral gemisi konferansında sunulan iki yeni çalışmaya göre, her gün kuru erik yemek, oksidatif stresi ve iltihabı azaltırken, kolesterol seviyelerini iyileştirebilir.

Erkeklerde uzun süreli kuru erik tüketiminin kalp sağlığına faydaları görüldü. Yaşlı kadınlarda düzenli olarak kuru erik yemenin toplam kolesterol, kan şekeri ve insülin seviyeleri gibi metabolik ölçümler üzerinde olumsuz bir etkisi olmadı.

Buradan çıkan sonuç, kuru eriklerin kardiyovasküler sağlığı destekleyebileceğidir. 2021'de yayınlanan başka bir araştırma, her gün 50-100 gram kuru erik (yaklaşık beş ila 10 parça) yemenin kalp hastalığı risklerinin azalmasıyla ilişkili olduğunu buldu.

Kuru erik bol miktarda antioksidan içerdiğinden kolesterolü düşürür ve kalp damarlarındaki iltihaplanmayı azaltır.

Kuru Erik Taze Erikten Daha mı İyi?

Araştırmalar kuru erik veya kuru eriklerin kalp sağlığını destekleyebileceğini öne sürse de bu, taze erik veya kuru erik suyunun aynı faydaları sağladığı anlamına gelmez. Taze eriklerin sıcak havada kurutulması meyvenin besin özelliklerini ve raf ömrünü iyileştirir, bu da taze meyve yerine kurutulmuş versiyonun seçilmesinin bir nedeni olabilir.

Bütün meyve ve sebzeler lif bakımından zengindir, tokluğa katkıda bulunur ve genellikle kalorileri daha düşüktür.

Kuru Erik Gençlere de Fayda Sağlayabilir mi?

Kuru erikle ilgili mevcut araştırmaların çoğu, menopoz sonrası kadınlar ve 55 yaş üstü erkekler üzerinde yapılmış olsa da uzmanlar, genç yetişkinlerin de kuru erik yemesinin fayda sağlayacağını açıkladı.

Kuru erik tadını sevmiyorsanız elma ve çilek gibi meyveler de kalbinize iyi gelecektir. Ancak meyveler diyetinizin yalnızca bir bölümünü oluşturur.

Uzmanlar, sebzeler, baklagiller ve kalp sağlığına faydalı yağlar içeren çeşitli bir beslenme düzenine odaklanmanın önemini de vurgulamaktadır.

Her Gün Kuru Erik Yemek Kalbinize İyi Gelebilir

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın