Dondurma tüketirken sağlığınızdan olmayın. Ambalajında bu varsa aman dikkat! Uzmanından evde yapabileceğiniz dondurma tarifleri

Yüksek kalsiyum içeriğinin yanı sıra, A, B, D vitaminleriyle besin değeri yüksek bir tatlı olan dondurmayı tüketirken dikkat edilmesi gerekenlere işaret eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Elif Akçeken, “Endüstriyel dondurma yüksek miktarda mısır şurubu, tatlandırıcılar, koruyucular, emülgatör, renk ve aroma maddeleri içerebilmektedir. Bu yüzden fazla tüketilmesi halinde diyabet, kalp damar hastalıkları ve gıda boyası nedeniyle çocuklarda zekâ geriliğine sebep olabilir” şeklinde konuştu.

Dondurma tüketirken sağlığınızdan olmayın. Ambalajında bu varsa aman dikkat! Uzmanından evde yapabileceğiniz dondurma tarifleri

Dondurmanın yüksek kalsiyum içeriğinin yanı sıra, A, B, D vitaminleriyle ve fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller bulunan besin değeri yüksek bir tatlı olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Elif Akçeken, "Dondurmanın zengin içeriği sayesinde sağlık açısından faydaları bulunmaktadır. İçeriğindeki kalsiyum yönünden kemik sağlığı güçlendirmede etkili, öbür tatlılara göre ise daha besleyici bir seçenektir. Aynı zamanda diyet listelerinde rahatça tüketebileceğiniz, stevia yaprağı ile tatlandırılmış dondurmalar şu an oldukça gündemdedir. Stevia yaprağının içeriğine baktığımızda probiyotik bakterilerinin çoğalmasını sağlayarak insan sağlığını olumlu yönde etkileyen ve destekleyen bitkisel bileşenlerdir. Öte Yandan Stevia’da yer verilen liflerin; kalp rahatsızlıkları, obezite, diyabet, hipertansiyon üstünde tedaviyi destekleyici etkileri bulunmaktadır" diye, dondurma tüketimi ile alakalı bilgilendirmede bulundu.

YÜKSEK MİKTARDA MISIR ŞURUBU ZEKÂ GERİLİĞİNE SEBEP OLABİLİR

Bütün dondurmaların içeriğinin aynı olduğu düşünülmemesi gerektiğini ifade eden Dyt. Akçeken, "Bazı dondurmalara dikkat etmekte yarar vardır. Endüstriyel dondurma yüksek miktarda mısır şurubu, tatlandırıcılar, koruyucular, emülgatör, renk ve aroma maddeleri içerebilmektedir. Bu yüzden fazla tüketilmesi halinde diyabet, kalp damar hastalıkları ve gıda boyası nedeniyle çocuklarda zekâ geriliğine sebep olabilir" şeklinde konuştu.

AMBALAJINDA BUZ PARÇACIKLARI VARSA DİKKAT

Dondurma imalatın çeşitli safhalarında hijyenik şartların yetersizliği gibi sebeplerle çok sayıda mikroorganizmanın bulaşma riski olduğuna da dikkat çeken Dyt. Akçeken, "Özellikle içeriğindeki süt, mikroorganizmaların kolay üremesi için iyi bir ortamdır. Bu sebeple dondurmaların mutlaka pastörize sütten yapılmış olması gerekmektedir. Hijyenik şartlarda üretilmemiş yahut soğuk zinciri korunmamış dondurmalarda ‘Salmonella’ ve ‘Bacillus cereus’ gibi patojen mikroorganizmalara rastlanma riski vardır. Aldığımız paketli dondurmalarda ambalajın üstünde buz parçacıkları dondurmanın eriyip tekrar donduğunu ve bakteriyel üremeye açık olduğunu göstermektedir. Güvenilir olmayan yerlerden yahut sokak satıcılarından alınan dondurmalara daha dikkatli yaklaşılmalıdır. Bu sebeple içeriğinde katkı malzemesi bulunmayan, doğal tatlandırıcılarla yapılan pastane dondurmalarını yahut evde kendi yaptığımız dondurmaları tercih edebiliriz" diyerek konuştu.

DONDURMA NE SIKLIKLA TÜKETİLMELİ?

Dondurmanın ne sıklıkla tüketilmesi gerektiğinden bahseden Dyt. Akçeken, şu bilgileri paylaştı:

"Herhangi bir sağlık sorunu bulunmayan bireylerin haftada 2-3 defa iki top, zayıflama sürecinde olan bireyler dondurma çeşidine dikkat ederek haftada bir gün, iki top dondurma tüketebilir. Diyabet tanısı olan bireyler ise şeker hastaları için özel formülle edilmiş diyabetik dondurmalardan tercih edebilir."

DİYET SIRASINDA TERCİH EDİLEBİLİR

Uygulanan diyet listesinden 1 porsiyon meyve ve 1 porsiyon süt grubu besini çıkartarak diyet sırasında dondurma yemenin mümkün olduğunun altını çizen Dyt. Akçeken, "Aynı zamanda dondurma tercih ederken üstüne ilave edilen sos yahut külah ile yemeniz daha çok kalori almanıza sebep olabilir. Toplam kaloriye ek 100 kalori daha arttıracağından sos ve külah tercihine dikkat etmekte yarar var" ifadelerini kullandı.

EVDE KENDİ DONDURMANIZI YAPABİLİRSİNİZ

Yaz aylarında serinlik katacak, sağlıklı ve oldukça lezzetli dondurmaları evde yapmak çok basit olduğunu ifade eden Dyt Akçeken, birkaç malzemeyle evde kendi dondurmanızı kolayca hazırlanabileceğini belirtti. Dyt. Akçeken, dondurma tariflerini şu şekilde sıraladı:

"Çikolatalı fit dondurma

Malzemeler: 1 donmuş orta boy muz,1 kaşık bal, 1 kaşık kakao, Yarım çay bardağı süt

Hazırlanış: Önceden dondurmuş olduğunuz muzu öbür malzemelere ekleyerek blender ediyoruz ortalama 1 saat buzlukta beklettikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

"Orman meyveli fit dondurma

Malzemeler: 10-12 tane donmuş frambuaz yahut farklı orman meyveleri (böğürtlen, vişne vb.), 5-6 tane donmuş çilek, 1 tatlı kaşığı bal yahut 1 çay kaşığı agave şurubu, 2-3 yemek kaşığı yoğurt

Hazırlanış: Önceden dondurmuş olduğunuz orman meyvelerini öbür malzemelere ekleyerek blender ediyoruz ortalama 1 saat buzlukta beklettikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz."

Dondurma tüketirken sağlığınızdan olmayın. Ambalajında bu varsa aman dikkat! Uzmanından evde yapabileceğiniz dondurma tarifleri
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Bizi Takip Edin

Bize Katılın