Günde Sadece 4.000 Adım Yürümek Ömrü Uzatıyor

Yürüyüş yapmak kalp hastalığı ve ölüm riskini azaltıyor. Üstelik ömrü uzatıyor.

Günde Sadece 4.000 Adım Yürümek Ömrü Uzatıyor

Avrupa'daki bir sağlık dergisinde yayınlanan habere göre, her gün 4000 adım atarak ölüm riskimizi azaltabiliriz. Günde ortalama 2000 adım atmak da kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranını büyük ölçüde azaltıyor.

Yürümenin kalp sağlığını artırdığı ve ömrü uzattığı uzun zamandır biliniyor, ancak önceki araştırmalar, sağlık faydalarından yararlanmak için günde en az 5.000 adım yürümeniz gerektiğini gösteriyordu.

Günümüzde uzmanlar bunu ortalama 10 bin adıma çekmişti. Son araştırma ise 4 bin adımın yeterli olduğunda hemfikir.

Bu çalışma ayrıca, birinin ne kadar yürüdüğü ile ölme riski arasında açık bir bağlantı olduğunu ortaya koyuyor. Bununla birlikte, kısa mesafelerde yürümek bile kalp hastalığı ve erken ölümle mücadele edebilir.

Günde 4 bin adım atarak şunlardan korunmak mümkün:

Kalp damar hastalıkları

Kanser

Tip 2 diyabet

Yüksek tansiyon.

Tahminler, dünya çapındaki insanların yaklaşık %27,5'inin, özellikle de yüksek gelirli ülkelerdeki kadınların ve insanların yeterince fiziksel aktivite yapmadığını gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre fiziksel aktivitede bulunmayan kişiler daha erken ölüyor. Yeni araştırmanın öne sürdüğü gibi, çok fazla oturmanın etkilerine karşı koymanın en basit yolu yürümektir.

Uzmanlar "Egzersizinizi birkaç günlük yürüyüşe bölmek, sürekli bir yürüyüş kadar etkilidir." diyor. Zamanla, her gün yürüdüğünüz adım sayısını kademeli olarak artırmayı deneyebilirsiniz.

Önceki araştırmalar, yürüme ile daha düşük kalp hastalığı ve erken ölüm riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermiş olsa da, bu, günlük küçük bir adımın bile önemli sağlık yararları olabileceğini gösteren ilk rapordur.

Günde Sadece 4.000 Adım Yürümek Ömrü Uzatıyor

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın