Egzersizden sonra tansiyonunuz değişiyorsa endişelenmeli misiniz?

Egzersiz veya spordan sonra tansiyon yükselmesi ya da düşmesi sağlık açısından sorun yaratır mı? İşte, hayat kurtaran o detay…

Egzersizden sonra tansiyonunuz değişiyorsa endişelenmeli misiniz?

Egzersiz veya spordan sonra tansiyon yükselmesi ya da düşmesi sağlık açısından sorun yaratır mı? İşte, hayat kurtaran o detay…

Araştırmalar egzersizin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Ancak egzersiz öncesinde, sırasında ve sonrasında kan basıncınızı ölçerseniz kan basıncının sabit kalmadığını fark edeceksiniz. Peki kan basıncına gerçekte ne olur? Artıyor mu, azalıyor mu? Yüksek veya düşük tansiyonunuz varsa egzersiz yapmalı mısınız? Alternatif, daha güvenli egzersizler var mı? Bakın uzmanlar ne diyor?

Egzersiz Sonrası Kan Basıncınıza Ne Olur?

Egzersiz, kişinin kan basıncının, egzersiz sırasında yükselmesine neden olur. Bunun nedeni, egzersiz yaparken kaslarınızın kanı kalbinize geri pompalamak için kasılması ve bunun da kan basıncının yükselmesine yol açmasıdır.

Egzersiz, sistolik kan basıncının (egzersiz sırasında) aniden yükselmesine neden olur, ancak egzersizin uzun vadeli etkileri kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Bu, egzersiz yapmanın kan basıncının geçici olarak yükselmesine neden olabileceği anlamına gelir. Ancak hipertansiyonu olan kişiler için 120/80 Hg mm normal kan basıncının korunmasına yardımcı olur. Peki egzersiz sonrası ne olur? Kan basıncınız veya nabzınız ne kadar süre yüksek kalıyor?

Egzersizden sonra kan basıncı yaklaşık 2 saat boyunca yüksek kalmalıdır, bu nedenle en azından bu kadar süre beklemek önemlidir. Bu nedenle kan basıncı değerlerinizi anlamak ve karşılaştırmak için egzersize başlamadan önce kan basıncınızı kontrol edin. Egzersiz sırasında kan basıncınızı tekrar kontrol edin ve son olarak egzersizden iki ila üç saat sonra ölçüm yapın. Egzersiz sırasında kan basıncınızın yükseldiğini göreceksiniz. Ancak 2-3 saat sonra normal seviyelere gelecektir.

Egzersiz yapmak kan basıncını artırdığından, hipertansiyonu olan bir kişide egzersiz yapmanın güvenli olmayabileceğini düşünebilirsiniz. Bu nedenle uzmanlar hipertansiyonu olan kişiler için yalnızca birkaç güvenli egzersiz önermektedir.

Hipertansiyonlu Kişiler İçin Güvenli Egzersizler

 • Yürüme
 • Hafif koşu
 • Bisiklet
 • Orta tempoda yüzme
 • Hafif ağırlıklarla ağırlık antrenmanı
 • Hafif dirençli direnç bandı egzersizleri

Egzersiz Düşük Tansiyona Neden Olabilir mi?

Bir çalışmada bilim insanları, egzersizin türü ne olursa olsun, egzersiz sırasında ve sonrasında kan basıncında düşüş gösterdiğini buldu. Bu neden oluyor? Egzersiz yaparken kaslar kasılır ve kanı kalbe geri pompalar. Egzersiz sonrasında kan, daha az kanın olduğu bölgelere hareket ettiğinden kalp debisi azalır, kalpte de kan miktarı düşük kalır ve böylece kan basıncı düşer.

Egzersizden sonra tansiyonunuz değişiyorsa endişelenmeli misiniz?

İptal

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?

  Daha fazla gösterilecek yazı bulunamadı!

  Tekrar deneyiniz.

  Uygulamayı Yükle

  Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

  Bizi Takip Edin

  Bize Katılın